Lovitura la cap

15-06-2010
ticutza
Nu este medic/terapeut
ticutza
Pe 19 mai am cazut si printre altele m-am lovit si la cap, putin mai sus de urechea dreapta de ceva metalic. Nu a curs singe, nu m-a durut tare, caci am amortizat cu mina stinga care inca ma doare.Am facut la urgenta radiografie la cap atunci, negasind nici o fractura.La o saptamana am facut si un computer tomograf si totul a fost in regula, iar la doua saptamini am fost si la medicul neurolog, care m-a asigurat ca hematomul ar fi trebuit sa apara la tomograf daca era, si nu trebuie sa imi fac probleme.Totusi, am vagi dureri de cap, ne persistente, la care altadata nu le-as fi dat poate atentie, si ce e mai rau o usoara senzatie de voma, care e cam persistenta, dar am si o usoara gastrita.Nu am nici un fel de tulburari neurologice, dar am vazut pe diverse site-uri, caun hematom poate apare si la 2 luni de la traumatism. Iar tomograf am inteles ca nu am voie sa mai fac, decit in caz de urgenta. Va rog, daca se poate, sa-mi dati un sfat, ce sa mai fac. Am 55 ani, barbat, fara alte probleme de sanatate, nefumator, alcool ocazional, si foarte putin. Sunt din Piatra Neamt
Multumesc mult
2 comentarii
0
16-06-2010, ora 17:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca la tomograf nu s-a vazut nimic, inseamna ca lovitura nu a fost chiar atat de puternicA incat sa se formeze un hematom.mai ales ca ai interpus mana pantru amortizare. E normal sa te mai doara capul, traumatismul este prea recent. iar senzatia de voma e posibil sa o ai de la gastrita. Stai linistit, odihneste-te noaptea, nu sta pana la ore tarzii treaz, si te reintorci la neurolog doar daca durerea de cap devine tot mai acuta si mai persistenta, ametesti, ai probleme cu vederea, chiar vomiti etc.deci, cu alte cuvinte, doar daca apare o agravare a starii generale.
0
16-06-2010, ora 18:17
ticutza
Nu este medic/terapeut
ticutza
multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.