Inot si culturism

22-06-2011
kakamaka
Nu este medic/terapeut
kakamaka
Am 18 ani si as vrea sa incep curand un antrenament care sa dezvolte masa musculara.
In acelasi timp as vrea sa fac si inot ca sa incerc sa-mi stimulez un pic cresterea in inaltime.
Ce as vrea eu sa stiu este daca nu cumva risc sa fac supraantrenament.avand in vedere ca folosesc destul de mult muschii in 2 situatii diferite...
Daca aveti nevoie de ceva detalii in plus va rog sa imi spuneti...
Multumesc

Antrenamentul la sala presupune 5 zile pe saptamana de lucru cu 2 zile pauza
Iar cel de inot presupune 1 sedinta in principal...
4 comentarii
0
22-06-2011, ora 21:36
cristy199412
Nu este medic/terapeut
cristy199412
pai parerea mea este ca nu are rost sa faci inot daca vrei sa castigi masa musculara.antrenamentul de culturism e suficient.plus sa tii cont de cei trei factori:alimentatie, antrenament, si odihna.spor la treaba.
0
22-06-2011, ora 21:37
cristy199412
Nu este medic/terapeut
cristy199412
supraantrenament se poate sa faci, dar daca mananci si te odihnesti, si esti refacut atat pt antr de culturism cat si pt cele de inot, e ok.
0
23-06-2011, ora 11:45
kakamaka
Nu este medic/terapeut
kakamaka
multumesc pentru raspunsuri...dar as vrea sa spun ca inotul nu am de gand sa il practic tot ca sa imi dezvolt masa musculara.( stiu ca e de ajuns antrenamentul la sala )
inotul vreau sa il fac ca sa imi stimulez un pic cresterea in inaltime...sper sa reusesc :D
din ce am citit pe internet e unul din cele mai bune sporturi, alaturi de baschet si volei.
o zi buna :)
0
03-07-2011, ora 15:39
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Sper ca nu te superi ca iti raspund si eu la intrebarile tale.
Din punctul meu de vedere eu zic ca o sa te supraantrenezi cu 5 zile de antrenament + 1 sedinta de inot/ sapt.
Eu ti-as recomanda sa mai astepti cu sala si sa te duci de vreo 3x/sapt la bazin. Cum bine ai spus, inotul este unul din cele mai bune sporturi pentru dezvoltarea armonioasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: