intepaturi ale pielii

25-03-2008
ralu_aly
Nu este medic/terapeut
ralu_aly
Buna. De aproximativ o luna ma confrunt cu aceste intepaturi ale pielii. Mai intai ma ia un val de caldura prin corp apoi apar intepaturile, cateodata partiale altadata pe intreg corpul, dupa 1-2 min imi trec cateva sec apoi iar incep.Daca stie cineva ce ar putea fi sau daca exista vreun tratament.va multumesc si astept parerile voastre
7 comentarii
0
06-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Intepaturile descrise de tine se numesc medical, parestezii; ar fi bine sa faci o dozare a glicemiei, hemoleucograma, calcemie, magneziu; este posibil sa fie vorba despre o carenta de vitamine B12, B1, acid folic; o hipertiroidie, hipotiroidie( ar fi bine sa faci un consult endocrinologic), polineuropatie; te sfatuiesc sa iei Milgamma N sau multivitamine cu multiminerale, 1 cpr pe zi, 1 luna, Ca, Mg, daca dozarile de Ca si Mg arata modificari;Numai bine
0
06-04-2008, ora 00:00
ralu_aly
Nu este medic/terapeut
ralu_aly
Multumeswc mult pentru sfat
0
17-05-2008, ora 00:00
anton_george
Nu este medic/terapeut
anton_george
Ca, Mg sau alte multiminerale nu sunt bune de nimic (cel putin pentru mine).
Si in cazul meu, problema asta apare la caldura dar si la efort (dupa acele intepaturi apar niste pete rosii care tin ~5min).
Chestia este ca a devenit ca o fobie.
0
19-09-2008, ora 00:00
ralu_aly
Nu este medic/terapeut
ralu_aly
Ai dreptate, intepaturile apar la caldura sau efort, dar eu cred ca este si pe sistem nervos, cand suntem stresati.
0
30-09-2008, ora 00:00
angita
Nu este medic/terapeut
angita
Buna seara, de ceva timp (3 saptamani)ma confrunt cu o mancarime la nivelul membrelor inferioare, dar nu pe toata perioada zilei ci mai ales seara.Uneori simt intepaturi puternice, parca ar fi mii de ace la nivelul pielii iar daca incep sa ma scarpin simt o agitatie in tot corpul. Nu stiu de unde vine aceasta problema, am fost la dermatolog si m-a diagnosticat Foliculita superficiala recomandandu-mi telfast, fucidin si eritromicina fara nicio analiza preliminara doar "la prima vedere".Dupa aplicarea unguentului am simtit ca mor de mancarimi si nu stiu daca este bine sa mai continui tratamentul.Daca stie cineva de la ce ar putea sa provina aceste mancarimi si ce ar trebui sa fac.Multumesc mult!
0
25-03-2009, ora 14:56
Flash_speed2002
Nu este medic/terapeut
Flash_speed2002
stati linistit nimeni nu o sa faca nimic in legatura cu aceste eczeme!! daca e sa ne "chinuim" toata viata cu ele nu avem ce face, deoarece in tara asta daca nu marci banu nimeni nu se uita la tine!! doctorul asta care ti-a raspuns ralu_aly a dat si el un raspuns doar ca sa scape de noi, el nu stie cum este habar nu are!! eu va dau cateva nume de medicamente si daca le incercati si au efecte pozitive contra mancarimii sa ma nuntati si pe mie va rog!!! Medicamentele ar fi Rhodiolin, Evening Primrose Oil, Noni, Garlic Caps, Acidophilus!! Multumesc!!
0
01-05-2011, ora 16:38
Florinyf
Nu este medic/terapeut
Florinyf
si eu le am de 5 ani ar trebui sa ma ingrjorez e ceva grav????
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.