IQ-ul e nativ și rămâne la fel mereu sau se modifică?

19-06-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
IQ-ul e nativ și rămâne la fel mereu sau se modifică în funcție de boli?De exemplu mie mi-a zis un psiholog când aveam doar TOC că am un IQ mare și sunt foarte inteligent asta fara sa îmi zică cat e IQ l-a scris in dosar dar nu m-a interesat atunci și apoi după episodul psihotic același psiholog mi-a zis că mi-a scăzut IQ in urma căderii psihice.
Acum nu mai știu cât e, cred că a mai crescut iar căci nu am mai avut căderi din 2016 și Doamne ajuta sa nu mai am niciodată.
In plus când eram mic la școală un psiholog scolar mi-a zis că sunt foarte inteligent.
Și asta vreau să întreb, IQ se modifică în timp, creste/ scade iar creste iar scade sau rămâne același pe toată durata vieții?
Și cine știe un site foarte bun in limba romana in care poți să afli IQ -ul?
Oricum mă interesează mai mult inteligența emoțională decât IQ pentru că asta face un om să aibă succes în viață mai mult decât o face IQ-ul.
Dacă ați citit cartea revolutionara Inteligența Emoțională de Daniel Goleman cred că știți și voi că EQ contează cel mai mult în viață.
9 comentarii
2
19-06-2022, ora 19:54
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Cauta pe site-ul de la Mensa.

Si da, medicamentele/boala pot scadea temporar IQ-ul. Dar daca cumva te vindeci iti revii. Studiile spun ca neuronii isi revin dupa antipsihotice si ca e reversibil procesul de incetinire al gandirii.
3
19-06-2022, ora 19:54
360
Nu este medic/terapeut
360
mensaromania dot ro are test gratuit.e estimativ. si da, subscriu la ce a scris lena. as mai adauga ca medicamentele te ajuta pe termen lung sa refaci conexiunile neuronale, in special antidepresivele
Lena: amandoi am postat fix in acelasi minut :))
1
19-06-2022, ora 20:23
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Da, eu nu stiu cu testele de inteligenta. Exista mitul asta ca cei cu schizofrenie ar fi cu inteligenta peste medie. Eu cred ca nu e adevarat. Nu ma simt mai inteligenta decat media.
1
19-06-2022, ora 21:15
360
Nu este medic/terapeut
360
eu nu am auzit de mitul asta. sansele ca o persoana sa aiba iq ridicat cu boala asta, sunt mici, din pacate
1
19-06-2022, ora 22:06
360
Nu este medic/terapeut
360
daca vrei test iq bun, iti pot da pe mail/private message carte cu teste iq de mensa...
1
19-06-2022, ora 23:08
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
xtreme nu stiu daca cu mine vorbeai. Eu nu prea sunt cu testele de IQ. N-am rabdare cu ele. Mai degraba ma dau pe Pinterest sa vad chestii creative. :))
2
21-06-2022, ora 08:32
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
IQ e nativ, tot ce poti face e sa te folosesti de el sa inveti si sa intelegi chestii, atat, prin asta nu urci IQ, ci prinzi experienta in ce poti face cu acel IQ.
De ex daca ai exp la mate, poti sa faci cam orice problema dar de nivelul maxim posibil al tau, daca nu ai exp o sa poti face putine probleme.
Daca nivelu tau nu permite, oricat ai exersa nu poti de ex ajunge olimpic ptr ca nu poti intelege la nivelul ala.

Cred ca ai inteles, ca asa, am fi fost toti olimpici prin exersare sau genii, nu merge.
2
22-06-2022, ora 01:21
360
Nu este medic/terapeut
360
ce as mai adauga este ca faptul in sine ca ai curiozitati, intrebari, si cauti sa intelegi lucruri, arata ca nu esti cu un handicap, decat pe hartie. cei cu probleme medicale serioase au un dezintres pt lucrurile noi.
1
28-06-2022, ora 18:50
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu e valabil ca toti cu probleme medicale serioase nu au interes ptr chestii noi, sunt schizo f destepti care studiaza si se documenteaza de multe. Si aia cu tulb bipolara, sigur, care-s stabilizati cu trat si nu au depresii care sa le ia interesul de tot.
Deci oamenii aia au probleme serioase.

In general ala care e tractorist si cu boala daca e stabilizat si nu are depresii, era si inainte, si nu-l interesa decat prosteala si hahaiala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: inteligenta

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inteligențele multiple
  • Luteina susține sănătatea mentală și inteligența persoanelor în vârstă
  • Expunerea copiilor la plumb este asociată cu reducerea IQ-ului
  • Au fost identificate 40 de gene asociate cu inteligența
  • Un IQ ridicat în copilărie, asociat cu o speranță de viață mai mare
  • Inteligența poate fi antrenată? Iată ce spun rezultatele a trei decenii de cercetare
  • Legătura dintre înălțime și inteligență
  •