interpretare rezultate test torch

18-06-2012
irinutza_30_c
Nu este medic/terapeut
irinutza_30_c
Buna seara!
Dorind sa raman insarcinata, am facut testul torch pentru siguranta. Rezultatele obtinute le-am enumerat mai jos in detaliu, tocmai pentru ca sa ma puteti lamuri daca am sau nu motive de ingrijorare, deoarece parerile medicilor consultati de mine au fost impartite, in special in ceea ce priveste toxoplasmoza. Mi s-a recomandat amanarea conceperii si efectuarea testului de aviditate, pe seama unei valori foarte mari a IgG.
Va rog sa imi spuneti daca toate rezultatele de mai jos imi dau siguranta in a-mi planui o sarcina si daca testul de aviditate poate sa-mi confirme o infectie veche sau lipsa unei reinfectari daca IgM este negativ.

TOXOPLSMOZA: IgM 0, 349 negativ (index Igm sub 0, 499 negativ)
IgG 134, 500 UI/ml pozitiv (IgG peste 3, 0 imunizare probabila, in functie de contextul clinic se recomanda repetare dupa 2 sau 3 saptamani)
- am repetat dupa 1 luna: IgM 0, 302; iar IgG 123, 500

RUBEOLA: IgM 0, 122 (index sub 0.600 negativ)
IgG 186, 8 UI/ml (titru peste 10UI subiect imunizat)

CYTOMEGALOVIRUS: IgM 0, 080 negativ (IgM sub 0, 700 negativ)
IgG 3, 000 UA/ml negativ (IgG sub 4, 0 UA/ml negativ)

SEROLOGIE HERPES 1 si 2: IgM 5, 2 U/ml (IgM sub 20 U/ml negativ)
IgG 64, 600 (index IgG peste 1, 1 pozitiv)

Va multumesc!
Irina
4 comentarii
0
19-06-2012, ora 23:12
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Teoretic analizele tale sunt bune. Arata ca ai avut aceste afectiuni, esti imunizata dar in prezent nu manifesti nicio boala. Adevarat ca IgM ul dde la toxoplasma e cam la limita si nu prea inteleg bine motivul, avand in vedere ca ai si repetat analiza. Ma gandesc ca te ai infectat relativ curand si inca Ig M e la limita(desi un Ig M se mentine intre 4zile-2 sapt aprox). Eu totusi cred ca nu exista nicio problema. Aceste valori maxime sunt cu mult sub limita manifestarii, adica o boala acuta are un Ig M cu mult crescut peste aceasta limita.Fiecare organism are modalitatea lui de manifestare ca sa nu mai vb de marja de eroare a metodei de analiza.Sanatate
0
20-06-2012, ora 11:00
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Dc IgM este negativ este ok. Vei repeta oricum aceste analize in timpul sarcinii
0
23-10-2022, ora 23:17
Chrisulen
Nu este medic/terapeut
Chrisulen
Buna seara,

Va rog sa imi spuneti daca dupa rezultatele analizelor as mai.putea avea simptome in urma infectarii cu acest virus cytimegalovirus
Igm-0.28 negativ
Igg-2069 pozitiv
La efectuarea unui CT mi au iesit adenopatii abdomino pelvine de pana la 2 cm si blocuri adenopatice de pana la 6.5 cm.
Ca simptome imi este afectat sistemul digestiv.
A inceput acum cca 1 luna jumate cu dureri in bara, apoi in capul pieptului si pana acum nu mi au mai trecut.Nu sunt dureri mari, acute, ci persistente cumva mai ales cand imi e foame sau cand apas pe partea adominala.
Azi am avut diaree apoasa.Nu stiu daca de la alimentatie sau tot ca un simptom al virusului.
Am facut si o biopsie dar rezultatul dureaza.
Ar trebui sa merg la un medic la infectioase?Ce ma sfatuiti sa fac?Mentionez ca nu am urmat nici un tratament medicamentos.
Multumesc anticipat.
0
21-11-2023, ora 22:20
petrebabici@gmail.com
Nu este medic/terapeut
petrebabici@gmail.com
Buna seara, aveti vreun diagnostic? Eu sunt pozitiv IGG 680 citomegalovirus, am adenopatii cervicale si dureri de stomac. Sanatate multa..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul/panelul TORCH
  •