Luxatie de rotula

13-07-2013
Huanso
Nu este medic/terapeut
Huanso
Va salut. Joi am avut examen la Qwan ki do si la o saritura am calcat stramb si am simtit ca mi-a pocnit si sarit ceva de la genunchi. Am fost dus la spital si am fost diagnosticat cu luxatie de rotula si mi-a fost pusa o atela gipsata, dupa care voi urma 3 saptamani de gips circular, apoi inca 3 saptamani cu o orteza care ma va ajuta sa imi fixeze rotula. Din cate am inteles, aceste luxatii apar frecvent la fete, dar eu sunt baiat. Faptul ce a provocat aceasta luxatie este de natura congenitala, in sens ca rotula mea este situata putin mai sus decat trebuie, asa m-am nascut, Acum stau in pat dar am dureri la nivelul genunchiului si nu stiu ce sa fac sa le calmez. Doctorul mi-a recomandat punga cu gheata doar ca ma cam doare cand imi este aplicata gheata acolo. Este normal sa ma doara? Si purtand orteza, evit luxatia de rotula recidivanta? Va multumesc.
6 comentarii
0
13-07-2013, ora 22:02
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
tratarea luxatiei de rotula cu ghips circular "Böhler" este cam demodata, nu ajuta deloc vindecarea, mai degraba produce o limitare a mobilitatii genunchiului care va fi greu de recuperat
in prima faza trebuie exclusa o leziune osoas: radiografie din 2 directii a genunchiului si patela axial
daca fractura este exclusa, trebuie un examen amanuntit pentru depistarea unor leziuni asociate (menisc, LIA, colateral intern) - daca durerea nu permite un examen corect, atunci examenul trebuie repetat in cateva zile dupa ce trece faza acuta a durerii.
trebuie decisa daca sangerarea intraarticulara (hemartros) este importanta sau nu. daca este importanta atunci trebuie punctata articulatia pentru eliminarea sangelui din articulatie
in faza urmatoare trebuie purtata o orteza de fixare a patelei (patelfix de ex.) 3 luni. si urmata o kinetoterapie pentru intarirea musculaturii (mai ales vastul medial).
daca durerea persista trebuie efectuata un RMN pentru depistarea unor leziuni de cartilaj
daca luxatia se repeta, trebuie aleasa o metoda chirugicala de stabilizare a patelei, cel mai performant per moment este MPFL plastic cu lig semitendonosului, insa trebuie analizata fiecare caz aparte
0
13-07-2013, ora 22:09
Huanso
Nu este medic/terapeut
Huanso
Da, am uitat sa mentionez ca am cateva ligamente rupte.. Nu stiu care exact..
0
13-07-2013, ora 22:19
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu ar fi rau sa stiti care sunt rupte. un colateral intern este o leziune banala si se vindeca in 6 saptamani cu o orteza. un ligament incrucisat posterior este o catastrofa si trebuie operat (si este extrem de greu de gasit cineva care opereaza asa ceva).
0
13-07-2013, ora 22:27
Huanso
Nu este medic/terapeut
Huanso
Tin minte sa fi auzit o trosnitura.. Poate fi vorba de un LIA? Si daca e, cat e de grav?
0
14-07-2013, ora 12:01
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
acesta nu este un joc unde ghicim diagnosticul. un diagnostic se bazeaza pe examen fizic si imagistic si trebuie sa fie precisa din toate punctele de vedere pentru ca poate avea consecinte majore.
de unde aveti idea ca ati putea avea o leziune de ligament? a zis medicul care a facut examenul fizic si a pus piciorul in ghips?
0
03-08-2013, ora 22:38
Huanso
Nu este medic/terapeut
Huanso
Salut, tot eu sunt. Au trecut cele trei saptamani de tratament conservator iar acum am genunchiul intr-o orteza de genunchi. Nu ma mai doar deloc, nu mai simt niciun fel de durere, ceea ce este perfect. Merg doar cu o singura carja, dar pot merge si fara carje, doar ca mi-e cam frica sa nu il fortez. Vineri am dat jos gipsul, adica ieri, iar luni incep o sedinta de kinetoterapie la spital pentru a-mi recapata mobilitatea. Doctorul mi-a spus ca am si niste ligamente rupte, dar nu a precizat care, dar daca nu mi-a spus nimic de operatie, inseamna ca sunt ligamentele laterale. In momentul de fata genunchiul este umflat, nu se cunoaste deloc rotula, decat la palpare. Ma dau cu o crema dimineata si seara, Sindolor. Cam atat, o sa revin cu mai multe detalii dupa prima sedinta de kinetoterapie. Multa bafta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: