insuficienta renala cronica - recomandari | Forumul Medical ROmedic

insuficienta renala cronica - recomandari

03-12-2013
marya07
Nu este medic/terapeut
marya07
Buna seara,
Am un baiat de 20 ani si are creatinina de 2, 5.Va rog sa ma indrumati unde sa ajung si ce etape trebuie urmate.
Multumesc.
5 comentarii
0
04-12-2013, ora 08:59
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Mergeti cu el la nefrologie. Nu ati precizat nimic din istoricul baiatului, are alte afectiuni, cum ati ajuns sa faceti analize?
0
04-12-2013, ora 09:18
marya07
Nu este medic/terapeut
marya07
A necesitat operatie la genunchi (ligamente)si facand analize am aflat despre.Are pe rinichiul drept ceva infectie,.Mentionez ca operatia e recent si inca nu poate merge pe picior.Pana sa ajung la nefrolog ma puteti ajuta cu un sfat; stiu eu un regim sau ceaiuri ceva??????
0
04-12-2013, ora 09:36
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Analizele au fost repetate/ confirmate? Pe el il deranjeaza ceva in afara de picior? Trebuie vazut de un medic pentru a sti in ce faza este. Trebuie masurat volumul de urina emis in 24 de ore. Sunt faze ale insuficientei renele cand nu se pot da prea multe lichide pentru ca rinichiul nu mai face fata. In mod normal trebuie eliminata cauza. Deci oricum am vrea sa procedam, concluzia e ca trebuie vazut de un nefrolog, eventual sa mergeti dumneavoastra cu dosarul lui si sa cereti un sfat.
Multa sanatate!
0
12-02-2014, ora 00:41
EViorel
Nu este medic/terapeut
EViorel
Buna seara,
Imi puteti spune daca la un copil de 4 ani si jumatate valoarea creatininei de 0, 28 mg/dl (interval de referinta 0, 40-0, 80) reprezinta un motiv de ingrijorare?
- uree=33
- acid uric=2, 3
* sediment urinar:
- relativ frecvente leucocite
- relativ frecvente epitelii plate
- relativ frecvent oxalat de calciu

Va multumesc!
0
14-02-2014, ora 08:28
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Valoarea scazuta a creatininei se intalneste frecvent la copii fara alte implicatii din cauza ca au o masa musculara scazuta.
Referitor la sedimentul urinar, vreau sa va intreb daca inainte de a recolta urina s-a facut toaleta locala cu apa si sapun. Daca nu, e bine sa repetati sumarul de urina in aceste conditii, sa vedeti daca mai apar leucocitele si epiteliile. Daca rezultatul se mentine in felul acesta e bine sa faceti si o urocultura pentru eliminarea unei infectii.
Cristalele de oxalat de calciu in cantitate moderata pot aparea in legatura cu alimentatia, consum de rosii, spanac, portocale etc si dupa consumul unei doze mari de vitamina C.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.