Leziuni de Gastrită cronica moderată arii de atrofie și metaplazie intestinală Tip complet

31-01-2017
PRC888
Nu este medic/terapeut
PRC888
Buna ziua,
Am primit un rezultat la biopsia de la endoscopie și sunt f confuza, nu știu dc trebuie sa ma îngrijorez rău sau..?
Concluziile sunt:

LEZIUNI DE GASTRITĂ CRONICA MODERATA, CU ACTIVITATE MARCATĂ, CU MICROARII DE EROZIUNE, CU ARII DE ATROFIE, CU METAPLAZIE INTESTINALĂ DE TIP COMPLET LA NIVELUL UNUIA DINTRE FRAGMENTE, Hp PREZENT DIFUZ (+ + +)
si 3 + intr-o paranteza

Pana acum am luat de 2 ori tratament cu antibiotic, iar acum am doar omeprazol timp de o luna... e suficient pt diagnosticul asta?????
3 comentarii
0
31-01-2017, ora 11:28
PRC888
Nu este medic/terapeut
PRC888
Menționez ca nu vreau sa mi zica cineva o schema de tratament.. poate o recomandare de medici ce M-ar putea ajuta in problema mea, pentru ca eu ce am citit pe site-URI e ca acest diagnostic ar fi cancer gastric...
1
31-01-2017, ora 17:20
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Din rezultatul histopatologic reiese prezenta infectiei cu HP (intens pozitiv), care inca nu este eradicat. Modificarile descrise nu sunt tipice de cancer, metaplazia si atrofia sunt prezente in leziunile de tip gastrita ele putand retroceda dupa un tratament antibiotic corect. In astfel de cazuri recomand monitorizare anuala prin endoscopie digestiva superioara (gastroscopie).
0
31-01-2017, ora 22:20
PRC888
Nu este medic/terapeut
PRC888
Va mulțumesc frumos pentru lămuriri și promptitudine, mi-ați făcut noaptea mai linistita! Sa va dea Dumnezeu sănătate multă!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: