Interpretare examen Papanicolau

02-02-2011
TurkishJasmine
Nu este medic/terapeut
TurkishJasmine
Buna ziua. Rog interpretare analize examen Papanicolau.

Diagnostic citologic descriptiv
FSV+EXOCOL
Celule superficiale si intermediare (CS+CI), polimorfonucleare+, histiocite+, hematii+, citoloza+, parakeratoza+, hiperkeratoza+. Nuclei mariti de volum pe CI. Lactobacili. Hife Candida.

ENDOCOL
Fond fibrino/mucoid, polimorfonucleare+, histiocite +, hematii+,.
Celule endocervicale aspect normal fiziologic.
Nuclei mariti de volum pe CI.
Celule metaplaziate mature, aspect metabolic activ.

INTERPRETAREA FROTIULUI ACTUAL:
FARA LEZIUNI INTRAEPITELIALE SI/SAU DE MALIGNITATE
MODIFICARI REACTIVE NON/NEOPLAZICE ASOCIATE CU:
Candidada spp.
Inflamatie

EVALUARE HORMONALA
Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza

REZULTAT FINAL: Frotiu intens inflamator

RECOMANDARI: Repetare dupa tratament
4 comentarii
0
02-02-2011, ora 19:36
DNEC
Identitate neconfirmată
DNEC
Frotiul indica o infectie. Este indicat sa iti faci o cultura din secretia vaginala si tratament conform antibiogramei. Reevaluare la cateva luni dupa tratament, inclusiv repetare papanicolau.
0
03-02-2011, ora 15:12
TurkishJasmine
Nu este medic/terapeut
TurkishJasmine
Multumesc frumos. In mai mi s-a descoperit o rana pe col si infectie cu ureaplasma. In urma mai multor tratamente, la ultimele analize nu mi-a mai iesit ureaplasma, ci Candida. Mi-am facut testul de HPV in vara care a iesit negativ.Sunt ingrijorata pt primul medic la care am fost m-a speriat foarte tare ca as putea avea celule canceroase etc.
0
06-02-2011, ora 14:45
DNEC
Identitate neconfirmată
DNEC
Infectia cu candida poate apare si ca urmare a unui tratament antibiotic, datorita dezechilibrului florei microbiene vaginale; esti pe drumul cel bun, ai scapat de ureaplasma, dar te-ai ales cu o complcatie a tratamentului, care nu este faorte grava. Va trebui sa tratezi si candida, si exista si medicamente care favorizeaza o dezvoltare normala a florei microbiene normale.
Legat de celule canceroase, nu ai motive sa iti faci probleme; fa-ti in continuare anual papanicolau si va fi OK. Si grija la infectiile cu transmitere sexuala; atentie, si partenerul trebuie tratat, pentru a nu te reinfecta.
0
06-02-2011, ora 22:04
TurkishJasmine
Nu este medic/terapeut
TurkishJasmine
Va multumesc foarte mult pentru interpretare, mai ales ca v-am rapit din timp. Maine am programare la colposcopie, iar marti la medicul ginecolog. Sper sa imi rezolv cat mai repede problemele.
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.