ROmedic Black Friday:  reduceri la serviciile de promovare a cabinetelor, clinicilor și firmelor medicale

Interpretare analize GLICEMIE

12-08-2015
botorea
Nu este medic/terapeut
botorea
Bună ziua!De curând mi-am făcut o serie de analize medicale, iar medicul de familie mi-a spus că sunt bune...dar m-am uitat la rezultatul analizei de glicemie şi ceva nu m-i s-a părut în ordine, pentru că rezultatul a ieşit astfel: rezultat/U.M 46 mg/dl iar la valorile biologice de referinţă/U.M scrie 70-115 mg/dl.Din câte înţeleg eu am glicemia scăzută...e vorba de diabet? :-(
3 comentarii
0
12-08-2015, ora 17:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cautati pe Google Interpretor de analize daca nu gasiti raspuns aici.
0
25-08-2015, ora 13:59
jon22
Nu este medic/terapeut
jon22
Daca trece de 120 se poate vb de diabet
0
06-06-2016, ora 13:54
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ti-am scris si pe privat dar si aici o sa scriu.
46 este hipoglicemie, deci sub limita minima de 60, range normal este 60-99, daca aveai de la 100 in sus se punea problema de inceput de diabet.
Cu cate ore ai mancat inainte si ce, adica inainte de analiza ? Daca nu s-a gresit analiza, mai repeta odata, dar mai fa una si anume Hemoglobina glicozilata, nu costa mult, ca sa vedem media glicemica pe ultimile 3 luni, daca si a doua iese < 60 si mai ai si simptome nasoale, punem in calcul prezenta unui insulinom.
Dar cred ca a fost eroare, ca altfel te simteai des rau si simteai nevoia des sa mananci dulciuri, nu ai fi avut o greutate normala ci peste normal.
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plimbarea scurtă după masă are efect terapeutic în diabetul de tip 2
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Un nou senzor ce ar putea măsura glicemia din lacrimi
  • Tatuaj biosensibil ce își schimbă culoarea în funcție de nivelul glicemiei
  • O nouă perspectivă în tratamentul diabetului tip 2
  • Căderea glicemiei sau cădere de calciu?
  • Diabetul tip 2: noi recomandări pentru controlul glicemiei
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.