Intrerupere anticonceptionale, caderea parului

06-07-2013
AndreeaCarmen
Nu este medic/terapeut
AndreeaCarmen
Buna ziua!
Ma numesc Andreea si am 28 de ani. Am utilizat anticonceptionale Yasmin pe o perioada de aproximativ 6 ani. In urma cu 5 luni am decis sa le intrerup, la sfatul unui medic, intrucat la analizele de sange imi iesise nr de trombocite destul de ridicat. Dupa intreruperea anticonceptionalelor, am observat ca mi-au aparut un fel de cosulete pe fata, gat, decolteu si cateva si pe brate. Mentionez ca nu am avut astfel de probleme nici in perioada pubertatii, tenul meu a fost intotdeauna foarte curat. In urma cu vreo 3 saptamani am observat si ca a inceput sa imi cada foarte, foarte tare parul, lucru care iarasi nu mi s-a mai intamplat decat o singura data, la 18 ani, in perioada BAC-ului si a admiterii la facultate. Ma puteti ajuta va rog cu un sfat? Am fost foarte, foarte ocupata in ultimul timp cu serviciul si cu o a doua facultate si nu am reusit sa ajung la un control medical. Va multumesc foarte mult!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Căderea părului la copii (alopecia la copii)
  • Caderea parului
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Căderea părului
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.