Luxatie Lisfranc

11-08-2020
Corfu
Nu este medic/terapeut
Corfu
Bună seara. Pe data de 19.07.2020 mi a căzut o greutate pe piciorul stâng. Am fost la urgenta iar diagnosticul a fost luxație lisfrance picior stang fără deficite N v. Piciorul a fost pus în atela ghipsata cu repaus 14 21 zile. Mi-a fost dat arcoxia, pentru durere și anticoagulant. Mi a fost recomandat la nevoie intervenție chirurgicala. Încă sunt cu piciorul în atela ghipsata. Pot pune piciorul jos. Mulțumesc.
4 comentarii
0
11-08-2020, ora 22:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles care este intrebarea D-voastra.
Fractura-luxatie Lisfranc se opereaza in peste 95-99% din cazuri, deoarece este o leziune grava si invalidanta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-08-2020, ora 22:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
A fost repusa luxatia, sau ce tratament ati primit? Si eu sunt de parere ca (daca starea pacientului permite) luxatia trebuie repusa in narcoza si fixata chirurgical in pozitia corecta. Postoperativ trebuie facuta neaparat un CT pentru verificarea rezultatului. Timpul de vindecare de 2-3 saptamani este iluzorica. Nu vreau sa va necajesc, insa dupa o luxatie Lisfranc piciorul nu revine 100% niciodata.
0
11-08-2020, ora 22:24
Corfu
Nu este medic/terapeut
Corfu
Mulțumesc. Nu am fost operata. A fost pus piciorul în atela ghipsata. La Control se va evalua situația. Eu speram sa scap de operație prin acest tratament conservator. Nu s a afectat nervi sau vertebre.
0
12-08-2020, ora 11:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sunt obligat sa va repet.
Este o fractura grava si instabila, ce necesita operatie in 95-99% din cazuri.
Sfatul meu este sa cereti, urgent, o alta opinie medicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luxațiile articulare - primul ajutor
  •