Intrebare - unde se opereaza fenomenul vacuum?
As dori sa ma ajutati, daca stiti o sectie de neurochirurgie unde se opereaza fenomenul vacuum. Am aceasta patologie de ani de zile, depistata la un CT cu substanta de contrast, L5- S1 fara hernie de disc propriu-zisă la RMN. Simptomele au evoluat in timp, cu perioade de acalmie si perioade de dureri intense lombare, iradiate pe membrele inferioare posterior si in perineu, cu parestezii si meteosensibilitate foarte mare. Durerile sunt uneori foarte mari, nu pot sta in sezut, nu cedeaza la antiinflamatoare sau fizioterapie, nu pot umbla pe distante mari. Folosesc medicatie tip gabapentin, amitriptilina, midocalm. In urma cu 2 luni cand am facut ultimul CT, punga cu gaz ocupa tot spatiul intervertebral. Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 3Intrebare Epilepsie
- 1Parapareză spastică
- 2durere lombară și radiculopatie postoperatorie
- 0Pleoapa care se zbate
- 1Ajutati-ma ce este si cum sa scap
- 0Dimethyl Fumarate
- 1Despre memorie si uitare
- 3În cazul unui AVC hemoragic ?
- 2Tratament epilepsie
- 0Se poate obține grad de handicap sau pensie cu discopatie lombară? Și pot avea două grade?