ma dor foarte tare picioarele si mi se si umfla

02-01-2016
dedelina
Nu este medic/terapeut
dedelina
Buna ziua! Am 45 de ani si ma dor foarte tare piceoarele si mi se si unfla. Am probleme si cu varicele. Ce as putea face?
3 comentarii
0
03-01-2016, ora 14:21
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Mai putina sare sau aproape deloc si foarte multa vitamina C din surse naturale (grapefruit, rodii, patrunjel, catina..) dar si sintetice !
Altfel grija la alimentatie sa cuprinda cat mai multe vegetale crude si mai putine mancaruri traditionale !
0
06-01-2016, ora 13:44
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Dedelina, cel mai bine ar fi sa mergeti la medicul de familie pt. o consultatie!
Sanatate multa!
0
22-07-2016, ora 12:59
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Aveti insuficienta venoasa - venele dvs de la membrele inferioare nu reusesc sa impinga sangele eficient catre inima. Ca urmare creste presiunea venoasa la nivelul picioarelor si apare edemul prin difuzarea plasmei din vas in tesutul din jur.
Evitati sa stati prea mult in picioare, iar cand aveti posibilitatea stati cu picioarele mai sus - de ex cand stati in pat puneti o perna sub picioare - pentru a ajuta intoarcerea venoasa.
Folositi ciorapi compresivi pentru insuficienta venoasa (fac compresie pe gamba).
Pentru un diagnostic de certitudine si eventual tratament medicamentos mergeti la un consult cardiologic. E bine sa vi se investigheze si inima.

Atentie: o durere acuta localizata in gamba poate fi data si de o tromboza venoasa profunda. Este un diagnostic care trebuie exclus pentru ca dvs aveti si factori de risc de tromboza (staza venoasa). O tromboza venoasa profunda este periculoasa pentru ca trombii pot migra si obstrua vase de sange importante (de ex risc de AVC). Necesita tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •