interpretare test papanicolau

02-02-2008
Veraioa
Nu este medic/terapeut
Veraioa
Buna ziua,

Rog intrepretare test papanicolau: "Frotiu cu inflamatie, fercvente polimorfonucleare, histiocite si hematii. Grupuri de celule glandulare endocervicale cu nuclei mariti de volum, si nuclei liberi.
Mici grupuri de celule metaplazice cu morfologie normala.
Celule intermediare cu nuclei hipercromi si hipertrofici. Bogata flora microbiana: bacili, filamente si spori de Candida."

Multumesc mult
44 comentarii 12 Înainte ›
0
03-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Frotiul indica o cervicita cu etiologie mixta - bacterii si ciuperci (Candida). De asememenea, in unele zone mucoasa a suferit modificari (metaplazie) fara ca celulele sa aiba aspect suspect. Insa, avand in vedere ca metaplazia si inflamatia cronica (PMN, histiocite), pe termen lung pot reprezenta stari precanceroase, este important de tratat cervicita, de repetat la 3 luni testul Papanicolau si, eventual, la recomandarea ginecologului de efectuat cauterizare (se poate sa nu fie cazul).
0
14-12-2009, ora 12:32
Aurelia88
Nu este medic/terapeut
Aurelia88
Buna ziua!Am si eu o rugaminte la dumneavoastra, sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.In urma cu 3 saptamani am fost la un control ginecologic de rutina, pt. prima data.Mentionez ca am 21 de ani.La examenul cu valvele dna doctor mi-a spus ca am o rana pe col.Am solicitat examenul papanicolau si cel citologic.Am primit urmatorul rezultat:LEUCOREE, SATISFACATOR PENTRU EVALUARE, CELULE ENDOCERVICALE-PREZENTE, NEGATIV PENTRU O LEZIUNE INTRAEPITELIALA SAU MALIGNA, ORGANISME:CANDIDA, MODIFICARI CELULARE REACTIVE ASOCIATE CU INFLAMATIA.Recomandari:de urmarit evolutia citologic dupa tratament.Diagnostic citopatologic:Frotiu inflamator cu modificari reactive importante si aflux fromilocetar abundent ce contine numeroase micelii de candida.Iar la examenul de secretie vaginala:epitelii relativ frecvente si bacili gram pozitiv, frecventi forme medii, Alte observatii:Detritus celular amorf relativ frecvente celule superficiale etalate;numeroase polimorfonucleare integre si degradate, relatic frecvente levuri:spori si filamente.Iar dna doctor mi-a pus diagnosticul de colpita mixtra, tratament spalaturi cu tantum rosa, macmiror ovule, flucoric si lomexin ovule.Ma nelinisteste gandul de a avea o rana pe col.Va rog sa-mi spuneti daca aceasta rana rezulta si din testul papanicolau?Sau mai exact termenul de colpita inseamna rana pe col?Va multumesc din suflet, si astept raspunsul dumneavoastra.
1
28-12-2009, ora 08:06
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Colpita inseamna o infectie la nivelul colului uterin, nu o rana sau o leziune severa. In cazul tau e o infectie cu candida, care e o ciuperca des intalnita si nu pune probleme, mai ales ca tratamentu, l e foarte bun. Restul modificarilor inflamatorii sunt un raspuns la aceasta infectie cu Candida, nu e nici o alta leziune severa.
0
04-01-2010, ora 11:53
Aurelia88
Nu este medic/terapeut
Aurelia88
Va multumesc din suflet Dna Doctor!Sanatate multa va doresc.
0
12-04-2010, ora 11:56
ddcarmen77
Nu este medic/terapeut
ddcarmen77
as dori sa-mi interpretati si mie un rezultat daca se poate...Descriere citologica Papanicolau
F1F2:celularitate:bogata; CEPS placarde; CEPI grupuri cu (din pacate nu inteleg scrisul in totalitate).usor hipertrofic; altele: celule cu celoliza:
Inflamatie: PMN lizate abd. pe alocuri: PMN integre frecvente
Nuclei liberi: lizati
Concluzie: PAP II
F3: celularitate: bogata; CEPS + ; CEPI +; PB rare cu discarioze? usoare; Metaplazie endocol +; Altele: detribus celulae, gleea?
Inflamatie : PMN lizate abd. ; PMN integre abundente
Concluzie : PAP II
Examen secretie vaginala
Protozoare TV+ ; Microorganisme GU + (sau GV + )
Flora microbiana frecventa ; cocobacilara +

imi cer scuze ca nu inteleg tot ceea ce scrie si voi intelege daca nu-mi veti putea interpreta rezultatul. in orice caz, eu va multumesc anticipat.
1
12-04-2010, ora 20:53
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E vorba de o inflamatie la nivelul colului uterin - sau clasa II insotita de o infectie cu trichomonas si alte bacterii, care trebuie tratata, dar nu prezinta risc oncogen.
0
13-04-2010, ora 12:07
ddcarmen77
Nu este medic/terapeut
ddcarmen77
multumesc inca o data. as mai avea o singura intrebare. mi s-a prescris Flagyl ovule timp de 10 zile, dar am inteles de la altcineva care s-a aflat intro situatie asemanatoare ca ar fi trebuit sa mi se prescrie si comprimate orale cu metronidazol. daca am apucat sa incep tratamentul cu ovule, as putea sa continui cu comprimatele orale sau nu este cazul?
0
09-08-2010, ora 22:37
isalex_m
Nu este medic/terapeut
isalex_m
buna ziua doamna doctor. As dori sa-mi interpretati si mie un rezultat daca se poate...
epitelii frecvente
bacili gram pozitiv si gram negativ, frecventi, forma medii si scurte
frecvente celule superficiale etalate; relativ frecvente polimorfonucleare integre si degradate.
diagnostic citopatologic: frotiu inflamator nespecific cu modificari celulare reactive, citoliza si modificari degenerative usoare, aflux granulacelar (nu stiu daca am inteles corect ce scrie) bogat si flora lactobacelara negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligana.

imi cer scuze dar nu cred ca am inteles tot ceea ce scrie si voi intelege daca nu-mi veti putea interpreta rezultatul. in orice caz, va multumesc anticipat.
0
12-08-2010, ora 16:45
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru carmen, se poate lua si metronidazol oral sau tinidazol, care e mai bine tolerat, 2 g in priza unica.
0
12-08-2010, ora 16:47
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru isalex - e vorba de o cervicita - o infectie destul de frecvent intalnita, insotita de o reactie inflamatorie la nivelul mucoasei fara risc malign. Trebuie facut tratament cu ovule cu antibiotic, eventual Polyginax sau MacMirror 10 zile.
0
12-08-2010, ora 23:23
isalex_m
Nu este medic/terapeut
isalex_m
va multumesc din suflet. mi-ati luat o piatra de pe inima.
0
13-08-2010, ora 09:38
mitrea
Nu este medic/terapeut
mitrea
Buna ziua doamna doctor.As dori sa imi interpretati si mi-e un rezultat la testul Babes-Papanicolau.Va multumesc anticipat.
MODIFICARILE CELULELOR EPITELIALE GLANDULARE:AGC-NOS
DESCRIEREA FROTIULUI:Celule glandulare cu nuclei mariti de volum, cu margini usoe neregulate:AGC-NOS.Aspect inflamator nespecific cu modificari celulare reactive.
CONCLUZIE:Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna SIL-AGC NOS.
RECOMANDARI:o noua prelevare, repetare dupa tratament de specialitate si colposcopie.
Tratamentul consta in administrare de ovule COLPOSEPTINE 20 zile si repetare test.
Sunt ingrijorata deoarece eu am avut 3 cauterizari-rana pe col, ultima acum 1 an si jumatate a fost de dimensiune mai mare.
0
26-08-2010, ora 08:20
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu sunt semne de leziune suspecta, nici de infectie cu virus Papiloma, trebuie urmat tratamentul si de repetat ex. papanicolau. Ar fi util, pentru a va linisti legat de riscul de cancer de col uterin, sa va vaccinati cu Cervarix, intrucat vacinul este acum gratuit.
0
30-08-2010, ora 13:38
noris
Nu este medic/terapeut
noris
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu interpretarea unei analize a testului papanicolau. Va multumesc anticipat.
Babes-Papanicolau
FSV+EXOCOL: Celule superficiale si intermediare (CS+ CI), polimorfonucleare+, citoliza+, parakeratoza+, hiperkeratoza+. Rar nuclei mariti de volum pe CI
Lactobacili
ENDOCOL: Fond fibrino-mucoid, polimorfonucleare+, hematii+
Celule endocervicale aspect normal fiziologic. Rare celule de regenerare epiteliale aspect metabolic activ.Flora:idem
Interpretare frotiu: negativ, fara leziuni intraepiteliale si/sau de malignitate
Rezultat final: frotiu in limite normale.

Va multumesc.
O zi buna.
0
10-09-2010, ora 11:19
norahjones
Nu este medic/terapeut
norahjones
Buna ziua, si eu va bombardez cu aceeasi rugaminte, de a-mi interpreta rezultatele la Papanicolau. Mentionez ca am facut 2 testari, la interval de 1 luna una de cealalta. Asadar:

Rezultat prima testare: Inflamatie, ASC-US, Sunt prezente celule epiteliale scuamoase cu atipii nucleare posibil de natura reactiv/regenerativa, dar nu se poate exclude natura neoplazica. Sugeram repetarea examinarii dupa tratament antiinflamator.

Rezultat a doua testare: Inflamatie, ASC-US, Infectie cu candida si cocobacili; 2 celule intermediare cu nuclei usor mariti si hipercromi si citoplasma clara. Recomandam repetarea examinarii dupa 6 luni si dupa tratament antiinflamator.

Va multumesc anticipat,

Maria Sobolu
0
01-10-2010, ora 05:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru noris - rezultatul indica diferite celule care apar la nivelul epiteliului colului uterin matur, fara a indica celule cu risc de malignitate sau infectie cu HPV.
1
01-10-2010, ora 05:28
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru norahjones - e vorba de o cervicita cronica care presupune aparitia unor celule modificate, adica atipii nucleare - insa nu e vorba de risc oncogen. In primul rand trebuie reluat tratamentul cu ovule, intrucat e prezenta si infectia cu bacterii sai Candida. In al doilea rand, pentru a exclude riscul malign potential ar fi util sa faceti un test pentru virusul papiloma - testare HPV. De asemenea, dupa cum vi s-a sugerat, trebuie repetat periodic testul Papanicolau.
0
07-11-2010, ora 23:04
andreea030
Nu este medic/terapeut
andreea030
buna seara.la examenul secretiei vaginale scrie asa:
"prezente celule miceliene nefilamentate iar unele in curs de filamentare
prezente polimorfonucleare integre
prezenti bacili gram pozitivi nesporulati, necapsulati
rari bacili gram negativi.
s-a izolat candida albicans
nu s-au izolat:streptococ hemolitic, stafilococ patogen, enterobacterii, haemophilus sp."

stiu ca am candidoza.dar nu inteleg ce rol au bacilii pozitivi si negativi.

ati putea sa ma lamuriti?

va multumesc.
0
22-12-2010, ora 08:14
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Bacilii fac parte din flora normala a mucoasei vaginului care nu necesita tratament,
0
03-03-2011, ora 15:38
Veraioa
Nu este medic/terapeut
Veraioa
Buna ziua,

Va rog, daca se poate, o interpretare test papa nicolau:

Sistem bethesda 2001 / frotiu conventional:
- Satisfacatoare pentru o evaluare
- Celule endocervicale prezente
- Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna
- Organisme: cocobacili
Descriere citologica: Frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile, frecvente celule endocervicale, PMN frecvente.

Multumesc mult
0
03-03-2011, ora 20:12
Alexaeu
Nu este medic/terapeut
Alexaeu
Buna seara,
Mi-am facut testul Papanicolau acum 5 zile si astazi am primit rezultatul.
M-ar interesa o interpretare a acestui rezultat daca este posibil.

Descriere citologica
Prezente celule scuamose superficiale si intermediare, rare endocervicale, numeroase PMN, rare hematii.

Multumesc anticipat!
0
09-03-2011, ora 16:22
gabriella olteanu
Nu este medic/terapeut
gabriella olteanu
Buna ziua,
Am facut testul papanicolau si mi-au iesit urmatoarele rezulatate si rog din tot sufletul un medic sa imi explice...astept cu nerabdare raspunsul dvs, , va multumesc...

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana SAPROFITA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad inalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU, endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice in favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA, De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut. Alterari celulare de natura inflamatorie.
Flora microbiana SAPROFITA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator.
N.L.: Se recomanda repetarea dupa tratament ANTIINFLAMATOR
1
22-03-2011, ora 10:40
blacky20
Nu este medic/terapeut
blacky20
Buna ziua!
am facut testul papa nicolau si analizele au iesit in felul urmator:
leucoree
sistem bethesda 2001 frotiu conventional: satisfacator pentru evaluare
negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
cocobacili
altele: lactobacili bacili coci
diagnostic citopatologic:
clasificare bethesda: relativ frecvente epitelii intermediare si superficiale eozimofile etalate.frotiu inflamator cu moderat aflux de polimorfonucleare integre si degradate.relativ frecventi lactobacili forme medii si lungi. relativ frecventi cocobacili.rari coci.rari bacili forme medii.

pentru examenul de secretie :
epitelii relativ frecvente
bacili gram pozitiv frecventi lactobacili forme medii
cocobacili gram negativ relativ frecventi
alte observatii:
relativ frecvente celule superficiale etalate
frecvente polimorfonucleare integre


VA ROG SA MA AJUTATI CU INTERPRETAREA ACESTOR ANALIZE!
0
03-10-2011, ora 22:43
luci081
Nu este medic/terapeut
luci081
Buna!
Am si eu o mica problema pe care nu am resit sa o rezolv la ginecolog... Mi-am facut un test Papanicolau ptr ca aveam o secretie albicioasa vascoasa, nu foarte urat mirositoare, iar in timpul contactului sexual si mai ales dupa aveam o usturime, roseata si simteam ca se cresteaza pielea din jurul vaginului. In urma testului mi-a iesit Infectii: Cocobabili si Observatii: frotiul indeplineste criteriul de celularitate minima, celulele zonei de transformare/endocervicale absente, prezenta de celulue superficiale si celule intermediare fara atipii nucleare, dispuse in placare izolate, celule parabazale rare, hematii prezente in nr moderat crescut, rare RMn-uri izolate, celule acoperite de coci si concluzia FROTIU INFLAMATOR. Mi s-a dat tratament pentru 6zile cu: cervugyd ovule seara, poligynax ovule dimineata si spalaturi vaginale cu tantum rossa. Am luat tratamentul o data si acum am mai cumparat reteta inca o data si nu am scapat de problema cu secretia alba si mai ales de usturime, doar de problema urat mirositoare. Dati-mi un sfat pentru acea usturime... Ce este?
1
11-01-2012, ora 18:26
diaflo
Nu este medic/terapeut
diaflo
Buna ziua,
A si vrea un ajutor am rezultatul papanicolau, ma doare foarte tare burta si spatele si la papanicolau am asa calitate frotiu satisfacator mai am bifat inflamatie altceva nu mai e bifat nici da nici nu scris doar la observatie ce ma gandesc ca este grav

""Exista la nivelul unui placard de celule endocervicale cativa nuclei cu contur neregulat si mai hipercromi decat cei alaturaty insa fara crestere in volum sau nucleol decelabil pentru a se incadra ferm in categoria AGC astfel repetarea dupa tratament antiinflamator poate fi avut in vedere "'

VA ROG SA-MI SPUNETI AM CANCER ?
0
01-08-2012, ora 10:44
olivia81
Nu este medic/terapeut
olivia81
Buna ziua!!am o mare rugaminte la dumneavoastra, am facut testul papanicolau si mi-a iesit bifat AGCNOS, este grav?sau este cancer?pot scapa de asa ceva?va rog dati-mi un raspuns!!
0
16-08-2012, ora 15:20
iioana2012
Nu este medic/terapeut
iioana2012
Buna ziua Doamna Doctor

Va rog mult sa ma ajutati cu interpretarea analizei testului Papanicolau.

" Frotiul contine celule scuamoase, superficiale, intermediare, celule endocervicale, celule reactive de tip inflamator, numeroase celule intermediare si metaplazice imature, cu nucleu marit de volume neregulat, hipocrom, relativ frecvente PMN, flora bacilara
Diagnostic: L-SIL"

Va multumesc anticipat.
0
13-09-2012, ora 15:03
steluta68
Nu este medic/terapeut
steluta68
Buna ziua.D-na doctor.va rog ajutati-ma cu o interpretare a testului Papanicolau.Rezultatul este ASC-H, celule pavimentoase intermediare si superficiale, hipertrofie, hipercromazie, cromatina nereg., anizocitoza, anizocarie, frecvente leucocite PMN.A iesit ca am candida si e.coli.Recomandarea este: colposcopie si biopsie urgenta.Acum urmez tratament pentru candida si e.coli.Mentionez ca am DIU.D-na doctor la care am fost insista sa-l scoata(la urmatoarea vizita), facand ulterior un alt pap.Ce parere aveti?Rezultatul pap-ului poate fi influentat de DIU?ASC-H este ceva mai grav?
0
19-02-2013, ora 12:43
mikiandr
Nu este medic/terapeut
mikiandr
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati si pe mine in interpretarea testului papanicolau: absent -Streptococcus spp,
Staphyloccocus aureus, E. Col

Absent-Trichomonas vaginalis

Rare leucocite, rari bactobacili, flora microbiana polimorfa, frecvente celule levurice si psedohife

Prezent- Candida albicans

Sensibil: Clotrimazole, Fluconazol, Itraconazole, Ketonazole, Nystamin, Econazole, Miconazole

Rezistent: Amfotericina B

Descriere citotlogica:
Frotiuri in absent relativ curat, cu lambouri de celule scuamoase S, "eonofle" (cred ca asta scrie, nu am inteles scrisul), bine etalate, neplicaturate.Celule 1-celule cianofile izolate sau in lambouri scurte.Rara flora polimorfa si lactobacili. Frecventi spori moniliazici (conidii). Ampla izolare de celule din zona T sau 1( nu am inteles), cu morfologie conservata.

Diagnostic citopatologic:
Frontiu inflamator specific(candida globata) in context hormonal "foloulimic"(cred ca asa scrie).

Va rog din suflet sa imi raspundeti.Am 21 de ani si nu stiu daca este bun sau, poate, trebuie repetat.Va mutumesc!
0
31-05-2013, ora 18:57
Sandra90
Nu este medic/terapeut
Sandra90
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati. Daca se poate as dori interpretare a urmatoarele:

Examen microscopic:
reactie inflamatorie medusa, cu polimerfonucleare.
lactobacili absenti
numerosi cocobacili gram-negativi si cocobacili gram-pozitivi
trichomonas vaginalis (prezumtiv) - absent

Examen bacteriologic:
culturi aerobe : flora de colonizare vaginala fara semnificatie clinica
staphylococcus aureus- absent
streptococcus agalactiae (grup B ) - absent
streptococcus beta-hemolitic grup A - absent
enterobacteriaceae - absent
enterococcus spp. - absent

Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •