Limfonoduli reactivi

28-04-2021
anasia
Nu este medic/terapeut
anasia
buna seara,

am de aproape un an doua umflaturi in gat, in spatele omusorului. de cateva zile am simtit ca unul dintre ei a devenit dureros si am mers la un consult la un dr ORL. mi s-a pus diagnosticul de limfonoduli reactivi, mi s-a dat un tratament cu spray Strepsils, Biomicin forte si dupa 3 zile de Strepsils, adica dupa ce termin trat. cu sprayul, Nurofen. peste 10 zile tb sa revin la control. mi s-a spus ca daca limfonodulii au aparut in urma unei infectii bacteriene e ok, va trece cu antibiotic, daca au aparut in urma unei infectii din cauza unui virus nu exista nicio solutie. intrebarea mea e: oare nu ar trebui sa mi se faca o biopsie? sunt ingrijorata, mai ales ca mi s-a spus ca nu ar avea leac daca provine dintr-un virus... oare ce pot sa fac? multumesc!
3 comentarii
1
28-04-2021, ora 09:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca NU ai studii medicale... nu ai de ce sa te uiti in gat. asta dupa cum vezi creaza probleme inutile
2. forumul e plin de mesaje unde am explicat ca Gatul face parte din tractul DIGESTIV..si tot ce se inflameaza in gat..are legatura cu alimentatia incorecta si acidul gastriuc care urca si arde si inflameaza tot.. ai citit???
0
28-04-2021, ora 09:38
anasia
Nu este medic/terapeut
anasia
va multumesc pt raspuns. nu am citit, mie mi s-a zis ca e din cauza unei bacterii/a unui virus si voiam sa stiu cum as putea trata daca se dovedeste ca e vorba de un virus care a cauzat limfonodulii, in acelasi timp, avandu-i de atata timp, ma intrebam daca nu tb sa se faca si o biopsie...
0
28-04-2021, ora 11:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in jurul nostru.. sunt miii si mii de virusi, microbi si alete microorganisme mai mult sau mai putin patogene
organismul este in permamnenta lupta cu ei.
deci NU alergam dupa microbi... Ajutam organismul prin alimentatie, hidratare corecta si somn suficient sa aiba un sistem imunitar bun
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •