ma intereseaza interpretarea unui examen patologic

14-09-2007
georgy_beauty
Nu este medic/terapeut
georgy_beauty
buna ziua,
am o nelamurire in privinta unui rezultat al analizelor mamei mele.
In urma cu 6 luni a fost operata de chist ovarian in urma operatiei i s-a extirpat ovarul si anexele drepte ale acestuia.Rezultatul analizei patologice a aratat urmatoarea descriere:-Chist ovarian cu leziuni de adenocarcinom papilar slab diferentiat G3(mucinos), invadeaza capsula fara sa o depaseasca.
In urma acestui rezultat a urmat un tratament chimioterapeutic iar acum ultimele analize comparativ cu cele facute inaintea curei de citistatice au iesit:
CA125: 24.02 IU/ml si CEA 0.50 ng/ml.
nu stiu ce reprezinta aceste valori deoarece medicul mamei este plecat la un congres si nu putem afla prea curand un raspuns din partea lui.ma intereseaza cat de bun este acest rezultat si ce trebuie facut in continuare.

Va multumesc anticipat si multa sanatate.
8 comentarii
0
15-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Deoarece chistul ovarian s-a dovedit a fi de natura maligna in urma rezultatului histopatologic, mama dvs a urmat acel tratament cu citostatice. CA 125 si CEA sunt markeri tumorali care sunt de obicei crescuti in afectiunile tumorale ovariene (desi nu este o regula). Pentru evaluarea efectului terapeutic al chimioterapiei se dozeaza acesti markeri tumorali (CA 125 si CEA) care in cazul raspunsului slab la terapie continua sa cresca. De aceea se recolteaza inainte si dupa tratament.
Valorile pe care mama dvs. le are acum la acesti markeri sunt normale. Nu stiu cum au fost inainte de inceperea tratamentului, daca a aparut sau nu vreo diferenta.
Multa sanatate mamei si incredere ca totul va fi bine!
0
15-09-2007, ora 00:00
georgy_beauty
Nu este medic/terapeut
georgy_beauty
Va multumesc din suflet pentru raspunsul dvs. pozitiv.inaine de inceperea tratamentului cu citostatice valoarea CA125 a fost 32.01 iar a CEA 0.51 iar nelamurirea mea consta in faptul ca nu stiam daca valoarea CA125 trebuie sa fie mult mai aproape de 0. va multumesc inca o data pentru vestea buna pe care mi-ati dat-o.
As mai fi avut o nelamurire legata de gradul G3-cat de grav este si care este stadiul de avansare a bolii?
va multumesc din suflet pentru vestea cea buna si astept cu nerabdare un raspuns in privinta celea de-a 2 a intrebare.
va doresc mult succes si multa sanatate!
toate cele bune!!!
0
15-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Gradul de diferentiere al tumorii G1-bine diferentiata, G2-moderat diferentiata, G3-slab diferentiata, G4-nediferentiata ne indica oarecum agresivitatea tumorii in sensul ca aceasta creste de la G1 spre G4. Asta nu e o veste buna, insa, partea incurajatoare este faptul ca tumora a ajuns la capsula, dar nu a depasit-o, ceea ce e foarte important. Stadiul bolii (in clasificarea TNM) de care chiar am vrut sa va intreb, se da in functie de o evaluare mai complexa, eventual tomografica.
Ati castigat o batalie, dar pentru a castiga razboiul trebuie sa fiti in permanenta vigilente. Stiu cat inseamna si o mica incurajare pentru ca trec si eu prin ceva asemanator, insa nu trebuie sa uitati cat de importante sunt controalele si evaluarea in continuare a acestei boli.
Si nu uitati de speranta. Cine pierde speranta, pierde tot.
Numai bine va doresc!
0
04-12-2007, ora 00:00
georgy_beauty
Nu este medic/terapeut
georgy_beauty
Buna dimineata!
Sunt nelamurita intr-o privinta: stiu ca o afectiune mamara (cancer mamar)poate recidiva si genital dar ma intereseaza daca poate fi si invers? intreb asta deoarece mama a fost diagnosticata cu cancer genital analizele markerilor au iesit bine dar de ceva timp acuza dureri la sanul drept in zona axilei. astept cu nerabdare un raspuns de la dvs.

Va multumesc anticipat si multa sanatate!
0
12-12-2007, ora 00:00
georgy_beauty
Nu este medic/terapeut
georgy_beauty
Buna dimineata!
Sunt nelamurita intr-o privinta: stiu ca o afectiune mamara (cancer mamar)poate recidiva si genital dar ma intereseaza daca poate fi si invers? intreb asta deoarece mama a fost diagnosticata cu cancer genital analizele markerilor au iesit bine dar de ceva timp acuza dureri la sanul drept in zona axilei. astept cu nerabdare un raspuns de la dvs.

Va multumesc anticipat si multa sanatate!
0
13-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Imi cer scuze ca nu v-am raspuns la timp, am mai cautat ceva informatii insa nu am gasit mare lucru. Ar exista o posibilitate de inrudire a celor doua tipuri de cancer (ovarian si mamar) atunci cand cauza este o mutatie genetica la nivelul genelor BRCA1 sau BRCA2, mutatie ce ar putea determina ambele tipuri de cancer sau numai unul din ele. Totusi aceste mutatii se regasesc la un numar relativ scazut din pacientii afectati. Informatii mai multe v-ar putea da medicul oncolog cu privire la aceasta tema si oricum trebuiesc facute controale amanuntite periodic, iar cand se vor face sa fie inclusa si zona in care au aparut acuzele. Si in plus nu e sigur ca e vorba de san. Luati legatura cu medicul curant pentru mai multe sfaturi si eventuale investigatii.
Va doresc multa sanatate mamei si dvs.!
0
04-03-2010, ora 14:41
emalia
Nu este medic/terapeut
emalia
Buna ziua,
Am fost diagnosticata cu cancer mamar si am suferit operatie la san stang
Buletinul histopatologic imi indica urmatoarele rezultate:
- Receptor estrogen - scor procentual 80%(5) - scor intensitate 3
- Receptor progesteron - scor procentual sub 5% ( 2 )- marcaj citoplasmatic -scor intensitate 1
Diagnostic histopatologic este Carcinom ductal invaziv tip NOS - pT2N1a-G2

Imi poate spune cineva cum se interpreteaza si daca chimioterapia este singura sansa
0
05-09-2017, ora 00:10
Anamarya7
Nu este medic/terapeut
Anamarya7
Buna seara.Sunt nelamurita in privinta rezultatului examenului histopatologic al sotului meu.Acum 2 luni a fost operat de apendicită, iar medicul chirurg a trimis spre analiză ceea ce a scos apendicele.Dupa 3 saptamani au sosit rezultatul.neoplasm mincinos apendicular cu grad jos.Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce vrea sa însemne.., Astept un raspuns este cumva ceva urat acolo???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ovarectomia bilaterală premenopauzală - un studiu evidențiază riscurile pe termen lung
  •