litiaza renala bilaterala

12-07-2009
danapontoc@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
danapontoc@yahoo.com
va rog frumos d/le doctor sa imi spuneti cum se pot elimina mai usor pietrele la rinichi, care este dieta corespunzatoare acesteia, care este ph-ul normal la barbati pt ca pt sotul meu intreb ;i ce putem face ca sa evitam pe cat se poate refacerea pietrelor, ce tratament ne-ati recomanda.
va multumesc frumos
5 comentarii
0
12-07-2009, ora 23:43
danapontoc@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
danapontoc@yahoo.com
am uitat sa va spun ca dimensiunea pietrelor de la rinichiul drept sunt de 7 respectiv 4 iar la cel stang sunt de dimensiuni mai mici, de cateva yile isi masoara ph-ul si este de 7, 4 ce puteti sa imi spuneti si de asta.
acum ia niste pastile efervescente blemaren aduse din strainatate sunt bune?
0
12-07-2009, ora 23:59
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Pentru danapontoc@yahoo.com

Modificarea pH-ului urinar este util atunci cand cunoastem compozitia chimica a calculelor (oxalti, urati... etc.).

Dimensiune pietrelor nu reprezinta o problema imediata, daca sunt de 4 respectiv 7 milimetri!

Ce va pot recomanda ca si masura generala este sa incercati fortarea diurezei, prin cresterea aportului lichidian, altfel zis "sa spalati rinichii cu cat mai multa apa", atentie NU apa minerala!

Eventual puteti sa incercati si KELLAGON-ul, feed-backul primit de la majoritatea pacientilor a fost pozitiv.

Daca nu s-a vazut pana acum, ar fi bine sa vedeti daca nu are cumva si litiaza biliara (piatra la fiere).
0
13-07-2009, ora 00:09
danapontoc@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
danapontoc@yahoo.com
ni s-a spus ca fierea si prostata sunt bune dar are dureri mari in partea rinichilor
mersi de sfat, Kellagonul pt ce e bun
0
13-07-2009, ora 00:27
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Kellagonul este un remediu natural eficient pentru dizolvarea pietrelor (renale).
0
10-01-2012, ora 20:50
linutica
Nu este medic/terapeut
linutica
Buna ziua.Bunica mea a fost operata acum 4 luni de pietre la rinichi, operatie clasica.Astazi am reinternat-o datorita unei febre f mari, peste 39 si dureri in zona rinichilor.Se pare ca mai are inca o piatra aparuta.Intrebarea mea e ce e de facut in acest caz?E posibil dupa doar 3-4 luni de la operatie sa se refaca alte pietre?Sau s-a omis sa se scoata cd s-a facut operatia? Ca solutie la aceasta problema se pare ca va fi o sonda care i-o va introduce timp de cateva saptamani pana o va elimina.Ce parere aveti?E cea mai buna solutie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar pietrele la rinichi?
  •