Leziune de tip osteitic femur dr si chist benign femur stg, se poate terapie hiperbara?

28-03-2017
Gabriel80
Nu este medic/terapeut
Gabriel80
De aproximativ 2 ani simteam ocazional o durere suportabila si trecatoare fara tratament in zona inghinala dreapta, in luna ianuarie a acestui an s-a acutizat durerea (in momentul cand calcam pe picior) si mi s-a recomandat efectuare unui RMN, pe care il voi atasa mai jos. Medicul ortoped a spus ca nu imi poate face momentan nici-un fel de tratament pentru inflamatia femurului drept din cauza chistului de pe femurul stang, mentionand ca desi e benign daca fac terapie hiperbabra il pot "deranja" si se poate transforma. Durerea din partea dreapta aproape ca trecut in totalitate, acum simt ca o usturime in regiunea unde este situat chistul.
Intrebarea este daca totusi pot face terapie hiperbara sau altfel de tratament pentru afectiunea femurului drept, parca nu pot sa stau asa fara tratament, imi e teama sa nu se agraveze.
Rezultatul RMN:
bazin/coxofemural, torace)cu subst.Examenul RM la nivelul bazinului centrat pe articuladtiilee ccooxano-tfreamsurta l-e efectuat dupa un
protocol care a cuprins secvente native ponderate T2 in 3 planuri ortogonale cu supresie de
grasime si secvente ponderate T1 cu substanta de contrast evidentiaza :
Cap femural drept, normal pozitionat, cu contururi nete, regulate in limite normale, cu forma
normala, ce prezinta modificari de semnal de tip edematos ocupand in cvasitotalitate capul
femural si care se extind la nivelul colului femural, asociindu-se cu gadofilie moderata,
neomogena, relativ importanta. Aria lezionala prezinta minim hipersemnal de difuzie, cu
harta ADC pozitiva. Se evidentiaza o zona cu forma lenticulara proiectata subcortical in
partea postero-mediala a capului femural cu semnal RM indemn nativ si post-contrast.
Spatiu articular coxo-femural drept in limite normale, fara modificari de grosime, contur sau
semnal la nivelul suprafetelor cartilaginoase ale articulatiei coxo-femurale drepte.
Gadofilie minima liniara la nivelul capsulei articualre oxo-femurale de parte dreapta (
modificari de tip inflamator). Lama fina de lichid in articulatia coxo-femurala dreapta.
Fara modificari de semnal la nivelul partilor moi periarticulare coxo-femurale drepte.
Articulatie coxo-femurala stanga fara modificari notabile RM: spatiu articular coxo-femural
stang cu grosime normala, fara modificari de semnal la nivelul pieselor osoase periarticulare
la nivelul suprafetelor cartilaginoase si la nivelul structurilor moi periarticulare coxo-femurale
stangi.
In treimea superioara a diafizei femurale de parte stanga se evidentiaza leziunea focala, bine
delimitata, cu forma ovalara cu contururi polimicrolobulate, cu dimensiuni maxime in plan
coronal de 28 / 15 mm. Leziunea prezinta hiposemnal T1, hipersemnal PD – FS cu aspect
areolar in “fagure”, izosemnal de difuzie si importanta gadofilie neomogena. Aspectul RM
este in favoare de leziune de tip benign.
CONCLUZII:
Leziune de tip osteitic ce intereseaza capul si colul femural de parte dreapta (fara modificari
de morfologie ale osului femural), asociind reactie inflamatorie a capsulei articulare si minima
hidrartroza coxo-femurala dreapta. Este necesara corelare clinico-imagistica.
Leziune focala vascularizata cu caracteristici imagistice de tip benign proiectata in treimea
superioara a diafizei femurale de parte stanga
2 comentarii
0
29-03-2017, ora 21:15
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cum sunt parametrii de infectie? leucocite, CRP?
sigur ca nu este necroza avasculara de cap femural?
daca ortopedul nu este sigur ce natura are chistul, de ce nu face o biopsie CT-ghidata si histologie?
0
30-03-2017, ora 08:32
Gabriel80
Nu este medic/terapeut
Gabriel80
Multumesc mult pentru amabilitatea de a raspunde, nu mi-a recomandat niciun medic efectuarea acestor analize. O sa le fac. Intre timp am mai fost la un alt medic ortoped care mi-a recomandat un consult la infectionist pt a exclude cu certitudine posibilitatea unei osteite (si dansul vazand cd-ul rmn suspicioneaza tot o necroza de cap femural iar chistul ca fiind un encondrom pt care a spus ca nu este necesara biopsierea ci doar urmarirea periodica).
O sa va tin la curent cu rezultatele investigatiilor.
Multumesc inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.