Strambare Tija femur

15-03-2015
Madalin1894
Nu este medic/terapeut
Madalin1894
Am fost operat pe data de 19 februarie 2015. Am avut femur dreapta rupt. Mi-au introdus tija metalica. dupa 3 saptamani am putut merge in carje fara al pune in pamant, m-am dezichilibrat am calcat pe piciorul operat si sa strambat tija cu os clar vizibil durerile au aparut imediat amorteli de talpa piciorului si geniunchiul nu il mai pot indoi... ce ar trebui sa fac sa ma operez iar? si cand ar trebui sa-mi scoata tija doctorul nu a zis nimic de scoaterea tijei.
3 comentarii
0
16-03-2015, ora 14:12
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
Mergeti neintarziat la medicul care v-a operat, este necesar in primul rand consultul de specialitate. Este probabil ca medicul sa decida reintervenirea chirurgicala.
0
16-03-2015, ora 21:09
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
"sa strambat tija cu os clar vizibil" vreti sa spuneti ca tija este atat de deformata ca acesta produce o deformare de axa a femurului vizibila chiar si din exterior sau ati facut radiografii si asa s-a detectat problema?
o deformare a tijei:
1 face imposibila vindecarea femurului
2 daca se vindeca intr-o pozotie vicioasa veti avea probleme toata viata
de ce nu puteti indoi genunchiul? poate din cauza dureri, poate din cauza deformarii, insa poate ca tija a intrat in articulatia genunchiului si il blocheaza mecanic.
nu ar trebui sa stati pe ganduri, daca deformarea este vizibila cu ochiul atunci reinterventia este foarte probabila.
0
29-03-2015, ora 17:30
Madalin1894
Nu este medic/terapeut
Madalin1894
M-am operat nu la doctorul la care am fost ci la alt doctor ortoped de data asta la Ploiesti la Spitalul de urgente judetean Ploiesti la doctorul Popina sunt foasrte multumit de interventie am tija noua si dreapta.Acum am observat ca nu reusesc a misca genunchiul mai mult de 25-30 Grade si fac exercitii cu el (este din cauza ca am stat cu el in ghips 3 sapt pt ca asa mia fost zis dupa prima interventie ) si cum spuneam fac exercitii dar dupa o sapt tot asa este :(( ce trebuie sa fac? (cu genunchiul)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: