Nu mai pot cu gatul asta

13-09-2011
Tantrance
Nu este medic/terapeut
Tantrance
Buna ziua,
Trec direct la subiect.
Am o problema cu gatul de vreo un an jumate in sensul ca simt ca am ceva acolo care ma jeneaza. Nu ma doare, doar ma jeneaza. Uneori parca ma strange. Am citit pe forum diferite discutii, dar fiecare are particularitatile lui care nu se aseamana cu ale mele.
Acum un an jumate bunicul meu a murit de cancer la pancreas. Pe mine m-a afectat mult chestia asta, ba chiar m-a speriat. Am facut si un marker tumoral care a iesit in regula. Tocmai ce iesisem din spital. Avusesem o pneumonie.
Intre timp, am vrut sa imi rezolv problemele cu dantura. Am scos cateva masele si am auzit de la cineva ca un baiat de 20 de ani a facut cancer bucal din cauza ca si-a scos maseaua. Va dati seama ce a urmat in mintea mea. Griji, griji, griji, mai ales ca nu scosesem niciodata o masea.
Dupa vreo luna de griji, la serviciu, am inceput sa simt ca ma jeneaza ceva in gat, ceea ce m-a speriat si mai rau. Nu stiam ce era senzatia aia. Am ajuns la medicul de familie care mi-a dat trimitere la ORL. ORL-istului i-am explicat tot ce am scris mai sus si a zis ca este pe sistem nervos. S-a uitat totusi la mine in gat, facandu-mi laringoscopie indirecta (cred ca asa se numeste) si a zis ca nu am nimic si ca sa ma duc la endocrinologie, iar daca nu este nimic la tiroida, sa ma duc la psihiatrie. Am ajuns la endocrinologie, am fost la doua cabinete si au zis medici ca nu am nimic la tiroida. Am zis, clar, am ceva nasol in gat si nu mai scap. Am facut doua exudate faringiene la inverval de o luna si a iesit ca nu am nimic patogen.
In fine, am ajuns la gastroenterologie, am facut o endoscopie si mi-a zis ca am esofagita cronica clasa A. Eu am fost bucuros ca nu am ceva mai grav si nu am mai facut nicio analiza. Am stat asa cu aceasta senzatie de ceva in gat si de strangere pana acum o luna, cand gatul meu a inceput sa-si revina. Problema este ca exact acum o luna, am zis sa ma mai uit sa vad daca este ceva acolo si am observat niste mici escrescente nedureroase pe faringe care se cam intinsesera, dar care seamana cu tesutul normal al faringelui, iar cand inghit, simt ca se impiedica de ceva "marul lui Adam" in interior. Pe exterior nu am nimic, totul este normal la vedere. M-am dus iarasi la ORL, speriat ca am facut ceva in gat si ca nu mai scap. ORL-istul mi-a zis : Nu ai nimic in gat. Eu l-am intrebat: Dar cu escrescentele acelea ce este acolo ? Mi-a zis, lasa-le, nu este nimic, ai o faringita cronica. Am inceput; iar stres, iar ganduri, ce am in gat, ce am in gat... si a revenit si stransatura. Uneori imi trece, alteori nu, dar tot simt ca se impiedica ceva acolo cand inghit. Si cand inghit in sec, tot asa face. Tin sa mentionez ca am si o nevrlagie Arnold de vreo 10 ani, care poate fi sau nu, de la o spondiloza.
Vreau sa stiu daca trebuie chiar sa ma duc la psihiatrie, daca am ceva intr-adevar in gat si trebuie sa fac investigatii mai amanuntite sau va trece de la sine (ceea ce nu cred) ? De un an jumate m-am cam saturat, toti spun ca n-am nimic dar eu simt ca am, parca nu mai pot sa traiesc normal.
Va multumesc.
12 comentarii
0
13-09-2011, ora 10:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu trebuie sa te duci la Psihiatrie. ( o sa devii dependent de antidepresante..si n.o sa rezolvi nimc cu starea ta)
2 trebuie sa intelegi ca Gandesti Gresit.. schimbati atitudinea fata de Viata
trebuie sa accepti ca te.ai nascut ca sa mori ( cand si cum depinde si de tine...daca te stresezi.. mori mai repede)
3 BUnelul a avut soarta lui, nu e neapart sa se repete si la tine ( vezi si diferenta de varsta)
4. Cel care a facut cancer ca a scos dintele.. cu siguranta.. a facut acel cancer fiindca NU a scos dintele la timp.. era acolo de ani de zile.. cu infectii si inflamatie care a dus la mutatii in celula ( ce e de scos.. tre sa scoti la timp)
5 Gatul.. este o mucoasa care intra in contact cu alimentele acide acre..si se iriata + iritatia de la refluxul gastric..
atat. nimic complucat
regim strict fara acru, acidulate, fructe citrice
inhalatii, gargara
NU te mai uita in gat
Tinct De Valeriana 30 pic la 8 ore in jum de pahar de apa.. pana la ameliorarea simptomelor si peurma numai seara la culcare vreo 3 saptamani
Vit a uleioasa pusa in nas, pozitie culact pe spate, cate 4 pic din 4 in 4 ore pentru a schimba senzatiile din gat
0
13-09-2011, ora 17:51
Tantrance
Nu este medic/terapeut
Tantrance
Buna ziua, va multumesc pentru raspunsul prompt, mai ales ca nimeni in ziua de azi nu mai ajuta pe altul, gratis.
As dori totusi sa va intreb daca acea "impiedicatura" pe care o simt cand inghit, de parca ar fi ceva acolo, ar trebui s-o ignor. Mi se aude si-n urechi, parca ceva "calca" gresit. Scuzati-mi insistenta.
0
13-09-2011, ora 19:13
Tantrance
Nu este medic/terapeut
Tantrance
Vitamina A uleioasa din 4 in 4 ore sa pun indiferent daca este zi sau noapte sau doar cand sunt treaz ? Precizez ca lucrez in ture.
0
13-09-2011, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa ce o sa pui Vit A.. n.o sa mai ai acea impedicatura
pui vit A.. cand iesti treaz.. nu e cazul sa te trezesti pentru asta special
0
13-09-2011, ora 20:26
Tantrance
Nu este medic/terapeut
Tantrance
Va multumesc mult. O seara buna.
0
20-10-2011, ora 07:32
Tantrance
Nu este medic/terapeut
Tantrance
Buna dimineata domul doctor. Revin cu ceva probleme, daca le pot considera asa. De vreo saptamana, dimineata cand tusesc si scuip, ies urme de sange. Cred ca este inchegat, pentru ca are culoare maronie. Stiu ca-mi sangereaza gingiile, dar nu des, stiu ca am probleme cu sangerari nazale, dar totusi de ce imi iese acel sange si cand imi "dreg" gatul ? Am citit pe internet si in majoritatea cazurilor scrie ca acest fel de sangerare trebuie sa fie un "simptom alarmant". Sa merg din nou la orl-ist ?
0
20-10-2011, ora 07:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. la stomatolog
2 si peurma la ORL
0
20-10-2011, ora 09:10
Tantrance
Nu este medic/terapeut
Tantrance
Va multumesc mult. Din nou la doctor. Doh. Asta este...
0
18-03-2019, ora 15:49
Emma1980
Nu este medic/terapeut
Emma1980
Tantrance, ti-a trecut?
0
13-12-2019, ora 02:56
Tantrance
Nu este medic/terapeut
Tantrance
@Emma 1980 : Nodul in gat mi-a trecut. Dificultatea la inghitire inca persista, dar este sporadica. Traiesc deja de 8 ani cu chestia asta...
0
20-03-2021, ora 23:21
Victor1993
Nu este medic/terapeut
Victor1993
Ce medicamente ati folosit?
0
14-05-2023, ora 11:10
Tantrance
Nu este medic/terapeut
Tantrance
@VICTOR:
Am fost la mai multi medici si multi mi-au spus ca sunt atacuri de panica. Deja m-am obisnuit cu ele si am inceput sa le ignor. Chiar daca nu ma simt bine, aia e. Problema mea este sa nu raman asa. Mi s-a spus ca nu are cum sa ramana asa. Conteaza doar cum abordez problema. In principiu ar fi pe sistem nervos.
Iau medicamente de linistire, in principiu naturiste. Am inceput sa le raresc si pe acelea. Cat timp nu pot rezolva problema psihica, nu au cum sa dispara aceste senzatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •