interpretare test papanicolau

44 comentarii 1 2
0
18-07-2014, ora 19:04
cristinabanescu
Nu este medic/terapeut
cristinabanescu
Buna ziua,

Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu o interpretare a testului Papanicolau:
Moderat fond inflamator acut. Celularitate cu predominanta celulelor de tip intermediar si parabazal cu usoara hipertrofie nucleara. Asociat se observa alterari celurare de natura inflamatoare. Procese de reparatie celurara cu metaplazie pavimentoasa imatura si in curs de maturare. Prezente endocervicale reactive. Flora microbiana mix predominant lactobaciala (se recomanda secretie vaginala) Concluzie: Frotiu de tip dishormonal, inflamator-reparator. Citodiagnostic sistem Bethesda:Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Citodiagnostic Babes-Papanicolau: Clasa II.
Clasificare Bethesda: Satisfactor pentru evaluare
Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate :DA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu : inflamatia: DA
Recomandari
Repeta dupa tratament: DA

Va multumesc anticipat!!
varsta: 23 de ani
0
15-08-2015, ora 17:59
Betty 27
Nu este medic/terapeut
Betty 27
Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg ce inseamna rezultatul meu de la testul papa nicolau : frotiu reactiv intens inflamator cu frecvente filamente de candida.asc-us. Va rog frumos sa imi raspundeti sunt insarcinata in 32 de saptamani. Inseamna ca am inceput de cancer? Va multumesc anticipat
0
15-08-2015, ora 18:02
Betty 27
Nu este medic/terapeut
Betty 27
Am uitat sa scriu ca aici imi spune: va rugam urmariti dupa tratament
0
17-08-2015, ora 21:09
alina123456
Nu este medic/terapeut
alina123456
Buna seara, am cerut medicului de fam un bilet de trimitere pt Babes Papanicolau si mi-a spus ca nu are contract cu CAS pentru acest test.
Este posibil?
0
23-11-2015, ora 19:33
visan alina
Nu este medic/terapeut
visan alina
Buna ziua.am efectuat un test papanicolau si la descriere critologica:"frotiu bogat celular cu placarde CEPS cu citoplasma cozinofila sau orngiofila, grupate si izolate CEPI cu citoplasma bozofila, unele plicoturate, celule endocervicale, scuame anucleate".Va rog sa imi spuneti ai mie despre ce este vorba.
0
25-01-2016, ora 22:17
Anonim 1967
Nu este medic/terapeut
Anonim 1967
Buna ziua. Va rog tare mult sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea unui rezultat papanicolau.frotiu satisfăcător, citolitic, cu flora microbiana bacilara (lactobacili), rare filamente de candida. Celule endocervicale nu se gasesc. NLIM.
0
25-04-2017, ora 04:16
Yonna
Nu este medic/terapeut
Yonna
Ma puteti ajuta cu o interpretare va multumesc anticipat!
Examen microscopic secretie col/vaginala:
Rezulat: frecvente celule epiteliale scuamoase izolate si in placarde, reactie inflamatorie intensa, frecventa flora bacteriana mixta, relativ frecvente levuri.
Prezenta Candida Albicans
Prezent Stafylococcus Aureus
Examen Babes PapaNicolau in mediul lichid:
Aspectul colului: cu leziuni vizibile
Clasificare Bethesda: celule endocervicale prezente
Infectie: Candida, flora mixta, Modificari celulare reactive asociate cu inflamatie
Anomalii ale celulelor epiteliale-prezente
Cel. Scuam Celule scuamoase Atipice de semnificatie nedeterminata- ASC-US
Diagnostic: Asc-us, inflamatie, candida, hemoragie
Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns sunt foarte nelinistita.
0
10-10-2017, ora 08:16
fili1990
Nu este medic/terapeut
fili1990
Buna ziua!
Va rog ajutati-ma sa interpretez rezultatul urmator: Epitelii frecvente, leucocite frecvente, hematii absent, flora grad 2(bacili gram pozitivi), candida absent, vaginoza absent, trichomonas vaginalis absent.
Celule endocervicale/metaplaziate prezente, polimorfonucleare.
Organisme bacili prezenti
Modificari nonneoplazice-modificari celulare ewactive asociate cu:inflamatia
Diagnostic citologic final:Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.
Celule scuamoase superficiale, intermediare, granulocite, celule reactive.Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia;flora:bacili.
Va multumesc!
0
05-02-2018, ora 13:37
elena1955
Nu este medic/terapeut
elena1955
Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi interpretati rezultatul de la examencitologic cervico-vaginal Babes-Papanicolau!
Va multumesc din suflet!
Rezultat:
.Rare celule scuamoase superficiale. Celule intermediare mult mai numeroase, izolate si in plaje, cu morfologie normala. Rare PMN. Nuclei liberi, inegali. Celule parabazale izolate. Frotiu de tip intermediar.
0
15-02-2018, ora 23:41
DaniDanielaa
Nu este medic/terapeut
DaniDanielaa
Buna seara! De curând am făcut un test Papanicolau însă nu și interpretarea lui. Dacă se poate o explicație. Mulțumesc anticipat!

Flora microbiană:cocobacil
PMN +
Citoliza +
Diagnostic citologic: frotiu benign.MCR inflamatorii.
0
28-03-2018, ora 14:05
Rox20
Nu este medic/terapeut
Rox20
Buna ziua,

In urma testului papanicolau am primit urmatoarele rezultate. Ma puteti ajuta cu o interpretare, va rog pana ajung sa ma programez la medic?

DIAGNOSTIC CITOLOGIC DESCRIPTIV
Celule superficiale si intermediare (CS+CI), polimorfonucleare +, hematii +, hiperkeratoza +, parakeratoza +, citoliza +.
Parabazale aspect limite fiziologice. Rare CI binucleate.
Nuclei mariti de volum pe CI, rar cu ASC-US.
Celule endocervicale (CE) aspect normal fiziologic.
Rari lactobacili.

INTERPRETAREA FROTIULUI ACTUAL:
ANOMALII ALE CELULELOR EPITELIALE
ASC-US - Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata.

EVALUARE HORMONALA:
Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza

REZULTAT FINAL: ASC-US
RECOMANDARI: Reevaluare la 6 luni
0
29-06-2018, ora 17:30
gckjhyvfuiy
Nu este medic/terapeut
gckjhyvfuiy
buna ziua,
imi puteti da un raspuns la un test papanicolau
SISTEM BETHESD 2001/Frotiu conventional
Gradul de adecvare al frontului / satisfacator pentru evaluare /celule endocervicale/componente celulare din zona de transformare prezente

INTERPRETARE
Negativ pentru o leziune intraepiteliana sau maligna
Frotiu inflamator nespecific

Si mai am un test
EX microscopic colorat Coloratie gram
Celule pavimentoase-frecvente
Leucocite-frecvente
Lactobacili(bacili Doderlein)-frecventi
Levuri si hife micelienr-absente
N.gonorrheae-absent
EX bact.secretie col Flora comensala -nu s-au identificat bacterii patogene


multumesc frumos

ast raspunsul unui medic
0
05-09-2018, ora 00:18
lory barbu
Nu este medic/terapeut
lory barbu
buna seara!va rog frumos daca se poate sa imi interpretati si mie acest test papanicolau.va multumesc!
Frotiu satisfacator, celule endocervicale ai celule metaplaziate prezente!
NILM.virus herpes simplex :rari coci, modificari celulare reactive aaociate cu inflamatia.repetare dupa tratament!
mentionez ca am rana pe col, cu 2 luni in urma am mers la un consult ginecologic si mi s.a spua ca am inflamatie mi s.a dat antibiotic levofloxacina si ovule poliginax..abia apoi am mers sa fac testul papanicolau intocmai cum mi.a fost sugerat de doctor...si iar mi.a iesit acea inflamatie..atat ce am inteles si eu din concluzia testului papanicolau..
va rog frumos sa ma lamuriti daca intr.adevar trebuie sa imi fac griji..mai multe decat imi fac deja.va multumesc!
0
20-11-2020, ora 05:07
Alvi
Nu este medic/terapeut
Alvi
Buna ziua,
Am avut urmatoarele rezultate la testul papanicolau:

CII. Proces inflamator cronic, in puseu cu usoare atipii celulare scumoase, unele de aspect koilocitar, incadrabile ascus si hiperplazie de celule endocervicale si glandulare exfoliate in grupaje mari, coezive, adiacent contigentului de celule scumoase, posibil ectroion patologic si cervicita cronica virala hpv.
Medicul mi a spus ca am rana pe col si am luat tratament pentru infectia cu klebsiella care mi a iesit la secretia vaginala.
Am facut testul hpv iar rezultatul a fost negativ.
Credeti ca e ceva grav? Medicul m a speriat putin. Saptamana asta sunt programata din nou la medic dar as vrea sa mai stiu o parere
Multumesc,
O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •