Lipit mina congelator-pete rosii, basici-senzatie arsura

22-03-2010
Cristian Dumitru
Nu este medic/terapeut
Cristian Dumitru
Doamnelor, domnilor doctori care cititi situl http://forum.romedic.ro,

Dintr-o prostie, am pus mina pe tabla, acoperita de un strat subtire de zapada, a congelatorului frigiderului, raminind cu doua degete si o mica parte din palma miinii drepte lipite vreme de citeva minute de congelator, din cauza frigului generat de acesta.
Am incercat o vreme sa trag de mina insa mi-a fost imposibil sa dezlipesc degetele si la circa doua minute am oprit frigiderul cu mina stinga iar dupa inca citeva minute tot cu ajutorul acesteia am reusit sa dezlipesc mina dreapta.
Dupa aceasta isprava am constatat ca toate zonele de pe degete si palma, lipite de congelator, erau albe aproape de imaculat. Am deschis robinetul de apa rece si in aprozimativ citeva zeci de secunde, un minut acele pete albe (nu era zapada de la congelator) s-au inrosit dupa care zonele afectate au inceput sa ma doara puternic. Pina la urma in vreo zece minute, tinind mina in apa calda, durerea s-a mai domolit, numai ca petele rosii continua sa existe si acum la citeva zile dupa incident. Au aparut chiar si doua basici pline cu lichid. Senzatia pe care o am atunci cind misc degetele este aceea de arsura.

Poza facuta la aproximativ 18 ore de la eveniment
http://sites.google.com/site/informatiidiverse/DegeteCongelatorDet.JPG
In prezent, dupa circa trei zile de cind mi-am lipit mina de congelator situatia este stationara. Petele se mentin constante doar ca pe unul din degete mi-a mai aparut o basica.

INTREBARE: Este ceva de facut? Exista vreun tratament sau trebuie sa las lucrurile sa evolueze natural.

Va multumesc
2 comentarii
0
23-03-2010, ora 10:48
monicamm85
Nu este medic/terapeut
monicamm85
Buna,
Este posibil sa nu fi fost tocmai ok sa tii mana in apa calda imediat dupa incident, apoi depinde si cat de calda era. Sfatul meu este ca daca petele persista si senzatia este la fel de neplacuta sa consulti un dermatolog care iti poate recomanda o crema sau o solutie pentru prb ta. Poti gasi medici buni pe site-uri care au in general ratinguri si comentarii. Sau mai exista o varianta: sa mergi la farmacie si sa intrebi farmacistul ce-ti poate recomanda. Personal, prima varianta mi se pare mult mai sigura daca simptomele nu se modifica.
0
24-03-2010, ora 18:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa va examineze un chirurg deoarece ati facut o degeratura la mana!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.