iubesc un alt barbat

22-04-2008
amor_fati
Nu este medic/terapeut
amor_fati
Am 33 ani, sunt casatorita cu un barbat care ma adora, am doi copii superbi, o situatie materiala foarte buna si totusi.m-am indragostit de un alt barbat. Desi toti cunoscutii acestuia m-au atentionat ca este un barbat violent, caruia ii place foarte mult bautura, a avut 3 casnicii ratate din acest motiv, pur si simplu nu mi-l pot scoate din minte. Imi dau seama ca sunt pe cale de a face o imensa greseala, el insista sa-mi parasesc familia si sa-l urmez in Australia unde locuieste, si eu ma gandesc din ce in ce mai mult la asta. Va rog sa ma ajutati sa depasesc acest moment, imi dau seama ca gresesc, dar sufar foarte mult fara el.
16 comentarii
0
22-04-2008, ora 00:00
stancorina
Nu este medic/terapeut
stancorina
atunci cand ai copii, viata ta nu-ti mai apartine.in asta TREBUIEsa gasesti puterea de a renunta la ceea ce-ti doresti si sa faci ceea ce e bine pentru copiii tai.nu te judec, k nu e dreptul meu sa o fac. dar barbatul de care te-ai indragostit o va face cu siguranta daca il vei urma.acum sau mai tarziu.lupta si vei depasi aceasta criza.succes
0
22-04-2008, ora 00:00
amor_fati
Nu este medic/terapeut
amor_fati
multumesc pentru raspuns si multumesc pentru ca nu ma judeci, ai avea tot dreptul. Ratiunea imi dicteaza acelasi lucru insa inima imi spune altceva, ASTA E MAREA PROBLEMA pe care incerc sa o depasesc, din cauza asta caut ajutor.
0
22-04-2008, ora 00:00
stancorina
Nu este medic/terapeut
stancorina
daca nu te ajuta gandul la copiii tai nu vad cum o poti scoate la capat fara ajutorul unui psiholog.eu as face o lista cu lucrurile pe care le castig daca plec si una cu cele pe care le pierd.si as alege lista cea mai lunga
0
22-04-2008, ora 00:00
lyonesse 2007
Nu este medic/terapeut
lyonesse 2007
la virsta pe care o ai ar trebui sa judeci si sa invinga ratiunea nu sa alergi dupa himere.persoana cealalta probabil aduca ceva nou in viata ta iar cind mirajul se va termina vei ramine singura si vei distruge si copii care nu vor intelege de ce mama lor se joaca cu vietile lor.mergi la biserica si incearca sa -ti gasesti linistea ca mai tirziu vei suferi enorm.poate te atrage si mirajul necunoscutului dar daca iei hotarirea sa pleci printre straini va fi cumplit de greu crede-ma ca stiu ce zic.sufletul tau o sa se vindece in timp daca faci eforturi si nu gindi cu inima ca nu este momentul te rog gindestete bine si nu distruga atitea vieti in jurul tau.scuza-ma ca sint rea dar ai nevoie sa fi scuturata zdravan.fi inteleapta in ceea ce faci si fa ceea ce trebuie.mult succes!
0
23-04-2008, ora 00:00
amor_fati
Nu este medic/terapeut
amor_fati
Multumesc pentru sfaturi. Alegerea a fost facuta, o sa raman alaturi de ei, stiu ca au nevoie de mine. Dar sper sa pot raspunde intr-o zi copilului meu care m-a intrebat "De esti trista, mami?"
0
23-04-2008, ora 00:00
lyonesse 2007
Nu este medic/terapeut
lyonesse 2007
draga mea, tristetea o sa-ti treaca in timp si crede-ma ca ai ales calea cea buna.in viata noastra oricind apar tentatii dar trebuie sa stim sa le depasim iar uneori cind credem ca am intilnit o dragoste poate sa fie o iluzie.incearca sa redescoperi alaturi de sotul tau dragostea care va unit cindva si ai sa depasesti episodul asta.copii din familii dezmembrate sufera foarte mult crede-ma ca stiu ce spun, mai ales daca sotul tau nu a gresit cu nimic e pacat sa strici atitea vieti pentru ceva trecator.multumeste divinitatii pentru ce ti-a dat si priveste in ochii sotului tau care nu merita sa-l tradezi.multe femei si-ar dori ceea ce tu ai in viata asta dar din pacate noi oamenii uneori ne saturam de prea mult bine.toate cele bune si felicitari ca a invins ratiunea.
0
23-04-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Draga amor_fati. Ai ales foarte bine sa ramai cu copilasii si cu sotul tau, asta este familia ta care te iubeste.
Ceea ce simti tu pentru celalalt eu cred ca este ca o patima sau foc de paie, combinat cu atractie fizica. Vei depasi, timpul aduce alinarea.
bucura-te de copii tai, uite eu as vrea sa am copii si am o boala care nu imi da voie sa am unul ( s-ar transmite si la el), asa ca fii multumita cu ce ti-a dat Cel de sus.
Nici eu nu te judec, stiu ce rau este sa ai slabiciuni.
Ramai cu familia ta, ce iti trebuie un bataus ? Copiii sunt o mare bucurie si faptul ca ai un sot iubitor este un mare sprijin.
Sarbatori fericite tie si familiei!
0
23-04-2008, ora 00:00
frumusica
Nu este medic/terapeut
frumusica
buna amor_fati.Sunt mai mare care tine si am si eu tot 2 copii. Intamplarea nefericita a fost ca si eu sa ma indragostesc de alt barbat si sa-l iubesc enorm.Am suferit, am plans, sufar si acum dar am ales familia.Nu am putut sa imi vad copii ca sufera.Mai bine eu.Nu stiu ce va fi mai tarziu dar asa e viata.Ne pune la incercare.
Chiar daca tu vei pleca cu acest barbat iti garantez ca nu vei fi fericita pt ca te gandesti la ce ai lasat in urma. Te pup!
0
25-04-2008, ora 00:00
V.Adorian
Nu este medic/terapeut
V.Adorian
eu zic sa-ti revii din vis esti in lumea ta si iti faci anumite sperante care sunt desarte cred ca cel mai bine e sa anlizezi situatia si sa te gandesti cum e viata ta fara copii si fara sotul care te adora
si cum e cu cineva care e violent si cu darul paharului decizia iti apartine eu sunt de parere ca tre sa mergi mai departe in viata cu sotul si copii.
0
02-05-2008, ora 00:00
alcisa
Nu este medic/terapeut
alcisa
Se spune ca inima alege...dar ratiunea decide:)Este problematic ce patesti, insa stiind antecedentele celui de care te-ai indragostit trebuie sa REALIZEZI ca esti intr-un iminent pericol, urmandu-l in Australia:)Acest coupe de foudre va trece:)Gandeste-te doar la cele trei suflete nevinovate pe care le ai langa tine:)Si sa spunem ca ai pleca...ca ai fi fericita cu acest om stii ce ai pati mai apoi?Te-ar prinde dorul de cei ramasi acasa si ar incepe alt gen de probleme.Asa numitul "pas rosu" prin care treci tu este specific multor cupluri, insa doar luciditatea, puterea de a realiza ca ce este ca focul de paie la fel se pierde, te vor face sa iei decizia inteleapta de ramane aici.Cat priveste faptul ca "te-ai indragostit "inseamna ca ceva in cuplul tau nu merge:)Incearca sa stai de vb cu sotul tau, sa readuci inapoi ce a fost :)Pt ca, sincer, merita:)Mult succes, luciditate si puterea de a trece:)
0
09-05-2008, ora 00:00
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
as vrea sa iti spun in cateva cuvinte telenovela vietii mele si poate te ajuta pe tine si in aceles timp si pe mine, am 21 ani, m-am nascut intr-o familie modesta din punct de vedere financiar, tatal meu era director la o scoala si toate erau frumoase pana cand nu a inceput tatal meu sa o insele pe mami cu o fata de 14 ani, care era intr-o clasa cu fratele meu mai mare(toate astea ti l-e spun doar sa vezi ce urmari au toate lucrurile astea pt copii si cate graseli am facut eu apoi din cauza ca asa vazusem in familia mea)mama mea l-a iertat pt noi sa nu crestem fara tata si etc.dar el a continuat sa o insele cu alte femei asa ca am crescut tot timpu in certuri si scandaluri si cu timpu am ajuns sa mi se para normal sa insele un barbat mai ales daca are nu stiu ce functie sau bani,
1
09-05-2008, ora 00:00
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
la 14 ani un barbat m-a facut sa ma indragostesc nebuneste de el si timp de 3 ani jumate, cat am fost cu el daca se poate numi asa m-a inselet cu fel de fel de fete si eu acceptam ca asa vazusem in familia mea si suferrem enorm incat am ajuns depresiva,... pana la urma am avut cateva relati cu barbati care imi promiteau luna si steelele si imi jurau iubire eterna, am ajuns la un moment dat sa ma mut de acasa la un dobitoc care ma" iubea"...numai sa am liniste( sa traiesc o zi fara scandaluri cred ca as fi fost capabila sa fac orce).dar care a ajuns sa ma violeze si sa ma bata,...deci tot ce vad copii tai la tine si la sotu tau vor copia, se va intreba toata lumea :ce mama am avut?ei bine una excelenta care atatea probleme a avut incat nu am indraznit sa ii spun nimic, era prea suparata incat sa o mai supar si eu cu problemele mele,...acuma sunt pe punctu de a ma casatori cu un barbat minunat pe care il iubesc enorm si sufar in acelas timp pt ca el e gelos pe tot ce s-a intamplat in trecutu meu si sufera, greselile parintilor se rasfrang asupra copiilor, cat de plecatu in alta tara si lasatul copiilor in romania sau luatul lor cu tine nici intr-un caz nu t-il recomand eu sunt cu cu viitoru meu sot in austria de un an, mama mea e bolnava si acum e in spital, si nu pot sa aleg ce sa fac?daca stau in tara cu mami imi e dor de sotu meu si sufera si el pt ca ii gelos si in plus avem datori pe care trebe sa le platim si daca lucreaza numai el nu ne ajung bani, daca stau in austria cu sotu meu ma cert tot timpu cu el ca in subconstientul meu il vad pe el vinovat ca nu pot fi langa mama mea mai ales acum ca e in spital, asa ti-ar fi de greu si tie sa iti lasi copii in tara, iar daca i-ai lua cu tine in primu rand le-ar fi dor de tatal lor si ar suferi iar in al doilea rand oameni din strainatate sun rai cu straini, am o prietena care a crescut aici si colegi de clasa o bateau o scuipau si deastea, crede-ma ca strainatatea ii mai grea decat pare.gandeste-te si la tine ca omul pe care zici ca il iubesti este violent, eu stiu cum e, la inceput totu e roz iti face toate pe plac, e tandru, te ajuta, te intelege dar apoi...nu ti-as dori, eu de atunci tresar la orce zgomot si mi-e frica da orce daca cineva striga sau vb mai tare cu mine incep sa plang nu am curaj sa zic nimic, nu stiu cat de ajutor ti-am fost da sper sa te ajute cu ceva tot ce ti-am povestit, sincer si mie cred ca imi ajuta pt ca nu prea am avut curaju sa vb pana acum da trecutu meu care ma va urmari toata viata dar atat de mult ma impresionat povestea ta incat am facu-o si pe asta si sincer ma simt mai bine.succes si multa fericire
0
11-05-2008, ora 00:00
amor_fati
Nu este medic/terapeut
amor_fati
2ank, chiar m-a impresionat povestea ta, nu vreau ca si fetita mea sa treaca prin ce ai trecut tu, poate ca asa e, ce vede la mine va copia si ea. Problema este insa ca nu pot sa nu ma gandesc la el, am incercat 2 saptamani, am stat deoparte, am fost doar cu sotul meu plecata, nu i-am raspuns la telefoane, dar apoi cand am vorbit mi-a spus ca nu poate trai fara mine, ca nu mai are nici un sens viata pentru el. Stiu ca gresesc enorm, sunt constienta de asta, dar sufar foarte mult, as da orice sa sterg totul cu buretele, sa nu-l fi cunoscut niciodata, si cu toate astea numai la el ma gandesc. Stii cat de mult ma doare, cand atunci cand sunt cu sotul meu, nu ma pot gandi decat la EL? Mi-e foarte greu, nu stiu cum si daca o sa reusesc sa trec peste asta. Oricum, va multumesc tuturor pentru sfaturi, dar as vrea o perioada sa fug de tot ce are legatura cu el, inclusiv site-ul asta, poate asa voi reusi sa-mi vad de viata mea.
0
24-05-2008, ora 00:00
suspin
Nu este medic/terapeut
suspin
am 18 ani si vreau sa zic ca sunt cu un baiat de 1 an si cv impreuna. am avut si eu perioada asemanatoare de fapt ma gandeam la altcineva dar miam dat seama k era numai o incercare a vietii prin care si io am trecut si faptu asta mo facut s tin d zeci d ori mai mult la cel cu care am ales s fiu in continuare, sper ca si u ai reusit cu adv, succes
0
23-07-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
da eu te inteleg si cred ca toti te inteleg pentru alegerea ta.FIEcare dintre noi avem diferite alegeri in viata mai bune sau mai rele oricum eu nu vreau sa spun ca a ta e buna sau rea nu am de unde sa stiu dar tu spui ca il iubesti pe domnul x si nu pe sotul tau. bine e ca tine dar de ce oare spui ca ai 2 copii minunati si un sot tot atat de bun ? intreaba-te .DE ce oare spui ca il ai pe domnul x care bea si nu are deloc comportamentul pe care ti l-ai dori? intreaba-te si deci intreaba-te pe cine iubesti? pe cel cu care ai facut dragoste pe cel cu care ai facut doua suflete superbe pe cel cu care ai mancat pe cel cu care ai ras pe cel cu care te-ai plimbat dar nu n-ai sa-l mai vezi niciodata singura alinare care ti-a ramas este barbatul langa care ai ales sa traiesti dar si tu stii cati-ai ales nesigranta necunoscutul de fapt el este cel care te atrage .Eu numesc aceasta o dragoste iluzorie o fantasma frumoasa pe moment aici este problema nu are rezistenta in timp nu cred ca poate da cineva un raspuns concret dar parerea mea nu are temelie.O sa ma itrebi probabil de ce si de unde stiu eu asta. NU este o stiinta datele le-ai dat tu singura barbat de treaba copii superbi si tipul din Australia caruia-i place sa bea si are deja la activ trei casnicii esuate. DEci iata cele doua case ale tele una are temelie pe cand cealalta nu de aceea cred eu ca exista iluzii multe iluzii de fapt noi toti suntem niste iluzionisti .ILUZIILE SUNT BOLI .
0
04-09-2008, ora 00:00
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
eu cred ca trebuie sa pleci cu noul iubit arata-ti adevarata fata. Mai tarziu sa afle si copii cine esti cu adevarat Pacat ca in viata ai gasit ce nu ai meritat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul