interpretare analize medicale

20-04-2007
roxis
Nu este medic/terapeut
roxis
in urma cu 2 sapt.mi-am facut analizele, deoarece ma pregatesc pt.sarcina si rezultatele arata astfel:VSH 24mm/h, BASO 1.37%, HCT 35.3g, MCH 33.3 pg, MCHC 38.2 g/dl.iar la ex.urina-frecvente cel.epiteliale.MENTIONEZ CA, CU O SAPT INAINTE DE RECOLTARI AM AVUT 2 EXTRACTII DENTARE IAR LA UNA AM FACUT O INFECTIE POST EXTRACTIE.Rezultatul analizei de toxoplasmoza IGG 0.3u/ml negativ, IGM index=0.349 nonreactiv
3 comentarii
0
21-04-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
VSH accelerat semnifica sindrom inflamator(ce poate fi completat de CRP, Fibrinogen), care poate avea multiple cauze, nu doar infectia urinara pe care ati cautat-o sau cea dentara mentionata. Mai trebuie facute alte investigatii- cum ar fi R-grafie de sinusuri, EX ORL, ASLO, Exsudat faringian. Toxo negativ e f bine in privinta unei viitoare sarcini.
0
21-04-2007, ora 00:00
roxis
Nu este medic/terapeut
roxis
multumesc pt.raspuns.
0
23-04-2007, ora 00:00
roxis
Nu este medic/terapeut
roxis
nu stiu ce medic sa consult pt.a face si aceste investigatii.medicul de fam.mi-a spus ca analizele sunt bune dar eu nu stiu sigur daca este bine sa raman insarcinata avand acest sindrom inflamator.va rog sa-mi raspunde-ti.as vrea sa consult un medic dar nu stiu pe ce specialitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
13-01-2023, ora 13:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 400 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.