Interpretare rezultat Rmn genunchi

25-10-2019
hagiroxana
Nu este medic/terapeut
hagiroxana
Buna ziua ! Ma numesc Roxana si am 21 de ani, 170 inaltime si 58 kg. In urma cu 2 ani am inceput brusc si fara motiv sa am niste dureri la genunchiul drept (sub rotula) iar la efort (stat in picioare) genunchiul mi se umfla si ma durea si nu puteam da il flexez maxim. Am facut atunci un RMN cu substanta de contrast din care a rezultat ca genunchiul nu are nimic insa am descoperit o tumoare in femur. De atunci pana de curand m-am axat pe controalele facute asupra tumorii (RMN, CT si vizitarea mai multor doctori) si nu i-am mai dat importanta genunchiului pentru ca, cu timpul durerile au inceput sa fie mai rare si mai usoare, am inceput sa flexez maxim genunchiul fara dureri si se umfla tot mai rar si trecea cu gheata. S-a dovenit ca tumoarea este una “buna” si ca nu voi avea de suferit pe urma ei doar sa o “supraveghez” pe viitor. Problema este ca de 2 luni de zile durerile la genunchi au reaparut ca in urma cu acum 2ani, ba mai mult ma inteapa sub rotula iar durerile sunt mai tot timpul prezente insa cu o intensitate putin suparatoare ! Am refacut un Rmn zilele trecute iar eu nu vad sa fie o problema cu el...daca rezultatele RMN-ului sunt bune atunci de ce am durerile la genunchi ? Si ce pot face sa scap de ele ?
Va las aici rezultatele de la Rmn:
-piese scheletice din campul de examinare cu raporturi normale
-corticala osoasa cu contur regulat, cu grosime normala, fara modificari de semnal subcondrale
-cartilagiul care acopera patela condilii femurali si platourile tibiale cu grosime normala, suprafata regulata si caracteristici normale ale semnalului
-menisc lateral si medial, cu semnal hipointens omogen
-ligamente incrucisate anterior si posterior intacte, normale ca grosime si caracteristici ale semnalului
- ligamente colaterale intacte, cu grosime normala
- revarsat lichidian articular in cantitate minima
- tesuturi moi periarticulare si structuri vasculare din campul de examinare fara anomalii decelabile
Va multumesc frumos !
1 comentarii
0
26-10-2019, ora 13:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Textul trimis ("interpretarea") nu are nici o relevanta in absenta imaginilor propriu-zise si mai ales fara o examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: