interpretare analiza de secretie vaginala

28-11-2011
nemesis_one
Nu este medic/terapeut
nemesis_one
am efectuat un examen de secretie vaginala: frecvente celule pavimentoase superficiale si intermediare, reactie leucocitara usoara, frecventi bacili gram variabili Bacteroides-like.relativ frecvente celule levurice inmugurite.mi s-a spus ca am candida.am urmat tratament cu lomexin 600, flucovim, dupa 3 zile gynofort, , , , si nimik, , , acuma secretia este foarte urat mirositoare..imi puteti spune daca diagnosticul a fost corect, , , , , am platit o gramada de bani si pe medicamente si pe analize, consultatie, , , nu imi permit alta consultatie...va rog sa ma ajutati!
7 comentarii
0
28-11-2011, ora 11:21
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Diagnosticul a fost gresit. Bacilii Bacteroides-like sunt bacterii, in timp ce Candida este fungus apartind categoriei fungi. Luati Metronidazol (comprimate 250mg) de doua ori pe zi, timp de 5 zile.
0
28-11-2011, ora 11:53
nemesis_one
Nu este medic/terapeut
nemesis_one
va multumesc...si mie mi s-a parut eronat diagnosticul, , , am sunat inapoi la doctor si a zis ca relativ frecvente celule levurice inmugurite inseamna candida si mi-a dat sa iau cervucid 12 zile, , , inainte de ovul sa ma spal cu tantum rosa, , , si pe urma iarasi sa introduc gynozolul, , , ca cica cervucidul e si pentru bacteroides...eu sincer cred ca doctorul ala nu se gandeste ca mi-a dat un tretement de 16 zile, , , foarte scump.crdeti ca eu pot sa rezolv tot cu un metronidazol?.va multumesc ca v-ati rapit din timp si mi-ati raspuns..
0
28-11-2011, ora 11:54
nemesis_one
Nu este medic/terapeut
nemesis_one
pardon, , , am zis gynozol...gynofort am vrut sa zic
0
28-11-2011, ora 12:13
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Cu placere. Este posibil sa rezolvati totul cu metronidazol. Cel mai bine era daca era identificata bacteria respectiva. Daca secretia isi pierde din miros in timpul tratamentului inseamna ca acesta functioneaza.
0
28-11-2011, ora 12:36
nemesis_one
Nu este medic/terapeut
nemesis_one
am uitat sa va intreb ce sa-i dau la sot?...metronidazol de doua ori pe zi sau tinidazol doza unica.am citit ca si tinidazolul e bun pentru bacteroides, , , , , si nu ar fi mai bine sa iau si eu tinidazol?, , ca-l vad cu un spectru mai larg la toate tulpinile de bacteroides.si tratamentul consta in administrarea de 2 g doza unica la inceput si 1 gram pe zi timp de 5 zile...si la sot sa-i dau doza unica doar de 2 grame?cum sa fac?
offff..doctorii astia.intotdeauna m-am ajutat cu persoane din exterior, , care au avut bunavointa sa ma sfatuiasca gratis.va doresc multa sanatate!!!
0
28-11-2011, ora 12:43
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Este foarte bun si tinidazol. Luati tinidazol. Si sotul dvs. sa ia la fel, tot 6 zile.
0
28-11-2011, ora 12:45
nemesis_one
Nu este medic/terapeut
nemesis_one
va multumesc.ati trecut si dumneavoastra prin asa ceva?sau sunteti in domeniu, ca va vad priceput!!!


oricum va doresc multa sanatate si ma bucur ca ati fost prompt in raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •