Ma doare in gat.

25-03-2021
Rarulet
Nu este medic/terapeut
Rarulet
Buna ziua. Pe la sfarsitul lunii ianuarie a inceput sa ma doara in gat in partea stanga. Am fost la medicul de familie, s a uitat in gatul meu si mi a spus ca nu am rosu in gat, dar pt ca ma durea, mi a spus sa iau decaspet de 3 ori pe zi. Peste 2 saptamani, gura mea devenise foarte uscata si ma durea din ce in ce mai rau in gat si aveam foarte multa saliva vascoasa. Am fost din nou la medicul de familie, s a uitat in gatul meu si mi a spus ca am amigdala stanga putin umflata si mi a dat tratament: klacid, linex, laridep. Mi a spus sa ma intorc peste 11 zile. In acest interval, ambele amigdale au fost rosii si m au durut f rau, dar durerea s a diminuat. Cand am revenit peste 11 zile, medicul mi a spus ca nu mai am gatul rosu, desi pe mine inca ma durea putin in partea stanga. Mi a zis sa ma dau cu anaftin pt ca aveam limba incarcata. Peste o saptamana, pe la inceput de martie, aveam din nou gura uscata, in schimb nu prea ma mai durea. Simteam ca am o flecma in gat. Nu prea respiram bine asa ca m am dus la spital la urgente, unde mi s a luat saturatia care era f buna si mi s a facut un test rapid de streptococ. Testul a iesit pozitiv, avand streptococ de grupa A. Doctorita de acolo mi a dat tratament ialoclean defense seara inainte de culcare si un sirop cu un gust infect. In zilele urmatoare am mers si la ORL unde mi s a spus sa urmez tratamentul cu ialoclean defense si sa fac gargara cu ceai cu bicarbonat si zilnic sa imi pun pe nas 2 ml de ser fiziologic. Am fcaut tratamentul si durerea disparuse complet, doar gura mai era putin uscata si limba incarcata. Saptamana trecuta iar a inceput sa ma doara si am fost din nou la medicul de familie, care mi a spus ca am gatul f rosu. Mi a dat sa iau linex, ospen, anaftin, laridep si ialoclean defense si m a trimis sa imi fac un test de spreptococ si unul de candida. Au iesit negative toate, dar gatul meu inca este fff rosu. Ce ar trebui sa fac? Durerea a inceput din ianuarie, nu e cam mult de cand exista????
5 comentarii
0
26-03-2021, ora 06:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
În tot acest ți. P... Ai avut și ceva simptome digestive???
Ai ținut Regim.. Fără acidulate, citricele.. Cum am mai recomandat pe forum??
Ce vârstă. Înălțime kg ai??
0
26-03-2021, ora 11:59
Rarulet
Nu este medic/terapeut
Rarulet
Am 14 ani. Nu mi s a spus sa nu beau cu acid, decat in ultima faza. Acum nu mai beau cu acid, mi s a spus sa nu mai mananc cruditati. Am avut si niste stari de greata pe parcursul acestor luni, dar nu am vomitat.
0
26-03-2021, ora 12:00
Rarulet
Nu este medic/terapeut
Rarulet
37 kg
0
26-03-2021, ora 14:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu părinții de Mana la Gastrologie
Cine gătește mâncare acasă. Sa se documenteze pe forum Ce Alimente Nu ai voie sa consumi
0
26-03-2021, ora 16:16
Rarulet
Nu este medic/terapeut
Rarulet
Ok! Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •