Intoxicatie pe termen lung cu monoxid de carbon

03-12-2012
Cristina001
Nu este medic/terapeut
Cristina001
Buna ziua,

Ma numesc Marius, 32 de ani, 175 cm, 85 kg, fumator, non alcool.

In urma cu 2 saptamani am constatat ca am fost expus la intoxicatie cu monoxid de carbon pe o perioada destul de lunga de timp (cca 2-3 ani), sursa fiind o soba pe lemne fisurata.

Mi-am dat seama de acest lucru cand nu am mai stat in camera in care era amplasata soba, deoarece trebuia refacuta.

Inainte de a realiza ca am suferit o intoxicatie, aveam urmatoarele simptome:

-Dureri toracice

-Jena in piept(partea stanga)

-Tuse

-Oboseala

Toate erau puse pe seama fumatului.



Dupa intoxicatie au disparut durerile toracice, jena din piept si intr-o oarecare masura tusea (tusesc foarte rar, in special dimineata), insa a ramas oboseala si au aparut ceva ameteli, lipsa de concentrare, probleme ale vederii precum si o oarece lipsa de pofta de mancare.

Mi-am facut o radiografie la plamani unde se vedea clar iritatia plamanilor(in special cel stang)iar medicul mi-a recomandat un sirop(nu il am acum la indemana sa va spun denumirea) si nimic altceva, spunandu-mi ca trebuie sa ma dezintoxic natural, pe termen lung, asa cum s-a produs si intoxicatia.

Pe mine ma framanta cel mai mult aceste ameteli, imi este teama de un accident vascular la creier..Sau un posibil infarct..

Mentionez ca la cca 3-4 zile dupa stoparea intoxicatiei, am avut de 2-3 ori ameteli destul de puternice, pana la pierderea echilibrului.

Astept un sfat din partea Dvs.

Cu stima,

Marius
2 comentarii
0
03-12-2012, ora 23:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Vb c-o prietena medic si
zicea ca AER CURAT in alta camera- mare nevoie.cu timpul iti va fii BINE
DE CE? ametesti?...
- nu mananci suficient?
- nu dormi la fel?
- te-a suparat, disperat ASTA?
revina la normal!!!
esti si vei fii ok
sau
poate chiar tigarile-ti fac rau
sanatate.
0
04-12-2012, ora 11:31
Cristina001
Nu este medic/terapeut
Cristina001
multumesc pentru raspuns...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.