Lupus?

29-11-2015
CorneliaS.
Nu este medic/terapeut
CorneliaS.
De ceva vreme mi-au aparut pe pometi niste pete rosii, aspre la atingere si care par sa se extinda. Apar si dispar in diferite perioade, cremele nu dau deloc rezultate si la fiecare reaparitie sunt si mai intinse si fac bubite aspre. Urca putin si pe nas, dar de abia vizibil. Am avut probleme si cu articulatiile, cam din aceeasi perioada (acum aprox. 1 an): ma dor, se umfla (am facut analize, toate bune)si pocnesc la miscari bruste. Am momente cand imi simt fata exagerat de calda si sunt mereu obosita. Am un program destul de incarcat si am dat constant vina pe asta, dar dupa ce mi-am cautat simptomele pe internet (stiu ca e o prostie si e plin de tampenii, dar am preferat sa nu fug direct la doctor din cauza unor simptome minore) am observat ca simptomele lupusului mi se potriveau foarte bine. I-am pomenit in treacat unei rude (ce a terminat medicina) despre simptome si m-a sfatuit sa fac anticorpii antinucleari, banuid lupusul. Am pierdut si in greutate in jur de 2 kg, stiu ca nu e mult, dar aveam aceeasi greutate de vreo 2 ani si mi s-a parut neobisnuit. Deocamdata nu am timpul si resursele necesare sa verific, dar as vrea sa stiu daca am de ce sa ma ingrijorez sau nu. De asemenea as vrea sa stiu ce as putea face in legatura cu petele de pe fata, avand in vedere ca fondul de ten nu reuseste nici pe departe sa le ascunda.
Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Prevenirea și tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulații - durerea în mai multe articulații
  •