Lovitura cot (nerv ulnar) + poza

09-06-2014
Adrian17711
Nu este medic/terapeut
Adrian17711
Buna ziua !
M-am lovit acum 3 saptamani la cot de coltul unie banci destul de tare, fix pe nervul ulnar, in acel moment m-a furnicat foarete tare mana si a urmat un lung sir de dureri.In prima saptamana am avut mai mult o senzatie de arsura cu putina durere, apoi s-a transformat in durere la nivelul couului si a degetului mic si inelar si putin din palma.
In momentul de fata m-am apucat din nou de sala, incetul cu incetul, cat sa-mi recupererz musculatura (in aceasta perioada de 3 saptamani nu prea am folosit mana ), si in continuare ma doare cotul, nu este chiar o durere puternica si este localizata in jurul nervului(chiar unde l-am lovit) intr-o zona de 1 cm.Trebuie sa mentionez ca am si o usoara amorteala a degetului mic.

Sageata marcheaza locul unde m-am lovit
http://s4.postimg.org/y2zg79val/ulnar_nerve.jpg


1)In cat timp o sa ma refac complet ? Pot face sala in continuare sau ce ar trebui sa fac ? Pana acum m-am dat timp de 2 sapatamani cu Crema Lyber si diclofenac.
2)Cat timp trebuie sa mai astept ? Pot lua vitamine sau altceva care sa imi grabeasca procesul de vindecare ?
Va multumesc !
3 comentarii
0
09-06-2014, ora 14:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca nu se pune problema de creme, vitamine sau medicamente, deoarece ar fi total inutile.
Leziunea unui nerv precum cel ulnar necesita timp pentru recuperare.
La intrebarile punctuale adresate de catre D-voastra v-ar putea raspunde cel mai bine un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-06-2014, ora 14:29
Adrian17711
Nu este medic/terapeut
Adrian17711
Va multumesc domnule Marius Uscatu !
Daca este pe forum un neurochirurg care doreste sa-mi dea un sfat mi-ar fi de mare ajutor.Nu m-am mai confruntat cu o astfel de problema si sunt chiar speriat 3 saptamani si durerea si amorteala persista, binenteles la o intensitatea mai mica decat in prima saptamana, dar tosusi ?
0
09-06-2014, ora 23:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Trebuie sa postati intrebarea pe sectiunea de Neurochirurgie, aici, pe site.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •