Interpretare analize> secretie vaginala

09-02-2009
maya98
Nu este medic/terapeut
maya98
cultura secretie vaginala = valoare obtinuta flora nepatogena
Analiza FCB= val obtinute: FCB-secretie vaginala: celule epiteliale numeroase.Leucocite de tip PMN rare. Flora microbiana bogata reprezentata de BGP.
Va rog sa-mi trimite-ti o interpretare a analizelor. Va multumesc!
7 comentarii
0
09-02-2009, ora 22:53
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Rezultatul este bun, aveti flora microbiana normala, fara reactie inflamatorie.
Numai bine!
0
12-02-2009, ora 19:55
cristi2flor
Nu este medic/terapeut
cristi2flor
sunt insarcinata in 7 saptamani si am facut analizele uzuale printre care si ex de secretie vaginala.
rezultat :
-epitelii, frecvente
-leucocite frecvente
-mucus, abundent
-flora gr II
Frecventi bacili Doderlein
Rari coci gram +
Frecvente Mo. (nu pot reproduce?!)
Citoliza relativ frecventa
Intrebarea mea este:este in regula rezultatul??
0
12-02-2009, ora 21:05
alexionuzty
Nu este medic/terapeut
alexionuzty
Buna ziua,
3 sept : hemoleucograma cu WBC= 8.7 ( ne= 5.6, Ly=2.7 in mare), RBC= 5.6, PLT=220, HGB=17.1, restul normale, biochimie cu TGP=193, Chol=246, Trigliceride=220, glicemia 107, uree si creatinina normale.

23 sept: WBC=10.7 (cu Gr 6.9 si Ly=3.7, restul Ba si Eo in normal), RBC=5.5, PLT =230, HGB=16.8, si restul normale toate), TGP=68 - limita laborator 70, TGO - 32 limita laborator 50, Glicemie 102, Trig 122, Chol 149, uree, creatinina, ca, fe, birubilinele toate normale.

13 oct: WBC = 11.4 (cu Gr 7.4 si Ly=3.7, mo=0.3, Eo > 0.7), RBC=5.48, PLT =185, HGB=16.87 si restul normale toate), TGP=62- limita laborator 70, TGO - 28 limita laborator 50, GGT - 82 limita 76 - singura iesita din normal, fosfaza alcalina 87 - limita 126, si LDH, uree, creatina, calciu, fier, birubiline in limite normale si ele, Glicemie 96, Trig 128, Chol 183.
Ultimele 2 analize au fost recoltate dupa amiaza.
Va rog sa-mi spuneti daca aceste valori sunt normale sau exista un motiv pt care ar trebuie sa efectuezi analize suplimentare.

Va multumesc!
0
14-02-2009, ora 08:47
cristi2flor
Nu este medic/terapeut
cristi2flor
sunt insarcinata in 7 saptamani si am facut analizele uzuale printre care si ex de secretie vaginala.
rezultat :
-epitelii, frecvente
-leucocite frecvente
-mucus, abundent
-flora gr II
Frecventi bacili Doderlein
Rari coci gram +
Frecvente Mobiluncus
Citoliza relativ frecventa
Intrebarea mea este:este in regula rezultatul??

Ma poate ajuta cineva cu o interpretare a rezultatului...ca pana ajung la dr gineco parca e o vesnicie.
Multumesc.
0
06-03-2009, ora 20:14
simonyk21
Nu este medic/terapeut
simonyk21
Frecvente celule epiteliale izolate si in placarde, relativ frecvente leucocite, relativ frecventi bacili Gram-, rare filamente levurice. Va rog sa-mi trimite-ti o interpretare a analizelor. Va multumesc!
0
26-10-2010, ora 12:27
inger20
Nu este medic/terapeut
inger20
buna ziua.am si eu o rugaminte.zilele trecute am suferit o incizie deoarece am descoperit ca am bartholinita si atunci doamna doctor mi-a luat o proba iar raspunsul este:
cultura secretie din col=flora nepatogena
As dori sa stiu ce inseamna asta ?e de bine sau de rau?
Multumesc
0
27-10-2010, ora 15:03
bonea
Nu este medic/terapeut
bonea
va rog sa ma scuzati am reveni si mai am niste anrebari an urma analizei ca 125 antigen tumotal si limitele au fost 51.8 mama a fost internata la ginecologie i sa facut ecografie nu ia iesit nimic la ovare uterul cu fibramatos dar doctora a zis ca a inceput sa dea inapoi fibromul ia facut papanicolau ia iesit bine doc a zis ca nu ia cancer dar in schimb ia iesit o infectie la rinici si vesehasul la singe marit 50 va rog se poate sa fie asta cauza o infectie si deaia ia crescut marcarul 51.8 astp raspuns va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •