interpretare rmn coloana ona lombara

26-03-2010
geaca ionut
Nu este medic/terapeut
geaca ionut
Rezultat: Fara modificari de ax sau curbura la nivelul coloanei vertebrale.
Aspect de deshidratare discala la nivelul discului intervertebral L3-L4 cu reducerea inaltimii spatiului intervertebral. Reducerea inaltimii spatiilor intervertebrale L1-L2 si L4-L5.
Sectiunile in plan axial ponderate T2 evidentiaza:
-hernie discala paramediana dreapta L3-L4 cu ingustarea recesului lateral, compresia versantului anterior al sacului dural si contact radicular cu radacina L4 dreapta
-debord discal circumferential L4-L5 usor lateralizat la dreapta cu contact radicular cu radacina L4 dreapta in portiunea extraforaminala
Mici hernii intraspongioase dispuse "in oglinda" la nivelul platourilor vertebrale L1, L2, L3, L4.
Corpuri vertebrale cu morfologie si semnal in limite normale.
Con medular cu morfologie si semnal in limite normale, situat posterior de spatiul intervertebral T12-L1

Concluzii: HDL paramediana dreapta L3-L4 cu conflict radicular cu radacina L4 dreapta.
Debord discal circumferential L4-L5 lateralizat la dreapta cu contact radicular cu radacina L4 dreapta in portiunea extraforaminala.
Mici hernii intraspongioase L1-L4.

Dr Sorin Constantinescu Dr Brandusa Codrea
Operator Medic primar radiolog


Ce rugaminte am pentru cei care pot sa-mi spuna parerea lor(avizata) vis a vis de rezultatele de la rmn pe care le-am atasat mai sus. Mentionez ca am fost si la un medic fizioterapeut in Calarasi si dupa ce a vazut si doctorul rmn a spus ca este de operat, dar avand reflexe, amorteala de pe piciorul drept fiind aproape insesizabila si mobilitatea normala inclina pentru mine la fizioterapie pt. momentul acesta.Dupa ce am iesit de la medicul fizioterapeut parca m-am luminat dar am ajuns la medicul de fam. pt trimitere la fizioterapie si acesta nu ma sfatuieste sa fac fizioterapie, motivand ca face poate mai mult rau si prin urmare am plecat de la med. de fam. cu trimitere la spitalul de urgenta bagdasar din buc., catre neurochirurg unde sper sa ajung dupa Paste. PANA ATUNCI ASTEPT CU NERABDARE O PARERE IN CAZUL DIAGNOSTICULUI PUS IN URMA RMN atasat.
la acest moment ma simt aproape f bine si parca nu inclin decat in ultima instanta catre operatie avand doar 32 de ani si cred ca se poate reface usor org. si cu terapii alternative. VA MULTUMESC.
2 comentarii
0
28-03-2010, ora 21:00
teo_hd
Nu este medic/terapeut
teo_hd
Buna Ionut,
si eu m-am confruntat cu probleme asemanatoare, ceea ce pot sa-ti spun, e ca am facut si eu tratamente de genul asta - inclusiv Su-Jok, un fel de acupunctura - s-a ameliorat pe moment, insa urmatoarea data cand am avut dureri, a fost cumplit. Eu pot sa spun ca am dus-o pe picioare - hernia - cativa ani, la inceput a trecut usor, cu calmante usoare, insa pe masura ce a trecut timpul, durerile au devenit tot mai mari. Pana la urma, conform rezultatului RMN, m-am operat. Am facut operatia anul trecut la Tg. Mures. M-a operat un medic neuro-chirurg extraordinar, un OM cu adevarat. M-am operat pe 1 decembrie la pranz, seara la 19.00 am mers pe picioarele mele in salon, iar pe 3 decembrie am plecat acasa. Recuperarea a fost mult mai usoara decat ma gandeam. Nu merita sa stai sa suferi, iti spun din proprie experienta.
Iti doresc sanatate.
Teodora
0
07-05-2010, ora 11:02
carmen.28
Nu este medic/terapeut
carmen.28
Buna ziua! Numele meu e camelia am 48 de ani si am facut un rmn lombar.vreau sa stiu daca am sau nu hernie de disc deoarece nu stiu sa ibterpretez.va rog mult ajutati-ma!
Rezulat: Osteofite anterioare :L1-L2
Hernii intraspongioase T12-14
Angiom corp vertebral L4
Rectitudinea coloanei lombare
Hiposemnal T2 la nivelul discurilor intervertebrale L1, L2, L3, L4
Ingustarea spatiului intervertebral L1-L2
Hipersemnal STIR la nivelul platourilor vertebrale L1-L2(Modic1)
Hipertrofia articulatiilor interpofizare(cu lichid intraarticular) si a ligamentului lfavum.
Protruzii discale L1, L2, L3, necompresive
Ingustarea foramenului radicular L4 stang prin protuzia discului L4 si hipertrofia articulatiei intrapofizare adiacente.

Concluzii: Coloana lombara cu modificari degenerative
Fenomene inflamatorii platouri vertebrale L1-L2(Modic 1 )
Conflict radicular intraforaminal L4 prin protuzia discului L4 si hipertrofia articulatiei interapofizare adiacente.

VA ROG mult sa ma ajutati sa interpretez.Vreau sa stiu daca am sau nu hernie de disc va rog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.