Interpretarea rezultatelor analizelor - baiat de 11 ani

18-12-2009
canamera
Nu este medic/terapeut
canamera
Medicul nostru de familie nu este disponibil pana la mijlocul saptamanii viitoare, iar noi am primit astazi rezultatele analizelor nepotului meu de 11 ani. Dorinta de a avea o interpretare mai rapida a acestor rezultate si speranta ca aici voi gasi un raspuns mai curand decat saptamana viitoare m-au facut sa devin membru al acestui forum. Multumesc anticipat acelui medic care va gasi minutele necesare pentru a analiza rezultatele si pentru a raspunde pe scurt.
Mentionez in prima faza rezultatele care nu se inscriu in intervalul de referinta si adaug in paranteza intervalul de referinta indicat de laborator:
WBC: 14.9 mii/microL (3.0 - 8.8)
MCV: 76.3 fL (78.6 - 103.4)
NEUT: 10.8 mii/microL (1.2 - 5.3)
MXD: 1.8 mii/microL (0.1 - 1.5)
Sideremie: 38 micrograme/dl (40 - 160)
ASLO: 400 U/ml (200)

Alte rezultate (buletinul de analize contine si altele decat cele notate de mine aici):
LYM: 2.3 mii/microL (0.8 - 2.7)
RBC: 4.98 milioane/microL (3.6 - 5.3)
HGB: 13.1 g/dl (11.3 - 15.7)
VSH: 11 mm/h (3 - 15)

In cazul in care, din nestiinta, am neglijat sa mentionez toate rezultatele care ar ajuta la corecta interpretare, va stau la dispozitie cu restul datelor.

Cu stima,
Canamera
3 comentarii
0
18-12-2009, ora 15:36
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
nepotul dvs pare a avea o infecţie şi după titrul ASLO crescut poate fi cu streptococ beta hemolitic. are simptome? febră, amigdalită ceva?
0
18-12-2009, ora 20:23
canamera
Nu este medic/terapeut
canamera
Va multumesc pentru raspunsul neasteptat de rapid.

Febra, amigdalita, nu.
Probleme stomatologice, nu.
Dar imunitate scazuta, in mod sigur. Saptamana trecuta a avut un inceput de infectie sub buza inferioara, dupa ce si-a udat vreo trei zile la rand buzele cu limba si le-a scarpinat (probabil cu mainile murdare). Tratamentul a fost: oxacilina si aciclovir.

Dupa ce am terminat apelul catre dumneavoastra, mi-am amintit ca nu am primit rezultatul exsudatului faringian. Luni voi avea confirmarea sau infirmarea presupunerii dumneavoastra legata de streptococul beta hemolitic.
0
21-12-2009, ora 18:11
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
să mă ţineţi la curent, vă rog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste medicale de rutină la copii
  •