Întrebare: e normal ca după kineto piciorul să se învinețească f tare, să se umfle și să doară?
Bună ziua,
Am 64 de ani, 1.70 m și 73 kg și am fost operată de fractură bimaleolară în data de 16.02.2021.Fixarea s-a făcut cu placă, șuruburi, o broșă și un șurub de diastază. Piciorul a fost imobilizat cu atela ghipsata până pe data de 30.04 2021, când a fost scos surubul de diastaza.
Am început să merg cu 2 cârje, iar kinetoterapia am început -o pe data de 19.05.2021.
Întrebarea mea este dacă e normal ca după o ședință de kineto piciorul să se învinețească f tare, să se umfle și să doară. De asemenea după kineto piciorul e contractat și merg f greu.
Vă rog din suflet să-mi răspundeți. Mulțumesc mult!
Am 64 de ani, 1.70 m și 73 kg și am fost operată de fractură bimaleolară în data de 16.02.2021.Fixarea s-a făcut cu placă, șuruburi, o broșă și un șurub de diastază. Piciorul a fost imobilizat cu atela ghipsata până pe data de 30.04 2021, când a fost scos surubul de diastaza.
Am început să merg cu 2 cârje, iar kinetoterapia am început -o pe data de 19.05.2021.
Întrebarea mea este dacă e normal ca după o ședință de kineto piciorul să se învinețească f tare, să se umfle și să doară. De asemenea după kineto piciorul e contractat și merg f greu.
Vă rog din suflet să-mi răspundeți. Mulțumesc mult!
2 comentarii
Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica a gleznei si de studierea intregului dosar radiologic.
Doar chirurgul care v-a operat are un raspuns pertinent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica a gleznei si de studierea intregului dosar radiologic.
Doar chirurgul care v-a operat are un raspuns pertinent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Mulțumesc frumos pentru răspunsul dvs. Operația a fost reușită, medicul ortoped era încrezător că într-o lună voi merge. Unul dintre cei doi kinetoterapeuți a făcut niște tracțiuni f puternice la laba piciorului..probabil că voi renunța la acele ședințe..și voi încerca un nou centru de recuperare..Mulțumesc încă o dată!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 1Operatie de scoatere a cuiului gamma(tija) femur
- 35fractura bimaleolara stanga cu deplasare
- 0Placa DHS cu 4 suruburi
- 5extragere tija synthes
- 5Extragere tija femur clasica fara prindere
- 3Strambare Tija femur
- 13Nedumerire - fractura maleolara piciorul drept sau stang/ bimaleolara?
- 1Fractura trimaleolara
- 16Fractura trimaleolara
- 1Fractura tibie si maleola externa
- 1Operatie la umăr concomitent cu scoaterea șurubului de la mont
- 1Extractie tija tibie
- 0Fractura bimaleolara glezna
- 5Tibie fracturata
- 0Recuperare mers normal după fractură de femur
- 3Recuperare operatie fractura pertrohanteriana
- 0Recuperare-osteosinteza cu tija a tibiei/ planificare sarcina inainte/dupa inalturare a ti
- 1Fractura clavicula distala si disjunctie acromo-claviculara
- 1Rog părere la aceasta radiografie după operație
- 0Clavicula - Disjunctie acromo-claviculara, fractura distala 1/3
Mai multe informații despre: fractura bimaleolara tratament fractura cu tija, suruburi, placute