Ma inseala sau?

07-12-2018
royjones2
Nu este medic/terapeut
royjones2
Buna seara, sunt cu o fata de aproape un an. Toate bune si frumoase pana acum 2 luni cand mi-a spus ca vrea sa plece din tara. N-am fost de acord in totalitate tinand cont ca planurile erau sa plecam amandoi dar ea avand niste probleme cu ai ei am zis hai, sa nu fiu egoist. Mi-a spus ca pleaca ca si bona la un tata singur, dar ca o a 2-a bona gen. Adica sa lucreze doar part time acolo in timpul in care doamna care se ocupa de copii mai voia cateva ore libere. Asa ea putea sa si ia si un serviciu mult mai bine platit, si cu cei de acolo se adunau ceva si in scurt timp sa ma duc dupa ea. Ok, toate bune si frumoase pana cand a ajuns acolo.A ajuns, mi-a spus ca fix atunci plecase doamna care avea grija de copii si ca o sa ramana ea full time si culmea, aceeasi bani. o suma mizerabila, gen 300 euro. Deci in prima seara s-a vazut ceva ciudat, pentru ca nu dadea nici un semn, nici un telefon nici nimic. Am zis hai, cu acomodarea. la vreo 3 zile de cand a ajuns acolo, ma suna intr-o dimineata vorbim frumos, nu ne certam nu nimic. Treaba e ca eu iesisem din dus si am lasat o pe ea sa inchida. Ce credeti? Ii luase copilul telefonul din mana si a uitat sa inchida. Era pe speaker, si vine acel barbat, tatal copiilor si o intreaba "Si? Cum merge relatia?". La care raspunde "Nu merge nimic, e un egoist care tocmai m-a jignit si profita de mine si de bunatatea mea". Am ramas nebun :/ Ce? Inainte sa pleci erau toate roz, ca doar n-am venit aici sa va scriu minciuni. Deci chiar nu aveam discutii. Dupa care au urmat o serie de ironii si glume de-ale lui la adresa mea iar ea nu facea nimic altceva decat sa aprobe si sa rada. Ne-am certat groaznic, nu a avut o explicatie pt asta dar nu ne-am despartit. A urmat o perioada in care la orice ora o sunam, nu-mi raspundea.Se uita la televizor cu el si mie imi da dea ocupat cand o sunam si imi zicea "ma uit la televizor". Ok si nu poti lasa tv-ul 10 min sa vorbim? Ea defapt statea la tv cu el cat dormeau copii si chipurile vorbeau, din spusele si explicatiile ei de mai tarziul. I-a povestit toata viata lui si el pe a ei.Cred ca au trecut de limita aia angajator-angajat. Se tot folosea de cei 2 copii ca sa explice cum 4-5 ore n-a putut sa raspunda la telefon macar sa zica "am treaba" sau sa trimita un mesaj. sa-mi fie cu iertare daca vorbesc prostii, dar nu cred ca 2 copii de 2 si respectiv 10 ani iti pot ocupa atatea ore fara ca tu sa ai macar 3 min libere sa scrii un mesaj sau ceva. O sunam ziua, nu raspundea o sunam noaptea nu raspundea. Ba chiar mai mult, daca insistam isi inchidea telefonul. Mi s-a parut ciudat, nu? De ce a tinut neaparat sa ma "anihileze" pe gratis in fata lui si mai apoi sa nu mai poti vorbi. Cand o prindeam la telefon vorbea 2 minute si dupa mi-o taia, hai ca am treaba vorbim mai tarziu. Au trecut 2 luni si eu ma zbat cu intrebarile, ori ma inseala ori sunt eu nebun. De o perioada bunicica, ne intelegem mai bine. La modul ca eu am lasat extrem de mult de la mine, stiu ca am si o problema cu gelozia si am dat vina pe asta. Cat sunt copiii la gradinita si sunt ei singuri acasa, se duc la magazin si stau cate 3-4 ore pana ajung acasa, ba nu stiu pe unde se duc, ba se duc impreuna dupa copii. Adica nu cred ca o bona e obligata sa mearga la cumparaturi atata timp cat are cine sa o faca. El oricum nu o lasa pe ea sa se duca singura, el s-ar putea duce la market sa cumpere ce-are de cumparat tinand cont ca din spusele ei e foarte chitros si atent cu banii. Dar ea se duce cu el ca sa ce? Pentru ce te mai duci si tu dpa copii la scoala daca tot are cine? Ca sa ti petreci timpul cu el? Oricum cu mine nu prea vorbeste ca zice ca n-are timp, dar ii reprosez ca in timpul in care l asista in timp ce face cumparaturile am putea vorbi, sa ne mai relaxam. Ce mi se pare foarte foarte ciudat e ca el nu munceste mai niciodata. De cate ori o intreb, el e acasa.La o saptamana dupa ce-a ajuns acolo si am vazut astea, i am zis sa vina acasa. Mi-a zis ca el tocmai si-a luat un angajament la serviciu si ca va munci foarte mult in perioada urmatoare si ca nu poate sa plece asa ca n-are cine sa stea cu copiii.Cred ca n-a mai fost la munca de vreo 2 saptamani acum. In 2 luni de cand e acolo am auzit o de 5 ori sa mi zica "e la munca".Ca bona a plecat sigur, doar ca el nu avea nevoie de o bona din moment ce are atata timp liber. Cand e el acasa, nu-mi raspunde la telefon se fereste. El are o camera de supraveghere pentru copilul cel mic si ea imi spune ca el se foloseste de camera aia ca sa asculte ce vorbeste ea la telefon si ca nu i place sa vorbeasca stiind ca o mai aude cineva. Daca o sun mult, imi raspunde si cand e cu el, dar nu vorbeste relaxata cum vorbeste ea cu mine, nu ma alinta nu nimic. Cand e singura in schimb, o face. E normala. Nu e o nebunie de a mea, e chestie absolut verificata. Cand e singura cu copiii acasa deci inclusiv ar trebui sa fie mult mai ocupata, vorbeste mai mult cu mine decat atunci cand e si el acasa. Am intrebat o, am incercat sa discut cu ea si neaga vehement tot. Inclusiv ca macar i-a bautt vreun apropo. Neaga tot. Cand o mai sun cu video, o prind in maieu si fara sutien cand e cu el acasa iar copii sunt la scoala. Spuneti mi voi, sunt eu nebun sau acolo e ceva ciudat? Mie nu mi se pare normal ca o bona sa stea fara sutien si n maieu. El, mai tot timpul din spusele ei incearca sa o dea impotriva mea. Ma intreb, daca era cu el de ce se mai tinea de mine? Ca nici sa ne despartim nu vrea. Sau cum poate sa mi raspunda cand e cu el? Nu o face in 99% din cazuri, dar daca tin neaparat o face. Vorbeste ea pe nas si de sus ca si cum as fi fratisu, dar o face. Imi pun 1000 de intrebari. Dar totusi sunt lucrurile asa ciudate si multe multe multe pe care nu le pot scrie aici ca v-as plictisi. v-am dat doar cateva exemple. diferenta de varsta dintre ei e de 7 ani
8 comentarii
0
07-12-2018, ora 10:31
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Răspunsul poate să-l știe numai ea. Noi cel mult putem să facem niște ipoteze care se pot demonstra sau nu. Important e să reușești să vorbești cu ea să-și găsească o zi în care poate fi mai liberă ca să vă puteți înțelege în ceea ce privește relația voastră în viitor.
0
07-12-2018, ora 14:31
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Probabil ca intrebarile tale vor continua atat timp cat nu ai incredere in ea. E poate important sa clarificati ce a fost cu episodul in care a lasat telefonul deschis si mai apoi sa agreati ce anume ati putea face …sau ce ati putea evita sa faceti, fiecare dintre voi, pentru a redobandi increderea in cuplu. (In plus, ce nu am inteles e motivul pt care ea sta acolo….pentru 300 de Euro ?)

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
07-12-2018, ora 15:28
Psiholog Robu Madalina
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Robu Madalina
Inteleg ca ai o dilema cu privire la comportamentul prietenei tale, insa ce poti controla tu sunt doar propriile ganduri, comportamente si emotii. Te poti framanta in nenumarate feluri legat de comportamentul ei, insa ce inseamna acest lucru pentru tine? Daca te-ar insela, ce ai face? Daca nu te-ar insela, dar ar continua cu acelasi comportament, ce ai face?
Asteptarile si nevoile fiecaruia sunt importante, iar intr-o relatie de cuplu sanatoasa exista un respect reciproc pentru ele. Numai tu poti afla ce-ti doresti cu adevarat si sa decizi in consecinta.
0
07-12-2018, ora 19:09
royjones2
Nu este medic/terapeut
royjones2
Da, pentru acei 300 euro sta acolo. Sincer, in mare parte stiu ce am de facut. M-am gandit bine si exact cum a spus si doamna psiholog, si daca nu m-ar insela oricum comportamentul ei e deplasat. Ideea e ca se simte atat de lejera cu situatia si se arata atat de neimportanta cand ii explic ca ma deranjeaza ca sta fara sutien si in maieu atata timp cat sunt doar ei 2 in casa, ca pe banii astia muncea f bine in tara si nu erau discutiile astea, comportamentul ei in general e total diferit fata de cum era aici. Absolut tot timpul se intampla lucruri inopinante, ba dintr o data au mers nu stiu unde, ba n-are baterie, ba i se blocheaza telefonul care aici mergea absolut perfect. Ma deranjeaza pentru ca din cate stiu eu in atributiile unei bone asa cum mi-a spus ea mie nu se incadreaza calcatul hainelor lui. Sau hai ca se intampla o data e una ca sunt si eu barbat dar ca faci un obicei din asta mi se pare cam mult. Ea practic, munceste non stop pentru ca e un copil de 2 ani acolo care evident se trezeste toata noaptea, plange, are nevoie de multa atentie. Tine toata casa, absolut toata casa. Are fix atributiile unei neveste acolo, toate astea pe 300. I-am zis ca i dau eu banii aia sa stea acasa, ca oricum in scurt timp ii dau pe pastile daca mai continua situatia. Nu o intereseaza, a zis ca intre mine si el ea "alege copiii". Dilema mea cea mai mare e sa stiu daca am vreo problema EU. Poate o fi normal comportamentul ei si problema e la mine. Efectiv omul ala are extrem de mult liber, nici decum n-avea nevoie de o bona. Cred ca era prea singur si s-a folosit de chestia asta cu bona. Ma pun in locul lui, relatia mea cu bona ar fi alta si mult mai rece. Pai ce m-ar interesa pe mine ce face bona cu iubitul ei, cu fostii ei, cu treburile ei? M-ar interesa strict de cum ar avea grija de copii. Acolo e altfel treaba, se petrece efectiv majoritatea timpului impreuna. Era o perioada cand eu o sunam si mi inchidea ca se uita la televizor cu el. Sunt eu anormal?

In ultimul timp da, vorbim mult mai des si lucrurile s-au imbunatatit fata de prima perioada. Ba dintr o data a inceput sa mi zica ca ea vrea sa plece de acolo cu orice pret dar fara vreun motiv bine intemeiat si mi s-a parut si asta ciudat. Cred ca de asta mi-a si dat calde acum, ca vrea sa plece dar nu vrea acasa. vrea tot in strainatate si n-are nici un contact. Va spun, nu exagerez. Cand e el plecat, sunt toate bune si frumoase. Vorbim normal, ma suna des si vorbim cat mai mult. Cand e acasa o supara orice, o deranjeaza orice se crizeaza, nu mai vorbeste si numai asa. Nu pot sa i zic nimic
0
07-12-2018, ora 20:31
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Din pacate nu o sa afli pe net daca problema e la tine, e la ea, sau poate la amandoi. Uneori discutiile pe net pot avea chiar si 'efecte secundare' nedorite. Daca iti doresti ca relatia sa fie mai clara, , e poate mai bune sa apelati la terapia de cuplu
0
13-12-2018, ora 13:14
royjones2
Nu este medic/terapeut
royjones2
Sunteti curiosi sa aflati pe mai departe? Dupa o discutie lunga cu ea mi-a spus ca "a luat-o odata in brate si a incercat sa o sarute" si ca i-a mai spus odata ca "i-ar cam placea de ea si cu ea". Normal ca i-am dat mesaj pe facebook lui.Trebuie sa recunosc ca l-am ironizat putin incercand sa l fac sa "dea din casa" pt orgoliu (Am dat in faptul ca ea l-a refuzat). Ce credeti dvs ca s-a intamplat? In 20 min aveam block de la amandoi. De 3 zile am incercat sa dau de ea si nimic. E corect? Eu ma gandesc ca probabil ea a mintit cu refuzul ala si s-a simtit atat de prost fata de el incat m-a blocat. O femeie care e in situatia aia si respectivul o ia in brate incercand sa o sarute nu mai sta acolo. Si din respect fata de ea si de partener, zic. Eu asa o gandesc. Oricum am suferit atat de mult in astea 2 luni din acest motiv incat sunt hotarat sa ma duc acolo sa obtin niste raspunsuri si explicatii. Ne-a blocat toti prietenii comuni, mi-a blocat toate numerele, peste tot. Stiu orasul, atat. Ca a fost reticienta cand am intrebat o unde sta, sa stiu si eu de ea in caz de ceva acum mult timp.Sunt hotarat sa ma duc acolo, o sa mi fie cam greu pentru ca nu stiu pe nimeni in orasul ala, nu stiu nimic despre cum as putea sa dau de ea. Am niste vagi indicii, atat. Nu vreau impacarea, chiar eram hotarat sa pun punct numai ca m am fixat pe un lucru si anume vreau cu orice pret sa recunoasca pentru ca in continuare facea pe victima, in continuare imi zicea ca ma iubeste si de abia asteapta sa ma duc acolo :/ Si credeti-ma ca am incercat sa o las asa cum probabil m-ati sfatui. de 3 zile nu dorm si nu mananc. Dupa 3 zile m-am pus in pat si am incercat sa dorm. M am intors de pe o parte pe alta 30 min si m am ridicat mai agitat decat "cazusem". Sunt foarte foarte agitat, nu i nimic in regula cu mine tinand cont ca aveam si alte probleme inainte de asta si asta mi-a pus capac. efectiv sunt daramat psihic. In 3 zile am spart 2 geamuri din casa si un televizor. Ma irita orice, dar la modul fac criza de nervi nu ca doar ma enervez. Ma zbat cu mine de 3 zile sa nu mi iau bilet sa ma duc acolo. Ma trage in jos faptul ca nu stiu cum sa dau de ea. Ajung, si? De unde incepi intr un oras? Sunt sarbatorile, se sta in casa..aiurea. Nu pot sa cred cum poate face asta si tot sa nu recunoasca. Dupa 2 luni in care am tot incercat mai tot timpul s-o conving sa recunoasca niste chestii, a zis asta. Si dupa m-a blocat. Pai in capul meu ce e acum? Nu e clar ca traieste cu el? Am reusit sa aflu de la cineva ca i-a luat un telefon nou si o cartela noua. El chiar face tot posibilul ca ea sa nu mi vorbeasca si se pare ca are influenta destul de mare asupra ei. Si atunci de ce nu zice "da frate sunt cu el si lasa-ma" ? De ce a tot tinut o pe a ei ca vrea sa ma duc acolo cat mai repede, sa plece? De ce a mai vorbit atata timp cu mine daca avea pe altcineva?
0
13-12-2018, ora 17:18
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Nu-ti mai fa probleme degeaba, sigur s-a cuplat cu respectivul deci e pierduta pt tine ! Faza e ca femeile nu recunosc aproape niciodata cand inseala de aici si furia barbatilor, justificata zic eu ! Gandirea noastra este ca trebuie sa fie sincere insa lor le place sa se afunde in minciuni nesfarsite fie pt placerea de a manipula barbatii fie pt a-si pastra o varianta de rezerva in caz ca noua relatie nu functioneaza pe termen lung !
0
17-12-2018, ora 21:20
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Am vazut azi o poza foarte funny si oarecum potrivita cu situatia descrisa aici, un baiat pe marginea acoperisului unui zgarie-nori se tine agatat cu mana stanga de balustrada iar cu mana dreapta isi tine de o mana iubita care atarna cu totul in gol. Text : "Daca o iubesti cu adevarat ii dai drumul. Daca si ea te iubeste se va intoarce la tine ! "

:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul