Leziune gradul II corn posterior menisc extern

04-12-2019
robertinni
Nu este medic/terapeut
robertinni
Buna ziua! Am si eu o problema cu care ma confrunt de pe data de 6 noiembrie 2019 (atunci cand s-a produs accidentul). Am jucat fotbal si m-am lovit, mergand la mai multi medici, dar in sfarsit la unul care a mai auzit lumea de el (mai popular). M-a pus sa fac RMN genunchi, l-am facut si pe foaia de RMN scrie urmatoarele:

Aspectul IRM pledeaza pentru:
- leziune gradul II corn posterior menisc extern;
- minim revarsat fluid in recesul patelar lateral, in bursa retropatelara si infrapatelar.

Am fost la medic, i-am dat CD-ul, s-a uitat pe acesta si a spus ca am o leziune la meniscul extern (cum reiese si din RMN-ul propriu zis) si a spus ca nu e o leziune grava, a spus ca pot merge in continuare normal, fara activitate sportiva timp de o luna-doua + fizioterapie o perioada. Atat mi-a spus. Insa, eu am o teama si nu stiu de ce. Eu merg normal pe scari, nu simt ceva sa fie in neregula, ma mai apuca dureri din cand in cand, pot flexa genunchiul destul de mult, insa NU DE TOT, daca incerc sa-l flexez la maximum, incepe sa trosneasca. Daca fac miscari rotative sau de alt astfel de gen, simt o durere. E normal?

Aceasta leziune de menisc, dupa cum a spus si doctorul, nu necesita interventie chirurgicala. Ce credeti dumneavoastra?
1 comentarii
0
09-12-2019, ora 10:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
La doar o luna de la traumatism, genunchiul este inca umflat (este o perioada inflamatorie, ce asigura vindecarea leziunilor).
Prin urmare, in perioada inflamatorie genunchiul nu poate fi examinat in mod fiabil.
Necesitatea interventiei chirurgicale se evalueaza, de obicei, la 2-3 luni de la traumatism, prin examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: