Intrebare otita externa, dureri ascutite timpan

21-05-2021
Elisavet
Nu este medic/terapeut
Elisavet
Am facut o otita externa pe ambele urechi am fost la medic si am tratat-o dar mi sa introdus un aspirator in ureche pentru aspirare care tot mi-a atins timpanul pana mi sa facut rau in doua randuri aceleasi procedari dupa un timp am vazut ca imi scade auzul sub 50% si am dureri foarte mari am mers din nou la medic si mi sa extras de pe timpan o coaja ca de rana si am fost trimisa sa fac o timpanograma care a iesit spun dumnealor ok si cand mi sa introdus camera in ureche am vazut ca timpanul meu este foarte iritat si vanat. Durerile sunt foarte ascutite pe timpan , ce ma sfatuiti sa fac ce as putea lua ca medicamente sa pot sa nu mai am dureri si sa se vindece acea rana
4 comentarii
1
21-05-2021, ora 12:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otis.T 5 pic de 3-4 ori pe zi, calde... se tin acolo 10 minute..dupa atent cu urechea in jos...si cu un servetel de hartie, facut colt..se trage acel lichid din ureche..asemenator cu o sugativa... fara betisoare:
0
21-05-2021, ora 13:03
Elisavet
Nu este medic/terapeut
Elisavet
Va multumesc !
0
26-05-2021, ora 15:54
Elisavet
Nu este medic/terapeut
Elisavet
Am urmat sfatul dv dar acum sa infundat urechea din nou și simt o presiune foarte mare pe timpan ce ma sfatuiti ?
0
26-05-2021, ora 16:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa te intorci maine la ORL
pana maine un colt de servetel de hartie.. rasucit sa fie ferm.. bagat in ureche sa traga umezeala ca o sugativa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: