jena in gat

59 comentarii 1 2
0
30-12-2011, ora 19:43
Bia123
Nu este medic/terapeut
Bia123
Ajutor!! Am 14 ani si ieri mi'a ramas un spin in gat de la pestele cumparat, afumat, in vid pe amigdala dreapta..acum s-a ma muiat putin, il vad nu prea pot ajunge la el cu penseta, dar eu incerc plus ca'mi vine sa vomit daca imi bag ceva in gat sau sa tin limba...am baut lapte am mancat paine prajta si cate si mai cate.am facuta azi dimineata gargara cu apa cald si 2 lngurite de sare..oribil dar. specific ca sunt in anglia si nu prea ma descurc cu limba si nici nu stiu unde sa ma duc... am inteles ca-l va da organismul afara..cum? ce pot face? va rog, e foarte jenant! MULTUMESC FRUMOS
0
31-12-2011, ora 01:24
Bia123
Nu este medic/terapeut
Bia123
GATA L-AM SCOS. cu ceva steril de la spital, mi l'a adus cineva, si multa forta si nefrica am tras si-a iesit imediat, era cam cat 2 unghii micute
0
05-01-2012, ora 20:27
fineas
Nu este medic/terapeut
fineas
Buna ziua!
De aproximativ 4 luni am senzatia de corp strain in gat dar sus... cam pe unde se intalneste cu nasu. Aceasta senzatie ma face ca sa imi vina sa vars... Dimineata cand suflu nasu imi iasa galben... si in gat am ceva harca galben maroniu. Cand ies din casa la frig sau invers de la frig la cald senzatia de corp strain se accentuaza si tot imi vine sa vars... Si cand sunt obosiot sau cand petrec mai mult timp intr-o incapere cu multi oameni (ex: Mall) senzatia se accetuaza. Noaptea cand dorm daca dorm pe partea dreapta mi se infunda nara dreapta daca pe stanga se infunda stanga; si transpir foarte mult noaptea. Mentionez ca locuiesc in Austria si am fost la medicul meu de familie aici. dar ma inteleg foarte greu cu el ptr ca nu ma descurc asa de bine cu germana incat sa ii explic tot. Mi-a facut o reteta cu medicament pentru varsaturi, greata. ceva ulei pentru nasa ca o zis ca mi-e uscat si ceva ca sa imi declanseze sinuzita. ma controlat de sinuzita cu mainile la frunte si langa nas dar nu ma durut deloc. dar totusi a zis ca imi da medicamentu respectiv ca sa imi declanseze sinuzita si atunci o sa merg iarasi la control. Eu vreau daca puteti sa ma ajutati cu un diagnostic si chiar medicamente care ar trebuii sa le iau. inafara de ce mia dat doctorul meu ca nu prea am incredere deoarece nu mi grata de la stomac sau asa ceva, ci de la senzatia de corp strain pe care o am intre gat si nas si nasul nu mi-e att de uscat incat sa pun ulei.Numele medicamentelor prescrise pana acum: Pantoprazol, Coldistop, Ambroxol. Mentionez ca medicamentele sunt din Austria.
0
24-01-2012, ora 19:56
alexeii10
Nu este medic/terapeut
alexeii10
Domnul doctor am si eu o problema. Simt o jena in gat in partea stanga dar partea cea mai rea ii ca azi dimineata cand m-am trezit am scuipat sange. Sunt fumator.
0
24-01-2012, ora 23:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e nevoievde consult orl si pneumoftizio.
nu merge numai cu sfaturi. e nevoie de investigatii
0
09-09-2012, ora 09:29
alexx_88
Nu este medic/terapeut
alexx_88
Buna dimineata! Am o intrebare si in acelasi timp o problema. Acum aprox 2 sapt am avut o raceala mai puternica, febra, curs nasul, isturime in gat, etc.Am luatt tratament cu antibiotic si mi-a trecut in prop de 98%.Inca mai simt o usoara usturime/jena in gat, mai ales dimineata cand ma trezesc. Care ar putea fi cauza?( uneori fumez max o tigara sau 2 pe zi si nu intotdeauna).
Multumesc anticipat.
0
01-04-2013, ora 09:32
costy1988
Nu este medic/terapeut
costy1988
Buna ziua am 24 de ani si de 1 luna ma doare in gat (am putin rosu in gat) am fost la ORL si mia dat augmentin, tratamentul l-am terminat dar durerea tot nu ma lasa. Dimineata cand ma scol am niste secreti in gat foarte lipicioase si dense care nu au nici o culoare, vreau sa precizez ca totul a inceput cu o tuse care ma sacait cateva zile. Am facut analize la sange, radiografie pulmonara si nimic. Nu mai stiu ce sa ma fac incep sa ma gandesc la cei mai rau
0
08-04-2013, ora 15:53
AlexandruAlex
Nu este medic/terapeut
AlexandruAlex
Buna ziua,

De 2 ani simt o jena in gat, am fost la peste 10 controale ORL si nu mi au gasit nimic..pentru a ma linistii medicii orl au introdus o camera pe cale nazala pentru a-mi arata gatul in totalitate, acesta nu prezenta nicio problema. Mi au spus ca ar fi o problema gastrica, am facut endoscopie si mi au spus ca stomacul este sanatos, uneori jena se simte mai intens in fuctie de ce mananc, beau... gatul se irita foarte repede, este mai mereu rosu, am facut aslo si este 250..am luat pastile de gat si mi a trecut rosul din gat insa la scurt timp a aparut. nu am probleme la respiratie, se simte ca un obiect strain. dimineata ma trezesc cu un gust ciudat si am limba mereu incarcata, uneori scot din gat puroi(presupun) cu un mirost foarte urat. Mentionez nu consum alcool/tutun.

Multumesc,
0
08-04-2013, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cum stai cu bauturile acidulate, fructele citrice, otetul, laptele dulce ?
0
08-04-2013, ora 22:03
AlexandruAlex
Nu este medic/terapeut
AlexandruAlex
buna seara,

dupa ce mananc fructe sau consum bauturi acidulate jena este mai pronuntata..ca un os.. in rest se simte ca o inflamatie..uneori dupa consumarea lor am arsuri mai ales la fructele citrice, daca dorm la amiaza ma trezesc de fiecare data cu arsuri..indiferent daca mananc inainte sau nu, daca mananc seara tarziu dimineata cand ma trezesc am limba incarcata cu un strat foarte gros de albeata..si dupa ce mananc dulce am arsuri.


Multumesc.
0
09-04-2013, ora 06:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta problemele sunt digestive
daca stomacul e bine /endoscopic/
nu inseamna ca nu faci reflux gastric sau nu ai probleme la pancreas, intestine s.a
pe forum gasesti sute de postari cu acelas subiect
tre sa renunti la alimentele care nu le tolerezi
0
09-04-2013, ora 06:57
AlexandruAlex
Nu este medic/terapeut
AlexandruAlex
Multumesc frumos



Sa inteleg ca stomacul este cauza acelui "obiect" din gatul meu ? Ce mi.ati recomanda.


Multumesc.
0
17-07-2013, ora 15:57
eu777
Nu este medic/terapeut
eu777
buna domnule doctor Valeriu de vreo un an de zile tot caut raspunsuri pe siturile dumneavoastra dar astazi m-am hotarat sa scriu si eu poate dumneavoastra ma puteti ajuta cu niste raspunsuri!vreau sa precize ca am 28ani nu sunt in tara sunt in strainatate.de vreun an de zile umblu pe la doctori dar fara prea multe raspunsuri, cam acuma un ane zile am inceput sa am senzatia de corp strain in gat si un disconfort abdoiminal, disconfortul il am de cativa ani ok am fost la doctor mia zis ca am rosu in gat mia dat un spray, nodul nu a disparut disconfortul nu a trecut, am mers inapoi pana la urma fara nici un control mai de specialitate a zis ca este reflux gastroesofagian de atunci aproape un an stau pe omeprazol ranitidine si mebeverine pana akuma o luna ce a zis sa iau numa omeprazol una dimineata una seara.in fine disfonfortul a ramas mai ales cand mananc nodul tot akolo e b a mai mult de 4 zile am o durere mai ales cand inghit, incaceva tot de vreun an aproape am un tiuit in urechi 24 din 24 nu trece niciodata iar de ceva timp incep sa vad intetosat vreu sa zic ca petrec mult timp tv si play station, cateodata nu chiar foarte rar dar nici foarte des tot la cateva simt o presiune in urechii si i n ochi.iar dimineata cand ma trezesc si imi suflu nasul gasesc mucus cu sange care arata ca un cheag si firicele de sange pe servetel nasul o ora mie infundat alte 2 e normal respir normal noaptea cand dor mi se infunda si simt cum pocneste ceva akolo.analizele care mi leau facut cu greu doctorii este:testul de scaun unde a reesit helicobacterplory acuma 7 luni am luat tratament si tin regim fara acidulate si carne grasa mai mult fiert...dupa care teste de sange ok, XRay la plamani ok, test de tbc ok, la tiroid tes de sange ok, si miau zis sa atept acasa de vreo 4 luni o scrisoare cu invitatie la gastrolog sa im.i bage o camera in stomac.si am mai facut un test eco abdominal a zis ca totul este bine rinichii ficatu si la ce sau mai fii uitat eii.vreau sa va zic ca sunt cu psihicul la pamant nu mai stiu ce sa fac ca nu ma simt bine deloc am tot felu de simptome si din ce am citit pe net mie frica sa nu fie un cancer rinofaringian, sau sa nu fac esofag barette daca am reflux sau cinestie ce am de am disconfortu asta abdominal.vreau sa va zic ca nu sont i persoana prea activa si nu sunt supraponderal am dinpotriva sunt slab am unu 180si vreo 60 si ceva de kg cu regimu asta cel tin oricum tot timpul am fost slab si tatal meu este la fel.multumesc mult si scuzatimi scrisul nu este in ordinea ideilor
0
17-07-2013, ora 16:05
eu777
Nu este medic/terapeut
eu777
vreau sa va mai zic ca miam facut si testul la ochii doctorul a zis ca sunt bine iar dupa aceeai am fostla un optician si mia zis ca miar trebui niste ochelari foarte slabi dar nui neparat sai cumpar a zis ca doar unele persoane le folosesste la tv..ochiul drept plus0, 25 minus 0, 50 axa170 si la stangul plus 0, 25 minus 0, 75 axa 180 va multumesc !!!
0
18-07-2013, ora 10:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele descrise sunt caracteristice pentru mai multe probleme
1 trebuei exclusa o sinuzita ( o radiografie SAF sau CT
2 tiuitul vorbeste despre o dereglare de circulatie cerebrala ( tensiune mare sau mica, anemie..s.a)
vezi ce tensiune ai.. de mai multe ori pe zi
3 nodul in gat mai mult ca sigur e de la reflux
posibil e cazul de un tratament naturist pentru problememe gastrice si locale
4 Ce tratamente locale ati facut conform sfaturilor de pe forum ?
5 faceti cateva poze cu faringele unde sa se vada amigdalele si peretele posterior a faringelui
atasati pe adresa mea personala pe hotmail
0
19-07-2013, ora 16:31
eu777
Nu este medic/terapeut
eu777
va multumesc pentru raspunsul asa repede!si ma scuzati ca nu am rsp mai devreme.in legatura cu radiografie si ct nu vor sa ma trimita zice ca nu am nimik este doar in capul meu! si mi au dat niste medicamente de alergie si un spray sa imi dau in gat si in nas iar in legatura cu tiuitu leam vorbit nu miau zis nimic miau verificat tensiunea de cateva ori cand am fost akolo si au zis ca este in regula.iar in legatura cu refluxul iau aloe vero 100ml dimineata si seara iar akuma a gasit ceva pe net trebuie sa ajung mastic gum si scuzatima dar eu sunt un pic mai greu de cap in prloblemele de sanatatept ca nu prea am fost bolnav daca puteti sa imi spuneti cum sa imi fac poze la faringe si la ce va referiti cu tratamentu local...si vreau sa va mai spun ca abia inghit pentru ca ma doare foarte tare si inghit mult aer, , salabesc pe zii ce trece si de ieri a inceput sa ma doara coloana vertebrala jos cam pe unde se tine cureaua si incheeturile mainilor si in varful degetului aratator mana dreapta va multumesc mult !!!
0
20-07-2013, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati scris ca de 1 an.. tot cititi pe forum
acolo scrioe si cum s efac pozele ( cu un aparat foto sau telefon, gura larg deschisa..s.amd)
tratamentul local.. inseamna, , inhalatii, aerosoli, gargara, aromoterpie, spreiuri, tab de supt..s, a
0
21-07-2013, ora 01:27
eu777
Nu este medic/terapeut
eu777
buna domnule DR. tratament local mia dat doctorrul Difflam spray si cam atata, si vreau sa va mai spun ca am fost akuma cateva zile la urgente si akolo mia spus ca am ceva cu laringele sau faringele nu am inteles prea bine, pt ca doctorul de akolo vorbea numa in termeni si mia dat antibiotice Augumentin 625mg, si mia zis sa nu fac sport ca se dilata ceva in gat din cate am inteles inteles in 2min de consultatie.dar astazi m am apucat si am facut cateva flotari si cu niste gantere un pic de sport si am observat ca nu ma mai doare in gat simt numai nodul aceela un pic mai accentuat, dar dupa catva ore dupa ce termin flotarile iara a aparut durerea numai ca nu mai e asa accentuata ca zilele trecute, iara am facut flotari si iara nu ma mai doare oare de ce???vreau sa va mai spun ca pana azi de vreo 5 ani am stat foarte mult am facut foarte putin efort ca am fost mai mult timp singur si nu aveam ce face nu aveam chef de sport ca aici unde sunt eu mai este mai tot timpul rece si asa am stat la tv si joc online toata ziua, si cum am dintii cam stricatii nu prea nici mancam cum trebe si asa am slabit cam mult si ma dor muschii oasele mainile picioarele incheeturile parca simt asa cum imi umbla cevasub piele la muschii de la mana p lus ca tin si regim iar akum am 61 kg 183 se poate sa mi atrofieze muschii???ca sunt foarte slab!!!si daca da.daca incep si fac sport imi revin ce ma puteti sfatui va rog sunt disperat.si ceva vitamine ceva medicamente ce nu fac rau la stomac sa ma pun pe picioare va rog va multumesc mult!!!
0
21-07-2013, ora 01:28
eu777
Nu este medic/terapeut
eu777
vam trimis si pozele
0
27-07-2013, ora 03:30
eu777
Nu este medic/terapeut
eu777
domnule doctor vreau sa va mai spun ca de cateva zile imi vine sa scuip incontinuu ceva ca un jeleu gelatinos alb din gat...si nu mai simt nodul aceela simt parca asi avea flegma ce nu se dezlipeste nici cum!
0
16-08-2013, ora 19:55
colinf
Nu este medic/terapeut
colinf
buna
am o durere rebela in gat
am facut extrudat care a iesit negativ.
elimin in permanenta secretii care cred ca vin de undeva din zona nasului
am facut rmn si mi au iesit sinusurile normale
am facut si o reducere de volum amigdale cu radiofrecventa
examenul gastro a infirmat boala de reflux
de curand am facut si o analiza de sputa:
coci gram pozitivi izolati in lanturi, numerosi bacili gram cu aspect polimorf, numerosi bacili gram, unii lungi cu aspect filamentos, bacili gram negativi variabili, diplococi gram negativ
ce imi recomandati sa fac in continuare?
multumiri
0
26-11-2015, ora 20:32
Silviu_Ivan_B
Nu este medic/terapeut
Silviu_Ivan_B
Am facut radiografia si rezultatul este:Opacifiere omogena a sinusului maxilar drept.
Reducere neomogena a transparentei sinusurilor frontale.
Va rog frumos...ce tratament pot avea?
Precizez ca am 30 de ani.
0
27-11-2015, ora 11:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul se administreaza dupa ce stii cauza sinuzitei
1 poate fi de la infectii la dantura..si e cazul de consult stomato sau maxilo-facial
2 poate fi de la deviatie de sept sau rinita hipertrofica si e cazul de consult ORL
3 tratamentul difera dela tratament local, general, punctii, operatii
0
27-11-2015, ora 12:33
Silviu_Ivan_B
Nu este medic/terapeut
Silviu_Ivan_B
Am fost la ORL am rinita hipertrofica.Nasul mi se infunda nonstop.As dorii sa stiu ce tratament recomandati DVS.Am mare incredere in experienta DVS.Multumesc anticipat.
0
27-11-2015, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasesti pe forum sute de sfaturi la acest subiect
tratament administreaza medicul ORL care vede pacientul si radiografia
posibil sa fie cazul de punctie pe sinusul maxilar drept
si dupa vindecare.. daca corneteel nu se micsoreaza..
posibil sa fie cazul de micsorat cornetele in volum cu radiofrecventa
recomand sa faci consult la stomatolog si sa vezi daca pe dreapta sus.. nu ai vreo probema ascunsa care a dus la acea sinuzita
0
02-12-2015, ora 09:38
Taut Dan
Nu este medic/terapeut
Taut Dan
Buna ziua vin si eu cu o problema, de cateva zile, nu stiu exact sa zic, 5 6 sa fie, a inceput sa ma doara gatul in partea stanga, nu ii o durere fixa, ca loc, radiaza, de la mijlocul gatului, partea stanga, urca pana in spatele urechii, dar majoritatea timpului e undeva mai la mijloc, pe exteriorul gatului.Initial am crezut ca patesc exact ca acuma o luna si vreo 2 saptamani, cand m am trezit cu dificultati si durere la inghitire, partea dreapta a gatului era atunci, am fost la farmacie, am luat antibiotic si a trecut, a fost mai rau ca acuma.Dar acuma, dupa ce a aparut durerea in partea stanga, la 2 3 zile, am inceput sa mi pierd din gust, am simtit intr o seara nevoia sa mi strang limba intre dinti, cred ca atunci mi a amortit un pic, cred, si acuma, de 3 zile, asta e a treia dimineata, de cand ma trezesc cu partea stanga a fetei, pana jos la gat, amortita, cand rad partea stanga a fetei nu actioneaza, nu mi se ridica, nu pot sa imi inchid total doar ochiul stang, etc.Am explicat cat am putut la farmaciste, mi au dat anti inflamator si antibiotic.E a treia a zi si nu observ nici un semn de ameliorare, daca puteti sa mi dati un sfat va rog.Multumesc.
0
02-12-2015, ora 13:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o Pareza faciala
este o urgenta medicala, tratamentul incorect duce la paralizie completa a muschilor fetii
urgent la neurologie
0
02-12-2015, ora 15:25
Taut Dan
Nu este medic/terapeut
Taut Dan
Va multumesc, dupa ce am lasat mesajul am plecat la neurolog, mi a recomandat injectii direct pentru ca nu am mers din prima zi si sa nu riscam.2 injectii pe zi 5 zile cu Dexametazona, apoi una 3 zile plus, Neurovit, omez, aciclovir, Aclexa(Celecoxib)si picaturi pentru ochiul stang.
0
24-08-2016, ora 21:00
Alexstan93
Nu este medic/terapeut
Alexstan93
Buna seara!
Am si eu o jena in gat la înghițire sau in momentul in care dau capul pe spate si mișc stanga dreapta, simt ca un os in gat, am fost de peste 10 ori la ORL, printre care si spitalul panduri care este de specialitate, mi au spus ca nu am absolut nimic, mi-au bagat si camera pe nas sa imi arate ca nu am nimic, mi au spus ca este de la stomac, am facut e discipline, stomacul perfect sănătos, Menționez ca jena este de 5 ani, am Gâtul mereu rosu, la un moment dat am facut si Sali si am facut Injecții, a trecut pentru p perioada rosul din gat dar senzatia a ramas aceeasi, am luat si tratament pentru stomac, omez si inca ceva dar nu mai tin minte exact ce pastila, scot si bobițe urat mirositoare din gat, si in momentul acela imi simt gâtul mai liber, in urma cu putin timp am luat RENIE( pastile de stomac, sper ca am scris corect) dupa 2-3 zile am simtit o ameliorare a senzației de ceva in gat însă ma duc rar la toaleta..ma constipa.. Astept un raspuns.. Nu stiu ce sa mai fac.Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •