klebsiella, i-a prescris bioparox. E suficient?

20-01-2012
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Buna ziua, Sotia mea a facut un exudat din git si nas.La exudatul din nas a iesit prezenta Klebsiela care este sensibila la multe antibiotice cu exceptia ampicilinei.Stiind ca are probleme gastrice medicul de familie ia prescris un spray numit bioparox.E suficient? Ce trebuie facut mai mult?
9 comentarii
0
20-01-2012, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie de colerat acesta analiza cu starea pacientului.. depinde ce simptome acuze.. si in functie de gravitatea lor se poate ajunge la tratament cu antibiotice injectabile
2. trebuie vazut daca irtatia faringelui nu este din cauza gastrica... si in acest caz e mai bine de tratat problema gastrica, de tinut regim alimentar si odata cu cresterea imunitatii locale.. organismul singur distruge acea bacterie
0
20-01-2012, ora 14:15
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Acum ii curge nasul putin, o durere usoara in git pe o parte si spre urechea aferenta mai mult pufaituri, are intradevar si o viroza respiratorie trenanta pt care ia paracetamol si ceva de tuse contactata cu 2 sapt in urma (a facut si radigrafia pulmonara)Are si este in tratament pentru reflux gastric, diagnosticat endoscopic iar analizele la internarea pt reflux in 20 dec 2011 erau in limite normale, hemoleucograma, vsh..etc.Picaturi in sa cu anibiotice precum genta sau ciprinol nu are fi bune?
0
20-01-2012, ora 17:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca sunt probleme gastrice.. tebuie intrerupt si paracetamolul.. NU mai ea nicii un medicament pe gura decat cele pentru reflux gastric ( celelalte se pot lua injectabil sau supozitoare)
faceti tratament local cu aerosoli, inhalatii, gargara, aromoterapie
dupa ce termina tratamentul gastric repetati exudatul faringian
0
20-01-2012, ora 18:47
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Va multumesc Dle doctor
0
20-01-2012, ora 19:33
gratiana 1964
Nu este medic/terapeut
gratiana 1964
in depresie usoara stare de apatie, concentratie dificila si uneori pierdere de memorie este bun tratamentul cu valdoan
0
26-01-2012, ora 10:18
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Dle Dr, a fost vazuta de un medic la cabinetul ORL si ia prescris doar gentamicina picaturi in nas, pe antibiograma fiind klebsiella sensibila si la gentamicina.Are efect instalarea nazala a antibioticului?Ce ar mai fi util de administrat?
0
26-01-2012, ora 11:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt.gratiana 1964
dacate referi la Valdoxan este un tratamnent alopat are nu face alceva decat sa te tina dependent de el.. nu vindeca problema
este mai logic si mai natural se foloseti tratament naturis ( ginseng, spirulina, coenzima q 10, omega 3)
alimentatie si hidratatie corecta. autosugectia


pt. Costea
trebuie initial de facut inhalatii si spalaturi nazale cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt
pe nasul curat se administreaza genta...
totul de 2-3 ori pe zi 10 zile
0
06-02-2012, ora 10:52
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Uff, nu stiu daca e bine sa-mi dau cu parerea. si la mine s-a gasit l fel, numai ca pe mine m-au tot trimis prin alte parti si acum am probleme cu rinichii din cauza glandelor inflamate. nu stiu daca e o idee buna sa mi le scoata, desi m-am saturat de ele si as vrea sa mi le scoata. am dat din nou la exudat ca sa se confirme. si eu am un reflux, deci cel mai bine este injectabil din cite inteleg. si da Costea Dl doctor are dreptate, din cite mi-au zis medicii, nu scapi de ea asa usor numai cu antibiotic, se fac si niste proceduri de curatare. chestia ca in urina mi s-a depistat E.coli, insa in glande era klebsiella, de aia nu stiu ce sa fac, cum sa procedez?
va multumesc
0
06-02-2012, ora 15:16
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Ali stiu binen ca domnul doctor are dreptate eu am urmat toate sfaturile dumnealui care isi rapeste poate din timpul liber sa acorde un sfat sa aline atit cit poate de aici suferintele celor ce il solicita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: