Ma doare gatul, zona artera carotida

10-02-2012
claudiu1986
Nu este medic/terapeut
claudiu1986
buna ziua, de 1 saptamana, cand ridic greutati mai mari la sala, in general pe finalul exercitiului simt o durere in stanga gatului iar apoi imediat durere de cap, mai ales in partea stanga si in spatele ochiului stang, din cat m-am informat acolo ar fi artera carotida, care ar putea fi problema? atunci cand fortez ultimele repetari bineinteles ca incordez gatul foarte tare iar atunci apare durerea, ce e de facut? multumesc
6 comentarii
0
10-02-2012, ora 17:46
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Problema ar fi ca se poate rupe un vas de sange si poti paraliza. Nu mai face nici un fel de efort si mergi urgent la medic sa iti faca un CT cerebral.
Daca esti din bucuresti, mergi la Floreasca, acolo au si Tomograf si iti poate face in urgenta.
faptul ca te doare la ochi, ma gandesc sa nu se fi rupt ceva deja, poate un vas mai mic.
0
10-02-2012, ora 18:08
claudiu1986
Nu este medic/terapeut
claudiu1986
am uitat sa spun ca durerea imi trece dupa cateva ore, apare doar la efort intens, ridicarea greutatilor mari, daca as fi avut un vas spart ar fi fost durere continua, dar bineinteles o sa merg la doctor
0
10-02-2012, ora 18:11
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Exista un risc daca simti asa si nu ar trebui sa mai faci efort fara sa te consulte un medic. Se poate intampla oricand, chiar si dupa intreruperea efortului.
0
16-01-2014, ora 18:45
spiritzen
Nu este medic/terapeut
spiritzen
Salut Claudiu, ti-am trimis un mesaj pe privat, trec prin aceeasi problema descrisa de tine si as vrea sa vorbim, poate cine stie...aflam despre ce este vorba
0
03-09-2014, ora 13:36
SorinGav
Nu este medic/terapeut
SorinGav
Sa va spun povestea mea. In urma cu 5 ani de zile am fost diagnosticat cu stenoza de artera carotida interna dreapta intracranian 80%. Dupa vizita a 3 medici neurochirurgi in Romania, am decis sa cer o opinie si in Austria. La recomandarea unor colegi, am sunat la o clinica privata din Viena. Am fost mirat sa constat ca persoana care a raspuns vorbea foarte bine limba romana. Am fost programat oricand pot eu sa ajung. Am luat primul avion spre Viena si m-am dus la clinica. Aici situatia m-a nedumerit putin... multi romani in sala de asteptare, mediator, am fost trimis la consultatii si analize de sange. Am intampinat probleme si la plata serviciilor pentru ca mi-au retras de doua ori suma ce trebuia achitata...in fine...dupa numeroase telefoane la banca emitenta am reusit sa remediez situatia.Am fost trata pe masura asteptarilor, programarile se respectau si mi-au fost lamurite intrebarile. Însă, in ziua interventiei, surpriză: la spitalul vienez, majoritatea specialiştilor au plecat la un congres. După ce am fugit de medicii din ţară, am ajuns sa fiu operat tot de un medic român, care avea o cu totul altă specialitate, cardiolog. Acum doi ani de zile povestea se repeta, diagnosticat cu stenoza pe carotida stanga de 85%. Nu am mai vrut sa repet experienta cu spitalele din afara tarii si, intrucat aveam o cunostinta care s-a operat la Centrul de Excelenta Ares cu rezultate extraordinare, am decis sa incerc. Am fost operat de dl. dr. Rares Nechifor acum doi ani in octombrie.Vreau sa spun ca ma simt foarte bine.Dupa angiografie, mi s-a spus ca singura operatie de salvare este cea de montare a unui stent. M-am dus cu incredere la Dr. Nechifor si am fost foarte bine tratat, conditiile din spital sunt nemaipomenite, nu credeam ca pot exista astfel de conditii si la noi in tara, acum ma simt bine iar operatia este un adevarat succes.Eu ma simt bine si vreau in primul rand sa ii multumesc acestui medic ca m-a insanatosit si ca mi-a redat bucuria de a trai.Este o persoana modesta si deosebita, doresc sa-l recomand tuturor bolnavilor din aceasta tara. Nu am citit pe chipul lui nici cea mai mica indoiala ca poate exista un risc. Si asa a fost. A venit, dupa interventie, in salon la mine, mi-a zimbit si m-a intrebat cum ma simt. I-am multumit si am apreciat stiinta, experienta, siguranta, spiritul de omenie si bunatate ale domnului dr. Nechifor. Va dati seama cate operatii a mai facut in acesti ani si cata experienta a acumulat. Cine ajunge sa fie tratat de dl. dr. Rares Nechifor dar si de intreaga echipa de medici de la Centrele ARES, sa aiba certitudinea ca A AJUNS PE MAINI FOARTE BUNE. Imi pare rau ca nu am stiut de acest centru de mai devreme, astfel as fi evitat o operatie costisitoare si o deplasare incomoda in Austria dar si servicii nu tocmai dintre cele mai bune. Cu bani mult mai putini, mi-am redobandit sanatatea, aici in tara, si am fost tratat de o echipa nemaipomenita la cele mai inalte standarde. Va multumesc pt binele care mi l-ati facut.
0
02-10-2015, ora 10:36
messter10
Nu este medic/terapeut
messter10
Doctorul Rres Nichifor omoara oameni.aveti mare grija
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •