Lovitura la tibie

11-05-2013
Eugen Dorin
Nu este medic/terapeut
Eugen Dorin
Bună ziua!
Am primit o lovitură în partea laterală a tibiei piciorului drept şi mi s-a umflat zona respectivă destul de tare, fără a apărea un hematom! Am pus comprese cu apă rece, oţet şi gheaţă... şi mi s-a mai tras umflătura, rămânând totuşi un pic umflat şi cu dureri... Am aplicat şi Venoruton.
În urmă cu ceva timp am observat că mi s-a umflat partea interioară de la rotula câlcâiului apărând şi o zonă inveniţită... ca la spargerea unor vene!
Care ar fi cauza? Şi ce ar trebui să fac?
Cu respect, Eugen
4 comentarii
0
12-05-2013, ora 01:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
sa nu puneti comprese cu otet pe piele, poate avea consecinte foarte urate, eu am vazut arsuri chimice de grad III care necesitau transplant de piele din asemenea idei grozave. gheata este o idee mult mai buna
ati avut local un hematom care cu timpul a inceput sa scurga sub piele spre punctul cel mai decliv, unde se aduna si produce o suffusie.
hematoamele se resoarbe cu timpul, insa daca sta ceva mai grav in spatele hematomului (fractura) este imposibil de precizat fara examen fizic
0
12-05-2013, ora 08:49
Eugen Dorin
Nu este medic/terapeut
Eugen Dorin
Mulţumesc pentru informaţie!!! Din câte-mi dau seama (nu am nici dureri mari şi pot să umblu foarte bine) nu pare că ar fi vorba de o fractură! Mă îngrijorează umflătura de la câlcâi şi înveniţirea de acolo... poate e vorba şi de o problemă de circulaţie!
0
12-05-2013, ora 09:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara examen fizic este imposibil de precizat ce este umflatura, insa cum am scris: sangele din leziunile gambei, genunchiului deseori isi gasesc drumul sub piele spre jos si se aduna sub maleole in zona calcaiului. acesta nu este o problema de circulatie si una fiziologica care are legatura cu gravitatia
0
12-05-2013, ora 09:59
Eugen Dorin
Nu este medic/terapeut
Eugen Dorin
Mulţumesc pentru precizări! Probabil că o vizită la un medic ar fi oportună!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul