Luxatie claviculara bilaterala

24-07-2013
tudd
Nu este medic/terapeut
tudd
Buna seara, astazi am fost la dr. si diagnosticul este acesta : luxatie claviculara bilaterala. Mentionez ca nu este din cauza unei lovituri/cazaturi, medicul a spus ca oasele au crescut mai mult decat trebuiau si au iesit din articulatie.
Dislocarea este mult mai evidenta pe partea stanga iar pe partea dreapta aproape ca nu se observa.
A spus ca operatia este singura solutie. Asa este? (nu ma doare de loc si de asta m-a luat prin surprindere, eu ma gandeam la o orteza sau ceva simplu).
Inca ceva, in urma cu aproximativ 4 luni am fost operat de hernie inghinala si anestezia a fost rahidiana. Este vreo restrictie de timp intre anestezii?
Mentionez ca am 17 ani.
Va multumesc anticipat!
13 comentarii
0
24-07-2013, ora 15:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Anestezia necesara in acest caz este una generala, deci nu are nici o legatura cu anestezia rahidiana de acum 4 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-07-2013, ora 20:56
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
care articulatie este luxata? cea acromio-claviculara sau cea sterno-claviculara? presupun ca prima
fara traumatism asa ceva este o raritate literara. eu am gasit in literatura numai un singur caz pe net. in afara de aspectul inestetic ce alte probleme cauzeaza?
nu aveti alte probleme de sanatate? aceasta leziune rara se asocieaza deobicei cu alte boli de genul: pareza spastica, inexistenta sau subdezvoltarea muschilor umarului, leziuni de plex brachial etc.
intrebarea este: ce fel de operatie vor sa faca si ce vrem sa obtinem cu operatia?
pentru ca, daca luxatia acromioclaviculara a existat intotdeauna, probabil din nastere, atunci ce structuri anatomice il vor stabiliza dupa ce il punem la loc? pentru ca aceste structuri anatomice nu exista, pentru ca nu a fost nevoie de ele.
in cazuri traumatice se rup ligamentele stabilizatoare, eventual si niste muschi care dupa repozitie si retentie se vor vineca prin cicatrizare si vor tine articulatia in locul potrivit.
aici trebuie create, transferate ligamente noi daca vrem sa ramana clavicula la locul potrivit. probabil trebuie scurtata si clavicula, altfel nu va intra in articulatie
trebuie analizata atent cazul, cautata originea problemei, cereti parerea unui ortoped care are experienta mare in ortopedia pediatrica. si eu sunt de parere ca daca nu a creat probleme 17 ani atunci eu nu m-as atinge de ea numai in momentul in care va crea probleme.
0
26-07-2013, ora 11:32
tudd
Nu este medic/terapeut
tudd
Luxatia este sterno-claviculara iar ea creaza si un discomfort si mi s-a spus ca in timp se va agrava si tot la operatie se va ajunge. Medicul la care am fost mi-a dat un bilet de trimitere la un dr. ortoped da la spitalul Budimex dar am fost ieri si este in concediu.
Va multumesc pt raspunsuri!
0
27-07-2013, ora 19:23
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
luxatiile sterno-claviculare sunt extrem de rare. cum s-a facut diagnosticul? pentru a dignostica aceasta luxatie trebuie facuta un CT, pe radiografii nu prea se vede
in orice caz, luxatiile posterioare (capatul claviculei se luxeaza in spatele manubriului sterni) se opereaza obligatoriu. la operatie este bine sa fie prezent si un chirurg vascular experimentat, eventual un chirurg de torace. sunt in jur numai structuri anatomice pe care nu vrei sa lezezi
luxatiile anterioare deobicei sunt bine tolerate de pacienti si sunt tratate conzervativ, in cazuri rare se opereaza
0
28-07-2013, ora 11:33
tudd
Nu este medic/terapeut
tudd
Luxatia este anterioara iar diagnosticul s-a facut prin palpare si o radiografie. M-a programat si pt un CT, dar peste o saptamana.
Deci sa inteleg ca la o luxatie anterioara exista mai multe riscuri cu operatie decat fara?
Si daca nu o sa ma operez o sa mai pot face activitati normale si sport (pt menţinere in forma nu de performanta)?
0
29-07-2013, ora 22:50
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
sa asteptam CT ul in prima faza
0
08-08-2013, ora 17:29
tudd
Nu este medic/terapeut
tudd
Buna ziua, am facut CT-ul, iar medicul, luand in considerare faptul ca am 17 ani si ca nu ma doare, a decis ca este mai bine sa mai astept un an si atunci sa ma operez, cand oasele nu mai cresc.
Ce parere aveti despre aceasta decizie?
Singura mea temere este ca o sa se agraveze...
Multumesc anticipat!
0
08-08-2013, ora 22:00
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce arata CT-ul? ce a zis radiologul?
evident orice interventie de corectie pe oase care nu este de urgenta si nu reprezinta o deteriorare rapida este preferabil sa fie efectuata dupa incetarea cresterii
0
09-08-2013, ora 10:00
tudd
Nu este medic/terapeut
tudd
Pai pe acel bilet de la radiolog scria ca este o luxatie sterno-claviculara.., dar medicul a spus ca pe CT nu se vede nimic grav, dar este o subluxatie sau ceva de genu'.
Pe acea scrisoare medical pe care mi-a dat-o scrie urmatoarele: a efectuat CT ambele clavicule si stern: fara modificari de contur, dimensiuni, forma si structura detectabile la nivelul claviculei si sternului.
0
09-08-2013, ora 23:14
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu va suparati, insa este o mica contradictie aici:
cine spune ca? "este o luxatie sterno-claviculara"
cine spune ca? "subluxatie sau ceva de genu"
si cine este de parere ca? "fara modificari de contur, dimensiuni, forma si structura detectabile la nivelul claviculei si sternului"
pentru ca parerile sunt cam diferite
0
10-08-2013, ora 17:11
tudd
Nu este medic/terapeut
tudd
Medicul radiolog mi-a dat radiografia, CD-ul si o fisa pe care erau scrise mai multe informatii(nu mai stiu exact ce) si ca este o 'luxatie sterno-claviculara'(le-am dus medicului ortoped si a oprit acea fisa si CD-ul).
Apoi medicul ortoped a spus ca nu se vede nimic clar sau grav pe CT si a spus ca 'este o subluxatie, nimic grav' si ca daca nu ma doare sa mai asteptam un an.
Iar cand m-a externat mi-a dat radiografia si o fisa 'Scrisoare medicala' pe care scria 'fara modificari de contur, dimensiuni, forma si structura detectabile la nivelul claviculei si sternului' si ca o indicatie sa revin la control peste un an.
Acum mai doresc un sfat:
Prima data cand am fost la spital m-a consultat un medic chirurg/ortoped si mi-a dat verdictul : luxatie claviculara bilaterala(asta a fost la Pitesti) si m-a trimis la spital la Bucuresti la un anumit Dr., dar acesta este in concediu si m-a preluat cel care ii tinea locul si a urmat ceea ce am scris mai sus. Ar trebui sa ma duc din nou la control la acel Prof. dr. dupa ce iese din concediu? pentru ca acest dr. mi s-a parut ca era cam distrat si nu m-a luat prea mult in seama.
0
10-08-2013, ora 18:15
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara a vedea imaginile si fara a va examina este greu de spus ce aveti, insa probabil si Dvs ati sesizat ca intre "luxatie" si "fara modificari de contur, dimensiuni, forma si structura detectabile la nivelul claviculei si sternului" este o diferenta enorma, cam ca si intre totul sau nimic.
daca aceasta situatie anatomica este deranjanta pentru Dvs atunci ar trebui clarificata care versiune este reala, daca nu cauzeaza probleme majore atunci control intr-un an
0
11-08-2013, ora 07:47
tudd
Nu este medic/terapeut
tudd
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: