LIMBA INCARCATA

08-02-2009
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Am virusul hepatic C.Din cate stiu nu era activat inca, dar as vrea sa stiu daca starea de somnolenta pe care o am si limba incarcata cu ceva maro dimineata sint semne ca s-a activat virusul.Ma trezesc si dupa 2-3 ore ma i-a un somn de adorm in picioare pur si simplu. VA MULTUMESC
2 comentarii
0
14-02-2009, ora 07:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna dimineata!

Starile de somnolenta sau de oboseala, poate sa fie din cauza virusului hepatic C, insa ceea ce aveti pe lima nu cred sa fie din cauza acestuia. Incercati sa va faceti macar de doua ori pe zi, un badijonaj cu glicerina boraxata, dupa ce v-ati spalat pe dinti si ati facut gargara cu bicarbonat de sodiu alimentar. Daca nu puteti sa faceti acest procedeu, atunci puteti apela la terapia cu ulei, mult mai buna, dar necesita mai mult timp.
Dupa trezire, scuipati saliva adunata in gura. O lingura de ulei de floarea soarelui sau de masline, se mesteca (agita - un fel de du-te-vino) minim 10 minute, maxim 25, stand in fotoliu sau in orice alta parte, dar neaparat intr-un loc confortabil; se arunca la WC uleiul. Se racleaza limba cu coada unei lingurite indepartand stratul albicios - galbui depus. Se racleaza si se scuipa, de aproximativ 30 de ori Se clateste gura cu apa sarata (o lingurita de sare la o cana de apa) si se repeta raclajul limbii. Apoi se perie limba cu o periuta de dinti destinata acestui scop.

Daca dupa maxim 7 zile nu va trece "incarcatura", consultati un medic internist.

Numai Bine si multa sanatate ca-i mai buna decat toate...

P.S. Nu aveti voie sa mancati alimente picante, sarate, acre etc. si nici sa consumati alcool sau sa fumati :)
0
14-02-2009, ora 12:28
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Multumesc frumos.Am fost la doctor, am facut analize si astept raspunsul.Multumesc inca o data pt. raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.