interpretare biopsie- psoriazis sau nu?

01-03-2013
mihai.44444
Nu este medic/terapeut
mihai.44444
Salutare,
Am si eu o prblema, sper ca o sa pot primi ajutor aici.
In 2009 am fost la un consult dermatologic si mi s-a pus diagnosticul psoriazis palmar, apoi am facut ca si tratament fototerapie+ elocom crema si inca ceva crema hidratanta. Tot atunci mi s-a luat biopsie insa nu am primit niciodata rezultatul biopsiei pana azi cand am avut nevoie de el si mi s-a spus ca biopsia nu a confirmat diagnosticul.
Acuma dintr-o data nu mai am psoriazis ci eczema palmara dar cand am cerut tratament mi s-a recomandat acelasi lucru, fototerapie si elocom. Tin sa mentionez ca am petele din palma de cel putin 10-12 ani si de asemenea apar modificari ale unghiilor.

Pe biopsie scrie asa:
Diagnosticul clinic: Psoriazis palmar
Microscopie: Fragment de tegument cu hiperkeratoza, focal parakeratoza, strat granular continuu, acantoza in model keratotic; diskeratoza, redus infiltrat leucocitar alcatuit din rotundonucleare in dermul papilar perivascular.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.