Luxatie Rotula

31-10-2018
salcudean
Nu este medic/terapeut
salcudean
Buna ziua!
In urma cu aproximativ 2 saptamani(mai exact in 17) am suferit un mic accident la fotbal.Am vrut sa ma intorc brusc dupa minge, dar mi-a "sarit" genunchele drept, mai exact rotula, nu era la locul ei.L-am "indreptat" la loc imediat deoarece nu ma puteam misca si nu am avut nimic, doar ca nu puteam calca foarte bine pe picior.Am mers acasa, iar dupa 2 ore am mers la urgente, deoarece asa m-au sfatuit toti prietenii.Acolo mi-au zis ca am suferit o luxatie, mi-a fost pusa o atela pe care sa o port 2 saptamani, dupa care inca 2 saptamani sa port o genunchiera+un consult la ortoped dupa 5-7 zile de la data cazaturii.La 6 zile dupa accident am fost la ortoped, mi-a luat atela jos si mi-a zis sa port genunchiera 2 saptamani si sa nu calc sau sa indoi piciorul.Luni a fost o saptamana de cand port genunchiera si nu am incercat deloc sa folosesc piciorul, dar e in continuare umflat si asta ma pune pe ganduri.
Este normal sa fie inca umflat?Ar trebui sa vizitez alt medic ortoped?
2 comentarii
0
05-11-2018, ora 00:16
salcudean
Nu este medic/terapeut
salcudean
Raspunde cineva...?
0
06-11-2018, ora 10:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul necesita, evident, examinarea clinica directa a articulatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: