Interpretare analizelor la o biopsie

10-09-2021
Madalina909
Nu este medic/terapeut
Madalina909
În luna lui iunie am fost internată în spital cu hemoragie ce am avut-o timp de o luna, mi sa făcut un curetaj uterin biopsic fractionat din care mi-a fost scos din aria colului uterin o formațiune tumorală și a fost trimisă la examen histopatologic.Rezultatul care a venit de la examenul histopatologic descriere macroscopica este:1cheag hematic cu dimensiunile 4/3/3cm. 2.Agregat tisular hemoragic cu diametrul, 1, 5cm. Descriere microscopica 1.cheag fibrino-hemato-granulocitar incluzând vilozități coriale mari, imature, aflate în curs de autoliza. 2.cheag fibrino-hemato-granulocitar incluzând fragmente de țesut endometrial constituit din glande aflate sub stimul proliferativ-regenerativ și stroma densa, fibroblasto-fibrocitara, cu infiltrat inflamator limfo-plasmocitar difuz. Diagnostic histopatologic:endometrita hemoragica postabortum.Îmi poată spune ai mie cineva ce înseamnă va rog din suflet.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.