Lovitura cot (nerv ulnar )

29-07-2014
Adrian17711
Nu este medic/terapeut
Adrian17711
Buna ziua !
M-am lovit la cot fix pe nervul ulnar acum 3 luni, in tot acest timp nu am depus efor pentru a se putea reface dupa lovitura.In prezent fac sala de doua saptamani.
Cotul si degetul mic ma dor, dar foarte slab si totusi enervant.Problema este ce de vreo luna durerea nu s-a mai ameliorat, nu ma doare rau, dar...

1) In ce stadiu este nevoie de operatie de tunel cubital ? Ce simptome ?

2) Pot face sala in continuare ? Vreau sa dau la anu la academia de politie si trebuie sa ma antrenez destul de tare.

Imi este foarte teama sa nu fie nevoie de operatie !

Un raspuns din partea dumneavoastra mi-ar fi de mare ajutor !!!

Va multumesc !!!
1 comentarii
0
30-07-2014, ora 21:01
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Tunelul cubital nu este la cot (este si acolo un tunel, dar nu cel care se opereaza), ci la incheietura pumnului - se numeste canalul Guyon. Daca inca te mai doare si simti furnicaturi ar fi bine sa iei ceva pentru hranirea nervului - vitamine din grupul B - gen Milgamma, si acid tiocticum - Thiogamma/Thiossen. Daca vrei sa stii exact care este starea nervului se poate face o investigatie elctrofiziologica - se numeste EMG/ENG - electromiografie/electroneurografie - care studiaza conducerea nervului (VCM/VCS - viteza de conducere motorie/viteza de conducere senzitiva)
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.