IRM a coloanei toraco-lombare, secvente T1, sagital, T2 sagital, axial, evidentiaza

25-09-2011
dani_b
Nu este medic/terapeut
dani_b
Buna seara. Ma numesc Danut si acum o saptamana am fost sa-mi fac RMN la coloana vertebrala. De ceva vreme nu mai pot dormii noaptea, ma trezesc cu dureri mari in zona toracala si lombara(ma trezesc noaptea cam pe la ora 03:00 si ma simt foarte incordat, parca mi s-ar contracta muschii dar nu-mi dau seama clar ce simt, nu se poate explica in cuvinte, este o durere de spate care te scoala din pat si se amelioreaza stand in picioare sau stand pe scaun ori canapea). Va rog sa-mi spune-ti ce este de facut, ce as putea sa fac sa-mi treaca durerea, ce medicamente ar trebui sa iau sau daca se pot lua medicamente, mai multe detalii. Va mutumesc. O seara buna.

Acesta este rezultatul RMN-ului:

IRM a coloanei toraco-lombare, secvente T1, sagital, T2 sagital, axial, evidentiaza:

-rectitudine toracala
-mici hernii intraspongioase la nivelul platourilor vertebrale T9, T10, T11, T12
-discuri toracale intervertebrale cu inaltime redusa la toate nivelele, semnal T2 diminuat la nivelele C3-C4, C6-C7
-cordon medular cu aspect normal
-protruzii discale la nivelele L1-L2, L4-L5 si L5-S1, fara conflicte radiculare
-mici hernii intraspongioase la nivelul platourilor vertebrale L1, L2, L3
-discuri cu semnal T2 normal, inaltime moderat redusa la nivelele L1-L2 si L5-S1
-corpi vertebrali cu morfologie normala
-canal medular cu diametre normale
-con medular la nivel L1
Concluzii: leziuni degenerative discale; hernii intraspongioase.
1 comentarii
0
25-09-2011, ora 20:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Imaginile RMN trebuie interpretate de catre neurochirurg, in timpul examinarii clinice.
Fara examinarea clinica a neurochirurgului, examenul RMN are valoare nula.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.