luxatie metacarpian 5, deplasare capsula

11-01-2015
ani gy
Nu este medic/terapeut
ani gy
buna ziua, acum 2 luni, am cazut si am avut luxatie(degetul mic de la mana), am fost operata la Urgente, am stat cu atela gipsata timp de 3 saptamani.Am fost nevoita sa plec imediat dupa scoaterea firelor, din tara.Tratament medicamentos nu am primit, suturile s-au vindecat, dar acum, dupa ce folosesc mana, se umfla putin, cand o tin un pic bandajata, isi revine, si tot asa.Inca nu pot inchide pumnul, folosesc mana la treburi gospodaresti si fac si gimnastica cu degetele, dureri moderate dupa folosire, culoarea pielii normala.O doamna care se ocupa de recuperari postoperatorii m-a speriat, spunandu-mi ca se pare ca s-a infectat ceva in interior.Va rog sa-mi spuneti daca e posibil asa ceva dupa 2 luni, ar trebui sa fiu ingrijorata?Operatia s-a efectuat deoarece o capsula a fost deplasata, in palma o incizie si deasupra inca una, am uitat sa specific.Va multumesc
2 comentarii
0
11-01-2015, ora 21:26
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Din cele relatate, nu pare a fi o infectie profunda.
Ar trebui un tratament antiinflamator.
In caz de persistenta a fenomenelor inflamatorii, contactati medicul operator.
0
12-01-2015, ora 09:48
ani gy
Nu este medic/terapeut
ani gy
multumesc, o zi frumoasa va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul